Connect with us

Badania

Dzięki dzieciom dorośli zakładają kaski rowerowe

Naukowcy z Niemiec przeanalizowali dane dotyczące rowerzystów jeżdżących w kasku. Kobiety noszą go mniej chętnie niż mężczyźni. Ale zmienia się to, gdy mają dzieci. Zdaniem badaczy dzięki szkolnej edukacji bezpieczeństwa dzieci przenoszą wiedzę o kaskach rowerowych do swoich domów i wpływają na zachowania rodziców

Opublikowano

-

Naukowcy z Niemiec przeanalizowali dane dotyczące rowerzystów jeżdżących w kasku. Kobiety noszą go mniej chętnie niż mężczyźni. Ale zmienia się to, gdy mają dzieci. Zdaniem badaczy dzięki szkolnej edukacji bezpieczeństwa dzieci przenoszą wiedzę o kaskach rowerowych do swoich domów i wpływają na zachowania rodziców

Dziecko w kasku rowerowym Fot. CC0

W Niemczech wśród jeżdżących stale w kasku największą grupę stanowią rodziny z dziećmi. Fot. CC0

Czy uczenie, albo nawet prawne nakazywanie dzieciom, by wsiadając na rower zakładały kask ma sens? Dyskusja ta przetoczyła się ostatnio także przez Polskę, bo rząd zastanawia się nad zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Miałyby one obejmować obowiązkowe kaski rowerowe dla dzieci.

Naukowcy z Institut für Wirtschaftsforschung (RWI) w Essen i Jacobs University w Bremie w swojej analizie „The determinants of bicykle helmet use: Evidence from Germany”, nie badali zasadności noszenia kasku – uznali to za oczywistość i powołali się na szereg wcześniejszych badań na ten temat opublikowanych w latach 1987-2006 (niedawno na brd24.pl pisaliśmy o czeskim raporcie „Zabici rowerzyści. Kiedy kask jest bezużyteczny, a kiedy może uratować życie”).
Pod lupę wzięli za to badania ankietowe „Mobility in German”, by sprawdzić kto w Niemczech jeździ w kasku, a do kogo jeszcze trzeba dotrzeć z edukacją na ten temat.

Analizowali odpowiedzi blisko 20 tys. osób. Zwrócili uwagę, że tylko 12,4 proc. pytanych regularnie korzysta z kasku – z czego kobiety stanowiły tylko 39,3 proc. Najliczniejszą grupą z pośród osób regularnie noszących kaski były rodziny z dziećmi 17,6 proc. Jeśli w domu są dzieci kobiety niemal w tym samym stopniu co mężczyźni decydują się na jazdę w kasku.

Dziecko, czyli wzór

Badacze zwrócili tez uwagę, że użycie kasków spada po 46 roku życia, są one także mniej chętnie używane przez mieszkańców wschodnich Niemiec. Chętniej korzystają z nich za to ci, którzy deklarują tylko okazjonalną jazdę rowerem jak też osoby z wykształceniem wyższym oraz mieszkańcy miast i osoby posiadające wyższe dochody.

W konkluzji do swojej analizy badacze napisali, że kampanie społeczne dotyczące noszenie kasków powinny być skierowane zwłaszcza do kobiet, mieszkańców wschodnich Niemiec, osób o niższych dochodach i mieszkających poza miastami. Zwrócili też uwagę, że dotarcie z informacją do dzieci pozwala także wpłynąć na zachowanie ich rodziców. Badacze podkreślili, że wiedzę na temat noszenia kasków zdobytą w szkole dzieci zanoszą do domów i służą rodzicom za wzór do naśladowania.

95 proc. dzieci w Niemczech jest objętych rowerowymi programami bezpieczeństwa, w których kładziono do tej pory niewielki nacisk na temat noszenia kasków podczas jazdy.

AN