Connect with us

Pojazdy

Zerwana lina wyciągarki – jak tego uniknąć?

Opublikowano

-

Jazda off-roadem to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu dla miłośników sportów ekstremalnych. Coraz popularniejsza staje się jazda terenówką, a specjalnie stworzone do tego trasy zapewniają moc wrażeń i niepowtarzalne przygody. Jednak takie aktywności wymagają odpowiedniego przygotowania, gdyż istnieje możliwość ugrzęźnięcia w podmokłym terenie, zgubienia się czy innych sytuacji awaryjnych, przy których należy użyć odpowiedniego sprzętu. Dla miłośników off-roadów pojęcie wyciągarki czy liny holowniczej nie jest obce. Dziś przygotowaliśmy wpis, w których podpowiemy jak uniknąć zerwania się liny wyciągarki i w jaki sposób, należy przypiąć linę do wyciągarki, by odpowiednio wyciągnąć terenówkę z grząskiego terenu. Zachęcamy do dalszego czytania
Fot. freepik.com

Fot. freepik.com

Jak wyciągnąć pojazd z podmokłego terenu?

Aby w łatwy i szybki sposób wyciągnąć terenówkę z grząskiego terenu, należy zaopatrzyć się w wyciągarkę oraz linę. Przy zakupie liny warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju, gdyż wyróżnia się liny stalowe, syntetyczne oraz kinetyczne. Liny do wyciągarek mają różne zastosowania, dlatego w zależności od tego, do czego potrzebujesz elementu, przyda się inny rodzaj. Lina stalowa charakteryzuje się wytrzymałością, która odporna jest na wszelkie przetarcia i przecięcia. To także idealny wybór, kiedy chcemy znaleźć rodzaj zabezpieczający przed działaniem wysokich temperatur. Lina syntetyczna jest nieco inna, gdyż cechuje się miękkością w dotyku i jest dużo lżejsza niż stalowe akcesorium. Można mieć pewność, że nie skaleczy naszej dłoni, ani nie zakleszczy się. Wyróżnia się również większą siłą niż linia stalowa. Natomiast kinetyczna linia przekazuje większość siły samochodu na pojazd lub obiekt, na który jest wciągany. To znacznie ułatwia pracę wyciągarki. Powoduje duże szarpnięcia, które pozwalają ustawić pojazd na odpowiednią pozycję. Każda z lin zapewnia wytrzymałość i wysoką jakość działania, dlatego w zależności od preferencji, z pewnością w łatwy i szybki sposób znajdziesz spośród szerokiej oferty, dopasowaną do Twoich potrzeb linę, zwłaszcza na https://terenowiec.pl/pl/120-liny-do-wyciagarek.

Jak uniknąć zerwania się liny wyciągarki?

Przed przystąpieniem do prac z wyciągarką należy całkowicie rozwinąć linę oraz mocno nawinąć ja na bęben wyciągarki. Ważne jest, by na bębnie znalazły się maksymalnie trzy warstwy liny, gdyż zapobiegnie to wyrwaniu się liny z jej przytwierdzenia. Aby ułatwić sobie pracę podczas wyciągania pojazdu, można podczas silnego nawijania liny wyciągać ładunek Konieczne jest zwracanie uwagi, by lina podczas jej wykorzystywania nie zapętliła się. Zabrania się również smarowania liny olejem, gdyż znacznie utrudni, a nawet uniemożliwi to naszą pracę z wyciągarką. Przy wykorzystywaniu tychże elementów, niezwykle ważne jest, by nie doprowadzić do zablokowania się liny, gdyż może to skutkować uszkodzeniem wyciągarki.

Artykuł sponsorowany