Connect with us

Badania

Kierowcy której marki samochodów najsłabiej znają kodeks drogowy? Zbadali to

Opublikowano

-

Firma leasingowa przebadała w ankiecie znajomość kodeksu drogowego. I posegregowała wyniki biorąc pod uwagę marki samochodów, którymi jeżdżą kierowcy. Stereotyp się potwierdził…
Samochód BMW z włączonymi światłami do jazdy dziennej. Fot. CC0 Public Domain

Najsłabsi w wiedzy o prawie drogowym okazali się posiadacze BMW. Fot. CC0 Public Domain

Firma leasingowa Vanarama sprawdziła, którzy kierowcy najlepiej znają prawo drogowe. W tej sprawie zadała kilka pytań w ankiecie, która objęła 1001 kierowców różnych marek samochodów.

O co pytano? Na przykład co mogą spowodować niewyważone koła w samochodzie (drżenie kierownicy), jaki jest dystans zatrzymania samochodu przy hamowaniu z prędkości 50 mph (ok. 80 km/h) przy suchej nawierzchni (53 m), czy w jakiej sytuacji dopuszczalne jest wyprzedzanie pojazdu z lewej strony (na ulicach jednokierunkowych, a w UK ruch jest lewostronny).

Kierowcy BMW z najmniejszą wiedzą

Okazało się, że najmniej prawidłowych odpowiedzi udzielali kierowcy BMW (28,8 proc.), Tylko nieco lepsi od nich byli kierowcy Renault (29,2 proc.), a na trzecim miejscu od końca uplasowali się ze swoją niewiedzą kierowcy Vauxhall, czyli Opla (30,7 proc.).

To dość zatrważające wyniki. Vanarama podała, że np. czterech na pięciu jeżdżących BMW nie ma pojęcia, że z lewej strony pojazdy w UK można wyprzedzać tylko na drogach jednokierunkowych.

Najlepiej z zakresu prawa drogowego odpowiadali kierowcy marki Citroen (40,5 proc. poprawnych odpowiedzi), za nimi byli kierowcy samochodów Mercedes-Benz (40 proc.), a trzeci najlepsi z kodeksu drogowego to kierowcy Hondy (38,8 proc.).

Vanarama przyjrzała się też wiedzy o kodeksie drogowym pod względem zawodów kierowców. I w komunikacie zatrwożyła się wynikiem pracowników służb ratunkowych. Okazało się, że niewiele wiedzą – zajmowali drugie od końca miejsce z wynikiem 28,2 proc. poprawnych odpowiedzi.

ai