Connect with us

Pojazdy

Technologia MyKey – Ford dał rodzicom narzędzie do kontroli nastoletnich kierowców

Ford Fiesta pozwala rodzicom zachować kontrolę, gdy pożyczają auto nastoletnim dzieciom. Mogą ograniczyć prędkość, limit paliwa czy głośność radia. Tak ma być bezpieczniej

Opublikowano

-

Ford Fiesta pozwala rodzicom zachować kontrolę, gdy pożyczają auto nastoletnim dzieciom. Mogą ograniczyć prędkość, limit paliwa czy głośność radia. Tak ma być bezpieczniej

System MyKey Ford Fiesta

System MyKey w Fordzie pozwala m.in. ostrzegać przed niskim poziomem paliwa w zbiorniku. Fot. materiały prasowe Ford

Jak twierdzi producent samochodów nowy system kontroli rodzicielskiej został opracowany, by lepiej chronić młodzież zasiadającą za kierownicą. Ford przytacza amerykańskie statystyki, z których wynika, że największą liczbę wypadków powodują młodzi kierowcy. Te statystyki są podobne w Europie. W Polsce dotyczy to osób do 25. roku życia.

Pomóc ma technologia MyKey, która w USA jest oferowana jako wyposażenie standardowe Fordów Fiesta. – Robiliśmy w firmie burzę mózgów, zastanawiając się, czy jest coś, co możemy zrobić, co dodać,  by zapewnić bezpieczeństwo naszym dzieciom – Andy Sarkisian, manager Forda od spraw planowania bezpieczeństwa i strategii. Sam ma dwie córki, którym chciałby zapewnić jak największe bezpieczeństwo w samochodzie.
Sarkisian i jego zespół opracowali MyKey myśląc o tym, co zrobić, by nastolatki mogły zachować swoją wolność, jednocześnie ucząc się odpowiedzialnych zachowań na drodze. – Tu nie chodzi o kontrolę, to nie jest tak dramatyczne – uważa Sarkisian. – W MyKey chodzi o miłość. Chodzi o to by pomóc dzieciom przejść z okresu dzieciństwa do dorosłości i dbanie o to, by zrobili to bezpiecznie.

System, który może zaprogramować właściciel udostępnia kilka opcji:

  • Asystent przypominający o zapinaniu pasów bezpieczeństwa – wycisza dźwięki i radio by przypomnieć o zapięciu pasów. Wyświetla też komunikat na desce rozdzielczej, który informuje, że radio będzie mogło zostać uruchomione ponownie dopiero po wykonaniu tej czynności.
  • Kontrolę systemu audio – można ustalić górny limit natężenia dźwięku na min. 44 proc. tego, co oferuje zestaw.
  • System ostrzeżeń o dużej prędkości – alerty włączające się przy ustalonych progach. Rodzice mogą też ustalić maksymalnie dopuszczalną prędkość jazdy.
  • System chroniący przed rozpraszaniem – wstrzymanie rozmów przychodzących na telefon połączony z systemem audio oraz wstrzymanie wiadomości tekstowych.
  • Przypomnienie o tankowaniu – alerty przy ustalonych poziomach paliwa pozostającego w zbiorniku.

System MyKey, obecnie oferowany w Polsce jedynie w modelu Ford Fiesta, do 2015 r. ma być oferowany we wszystkich modelach Forda sprzedawanych w Europie.

luz

źródło: Ford