Connect with us

Pojazdy

System zapobiegający kolizji z rowerzystami

Radar i kamera – Volvo ma system uruchamiający hamowanie w przypadku zagrożenia kolizji z cyklistą

Opublikowano

-

Radar i kamera – Volvo ma system uruchamiający hamowanie w przypadku zagrożenia kolizji z cyklistą

Cyclist detection - system Volvo zapobiegający kolizjom z rowerzystami Fot. Volvo

Cyclist detection – system Volvo zapobiegający kolizjom z rowerzystami Fot. Volvo

To pierwszy taki system w samochodach. Volvo pokazało go po raz pierwszy w 2013 r. Jak działa Cyclist ? Kamera i radar, które zarejestrują gwałtowny ruch rowerzysty, uruchomią awaryjne hamowanie pojazdu. Dzięki temu przy małych prędkościach może obyć się bez wypadku. W przypadku, gdy pojazd porusza się z większą prędkością, system ją zmniejszy – dzięki temu ograniczy skutki wypadku z rowerzystą.
Oprogramowanie ustawione zostało tak, by reagować naprawdę wyłącznie w krytycznych sytuacjach. Kalibracji systemu dokonano podczas testów w miastach z dużym ruchem rowerowym.
Jak zaznacza Volvo to pierwsza generacja tego systemu, która wykrywa tylko możliwość kolizji z rowerzystami jadącymi w tym samym kierunku, co samochód. – Nasze rozwiązania mające na celu ochronę innych uczestników ruchu, zwłaszcza tych najbardziej narażonych w przypadku ewentualnej kolizji, wyznacza zupełnie nowy trend na rynku motoryzacyjnym – powiedział Doug Speck – Senior Vice President for Marketing, Sales & Customer Service z Volvo Car Group. Zaznaczył, że nowe rozwiązania wpisują się w założenia koncernu, by do 2020 r. zacząć produkować samochody, w których nikt nie będzie ginął.
Cyclist Detection powstał jako rozbudowa wcześniejszego systemu Volvo – Pedestrian Detection, który pozwala wykrywać pieszych na drodze.

luz

źródło: Volvo