Connect with us

Badania

Polacy rzadko prawidłowo wożą dzieci w fotelikach

Zaledwie 5 proc. dzieci było poprawnie zapiętych we właściwie zamontowanych fotelikach samochodowych – to wnioski z kampanii, w której prowadzono inspekcje fotelików w 2013 r.

Opublikowano

-

Zaledwie 5 proc. dzieci było poprawnie zapiętych we właściwie zamontowanych fotelikach samochodowych – to wnioski z kampanii, w której prowadzono inspekcje fotelików w 2013 r.

FOTELIK SAMOCHODOWY DZIECKO SAMOCHOD FOT. FOTELIK.INFO

Finał ogólnopolskiej kampanii inspekcji fotelików odbył się pod koniec listopada w Warszawie. Fot. fotelik.info

Nie potrafimy właściwie przewozić dzieci w samochodach. Mamy problemy z zamontowaniem fotelika samochodowego i z właściwym zabezpieczeniem w nim dziecka. Tak wynika z podsumowania inspekcji fotelików wykonanych w całej Polsce w ramach kampanii „Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików Samochodowych 2013”.
W ramach akcji społecznej prowadzonej przez serwis fotelik.info oraz firmy produkujące foteliki w 2013 r. przeprowadzono ok. 500 inspekcji fotelików samochodowych. W ich trakcie oceniano czy fotelik jest poprawnie zamontowany, czy dziecko jest dobrze zapięte i czy fotelik jest dobrze dobrany do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Sprawdzana jest także ocena fotelika, jaką dany modeli uzyskał w testach zderzeniowych oraz to, w jakim stopniu model jest kompatybilny z samochodem. Później rodzice mają szansę nauczyć się prawidłowego postępowania pod okiem ekspertów.
Okazało się, że zaledwie 5 proc. przypadków w trakcie inspekcji można było uznać za w pełni prawidłowe zabezpieczenie dziecka w aucie. Tymczasem, jak podkreśla Paweł Kurpiewski – ekspert kampanii – wybranie fotelika z dobrymi notami w testach nie pomoże bezpieczeństwu dziecka, jeśli zostanie on niewłaściwie zamontowany.

Jak zapowiadają organizatorzy kampanii, trwają już przygotowania do następnej jej edycji „Ogólnopolskiej Inspekcji Fotelików Samochodowych 2014”.

luz