Connect with us

Pojazdy

Wybieramy samochód poleasingowy

Opublikowano

-

Motoryzacyjny rynek wtórny jest bogaty w oferty samochodów poleasingowych. Dlaczego te auta cieszą się tak dużą popularnością? Odpowiedź jest prosta — zakup samochodu poleasingowego jest dużo pewniejszy niż zakup używanego pojazdu od prywatnego sprzedawcy. Co jeszcze przemawia na korzyść aut po leasingu?
zakup samochodu poleasingowego jest dużo pewniejszy niż zakup używanego pojazdu od prywatnego sprzedawcy

Zakup samochodu poleasingowego jest dużo pewniejszy niż zakup używanego pojazdu od prywatnego sprzedawcy Fot. Mat. reklamodawcy

Co znaczy auto poleasingowe?

Samochody poleasingowe, inaczej zwane samochodami pokontraktowymi, to pojazdy, którymi jeździli kierowcy na podstawie umowy leasingowej. Są to po prostu auta firmowe, wykorzystywane do jazdy np. przez przedstawicieli handlowych, ale też dyrektorów czy prezesów. 

Po zakończeniu umowy, czyli po 2-3 latach, jeśli samochód nie został wykupiony przez leasingobiorcę, trafia on z powrotem do firmy leasingowej. Jest to bardzo istotna kwestia, którą należy podkreślić — samochód poleasingowy od wyjazdu z salonu ma tylko jednego właściciela i to przez krótki okres. 

kierowca w samochodzie

kierowca w samochodzie Fot. Mat. reklamodawcy

Zalety samochodów poleasingowych

Niestety auta poleasingowe owiane są złą sławą. Zarzuca się im, że są wyeksploatowane do granic możliwości, a w większości przypadków nie jest to prawda. Jasne, że znajdziesz oferty samochodów, którym można wiele zarzucić, ale są to pojedyncze przypadki. 

Duży wybór samochodów

Mitem wartym jedynie obalenia jest to, że auta poleasingowe to wyłącznie dostawczaki. Jak zostało wspomniane wyżej, samochody w firmach są wykorzystywane na różnych szczeblach zawodowych. 

Oczywiście, znajdziesz oferty samochodów dostawczych, ale poza nimi masz jeszcze szeroki wybór samochodów osobowych różnych marek i o różnych typach nadwozia. Co więcej, dostępnych jest całe mnóstwo samochodów luksusowych — mercedesów, lexusów czy bmw, którymi jeździli (a raczej byli wożeni) prezesi lub dyrektorzy firm. 

Dobry stan techniczny i wizualny

Najpoważniejszym argumentem, którym posługują się sceptycy w dyskusji na temat aut poleasingowych, jest to, że ich poprzedni właściciele na pewno je zaniedbywali — w końcu były to tylko samochody służbowe. 

Błąd! Jest wręcz przeciwnie. Leasingobiorcy mają obowiązek o wybrany samochód dbać. Pojazd regularnie poddawany jest przeglądowi, a wszystkie usterki i zarysowania muszą być natychmiast zgłoszone. Dlatego nawet jeśli kierowcy nie zależy na jego wyglądzie oraz stanie technicznym, zależy na tym firmie leasingowej, która zabezpiecza się stosownym kontraktem. Dzięki temu pojazdy są sprawne i zadbane. 

stłuczka 

Stłuczka. Fot. Mat. reklamodawcy

Niski przebieg

Używane auto poleasingowe musi mieć wysoki przebieg — kolejny mit. Zapominamy, że wśród kierowców są osoby na różnych stanowiskach, nie są to tylko przedstawiciele handlowi, którzy przemierzają codziennie setki kilometrów, jeżdżąc od miasteczka do miasteczka. 

Samochodami jeżdżą też managerowie, asystenci lub inni pracownicy, którzy czasem muszą udać się na spotkanie. Użytkowanie samochodu w firmie nie jest równoznaczne z pokonywaniem olbrzymich dystansów. 

