Connect with us

Pojazdy

Uważaj na deszcz i liście. Jesienne zagrożenia na drogach

Jesienią na kierowców czyhają drogowe pułapki. Liście, niskie temperatury i wilgoć wydłużają drogę hamowania. O czym trzeba pamiętać?

Opublikowano

-

Jesienią na kierowców czyhają drogowe pułapki. Liście, niskie temperatury i wilgoć wydłużają drogę hamowania. O czym trzeba pamiętać?

Jazda samochodem jesienią

Warstwa liści na drodze wydłuża drogę hamowania. Fot. skoda-auto.pl

Jesień to pora roku, która swoją zmiennością może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Niewielu ma bowiem świadomość sezonowych zagrożeń na drogach. Na co warto zwrócić uwagę, by bezpiecznie dojechać do zimy?

  • wiatr – silny podmuch wiatru może zmienić tor jazdy samochodu. W najgorszym wypadku siła wiatru może być taka, że pojazd się przewróci. Jak możemy się ustrzec? Przede wszystkim zachowajmy ostrożność podczas wyjeżdżania z terenów osłoniętych (miasto, las) w teren otwarty.
  • liście – opadające na drogę liście stanowią zagrożenie dla kierowców. Ich warstwa naniesiona na szosę zmniejsza przyczepność pojazdu w takich miejscach. W przypadku hamowania można wpaść w poślizg. Liście mogą też zasłaniać dziury w nawierzchni drogi. Musimy być świadomi tego, że ewentualne hamowanie w takich warunkach to jak hamowanie na oblodzonej jezdni – należy więc dostosować prędkość pojazdu i ewentualny odstęp między pojazdami.
  • deszcz – opady deszczy znacznie ograniczają widoczność na drodze. Mokra nawierzchnia również oznacza mniejszą przyczepność i dłuższą drogę hamowania. Należy zadbać o odpowiednie ogumienie pojazdu. Warto też sprawdzić, czy wycieraczki dobrze odprowadzają wodę z szyb samochodu.
  • problemy z koncentracją – ciemno, zimno i deszczowo. Jesienią możemy mieć problemy z koncentracją, także za kółkiem. Wsiadając do samochodu warto brać to pod uwagę. Zwiększmy wysiłki i starajmy się jak najbardziej skoncentrować na drodze oraz prowadzeniu pojazdu..

– Oprócz trudności związanych z ograniczonym widzeniem trzeba zwrócić uwagę na nawierzchnię drogową – komentuje Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto ŠKODA. – W trakcie deszczu łatwo stracić kontrolę nad samochodem, jeśli wjedziemy zbyt szybko w powstałe kałuże. Nasze opony nie nadążą z odprowadzaniem wody i wpadniemy w poślizg. Pamiętajmy też o okresowych zawilgoceniach drogi i zachowajmy szczególne bezpieczeństwo podróżując nad ranem lub późnym wieczorem.

luz

źródło: skoda-auto.pl