Connect with us

Pojazdy

VisGuard. Fiński anioł stróż w smartfonie kierowcy

Ostrzeże Cię, gdy za długo gapisz się w ekran smartfona – fińska aplikacja VisGuard ma pomóc w sytuacjach, przez które wydarza się 80 proc. wypadków. Czyli nie pozwolić rozpraszać uwagi kierowcy

Opublikowano

-

Ostrzeże Cię, gdy za długo gapisz się w ekran smartfona – fińska aplikacja VisGuard ma pomóc w sytuacjach, przez które wydarza się 80 proc. wypadków. Czyli nie pozwolić rozpraszać uwagi kierowcy

VisGuard - aplikacja, która ma pomóc kierowcom, by nie rozpraszali swojej uwagi Źródło:VisGuard.com

Na razie aplikacja VisGuard dostępna jest na platformie Android. Źródło: visguard.com

Smartfonowa aplikacja z ogromnym naukowym zapleczem. Tak w skrócie określić można wspólny projekt Finnish Funding Agency for Technology and Innovation oraz Uniwersytetu Jyväskylä.
Aplikacja na androida nazwana VisGuard ostrzega kierowców, gdy zbyt długo zajmują się telefonem. Alerty dopasowane są do aktualnej sytuacji na drodze oraz m.in. do stażu kierowcy.

Przełamać zagrożenie nowoczesnością

Fińska aplikacja ma pomóc w jednym z największych współczesnych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego – nieuwagi kierowców. A uwagę za kółkiem rozpraszają dziś głównie telefony i smartfony. Jak wielki to problem uzmysławiają badania i statystyki (głównie amerykańskiej NHTSA*).

Nieuwaga kierowcy to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych, a więc i obrażeń spowodowanych wypadkami czy śmierci. Z największych do tej pory przeprowadzonych badań wynika, że 80 proc. wszystkich wypadków oraz 65 proc. sytuacji niebezpiecznych na drogach związane jest z brakiem uwagi kierowcy – czyli rozproszeniem jego wzroku, który nie skupia się na sytuacji na drodze. A główna przyczyna tej nieuwagi powodowana jest korzystaniem z urządzeń mobilnych (30 proc.).
Badania wykazały, że kierowcy starają się zachować balans między patrzeniem na urządzenia mobilne i na drogę. Ale często zdarza im się zerkać na smartfony w najmniej odpowiednim czasie, miejscu na trasie. W tym właśnie pomóc ma VisGuard.

Elektroniczne rozwiązanie

Fińska aplikacja zaczyna działać od momentu, w którym zarejestruje, że kierowca wykonuje działania na urządzeniu mobilnym. Wysyła ostrzeżenie, by skupić wzrok na drodze, zanim dochodzi do rozproszenia, które staje się niebezpieczne. System, który uruchomiony działa w tle smarfona, analizuje dane dotyczące ogólnej sytuacji na drodze i doświadczenia danego kierowcy. Bowiem inaczej z rozproszeniem uwagi radzą sobie początkujący, a inaczej np. zawodowi kierowcy.
Jak piszą twórcy VisGuard algorytm aplikacji powstał w oparciu o dane zgromadzone dzięki setkom testów z kierowcami zarówno na symulatorach, jak i w rzeczywistych warunkach.

Strona aplikacji VisGuard

in

*Fitch, G. M., Soccolich, S. A., Guo, F., McClafferty, J., Fang, Y., Olson, R. L., et al. (2013). The Impact of Hand-Held And Hands-Free Cell Phone Use on Driving Performance and Safety-Critical Event Risk. DOT HS 811 757. USA: National Highway Traffic Safety Administration.
Dingus, T. A., Klauer, S.G., Neale, V. L., Petersen, A., Lee, S. E., Sudweeks, J., et al. (2006). The 100-Car Naturalistic Driving Study: Phase II – Results of the 100-Car Field Experiment. DOT HS 810 593. USA: National Highway Traffic Safety Administration.
Klauer, S.G., Dingus, T. A., Neale, V. L., Sudweeks, J.D., and Ramsey, D.J. (2006). The Impact of Driver Inattention On Near-Crash/Crash Risk: An Analysis Using the 100-Car Naturalistic Driving Study Data. DOT HS 810 594. USA: National Highway Traffic Safety Administration.