Wiarygodna historia 

Wszystkie samochody używane są dokładnie sprawdzane, zanim trafią do oferty. Firmy leasingowe nigdy nie wypuszczają na rynek samochodów wadliwych lub ze sfałszowaną historią.

Przejrzystość dokumentacji jest więc kolejnym punktem, którego możesz być pewien. W przypadku aut leasingowych cała historia serwisowa musi być udokumentowana. Nie musisz się martwić, że poprzedni użytkownik nie pojechał na przegląd lub nie wymienił jakiejś części, bo po prostu nie mógł tego nie zrobić. Jeśli przebieg wydaje Ci się podejrzanie niski, uspokajamy — samochody poleasingowe pochodzące od rzetelnych i sprawdzonych firm na pewno nie mają cofniętych liczników. 

Wiek 

Nie można zapomnieć o tym jak młode są samochody poleasingowe. Umowy w leasingu podpisuje się na maksymalnie 5 lat, ale zazwyczaj trwają one 2-3 lata. Wśród klientów indywidualnych (firm jednoosobowych) jest wielu kierowców, którzy bardzo często zmieniają samochody. Nie zdziw się, jeśli wśród najlepszych samochodów poleasingowych trafisz na pojazd jeszcze na gwarancji producenta. Ponownie — nie snuj domysłów, tylko korzystaj!

Jakie są możliwości finansowania?

Atrakcyjne oferty samochodów używanych zaostrzają apetyt. Co w przypadku, kiedy aktualnie nie stać Cię na kupno za gotówkę? Na całe szczęście dealerzy aut poleasingowych dają możliwość skorzystania z różnych form finansowania. 

Płatność gotówką, kredyt, wynajem długoterminowy albo leasing — Ty wybierasz, jak chcesz płacić! Każda opcja ma swoje wady i zalety. Jeśli jednak chodzi o wynajem, to trzeba przyznać, że jest to naprawdę niezłe rozwiązanie. W przypadku wynajmu firmy oferują usługi dodatkowe, a w nich m.in. brak dodatkowych opłat za serwisowanie. 

Fot. Mat. reklamodawcy

Auta na ulicy Fot. Mat. reklamodawcy

Samochody poleasingowe — na co zwrócić uwagę

Sprzedaż samochodów po leasingu to obszar działalności wielu firm. Wybierz taką, która jest wiarygodna i dobrze prosperująca. Bardzo często w usługi wliczane jest doradztwo specjalisty, który odpowiada na nurtujące klienta pytania i pomaga mu wybrać najlepszy samochód. Unikaj niesprawdzonych, podejrzanych komisów. Odradzamy też branie udziału w aukcjach internetowych. 

Wszystkie dane na temat interesującego Cię auta powinny być w pełni dostępne. Jeśli korzystasz z usług rzetelnej firmy, to z pewnością nie będzie problemu, aby zapoznać się z historią pojazdu. Ponadto możemy zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy, aby sporządził protokół i określił stan samochodu. Warto wybrać się także do zaufanego mechanika, który rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Jeżeli szukasz sprawdzonych samochodów poleasingowych z pewną historią, koniecznie sprawdź, jakie pojazdy oferuje Aplhabet Polska – poleasingowe.alphabet.pl

Czy zakup auta poleasingowego się opłaca?

Najważniejsze pytanie — czy kupno samochodu poleasingowego się opłaca? Jak najbardziej! Na wartość używanego pojazdu wpływają rok produkcji, marka oraz stan techniczny. W przypadku aut poleasingowych wszystkie te czynniki są na plus. 

W ofercie znajdziesz maksymalnie 5-letnie auta, które wbrew powszechnej opinii, są zadbane i w pełni sprawne. Wiele z tych pojazdów pełniło funkcję reprezentacyjną, a więc aspekt wizualny z pewnością nie był pomijany przez użytkowników. Poza tym, podczas trwania umowy leasingowej niczego nie można zataić. Każda stłuczka czy zarysowanie na parkingu musi być zgłoszone. 

Podsumowując, warto zdecydować się na kupno samochodu poleasingowego. Zyskujesz młode auto w dobrym stanie technicznym i za stosunkowo niewielką kwotę.

Artykuł sponsorowany