Connect with us

Badania

Mentalny dramat. Co piąty polski kierowca uważa, że przepisy drogowe nie mają sensu

Tylko 11 proc. kierowców uważa, że należy przestrzegać przepisów na drodze, bo gwarantują bezpieczeństwo. Zaledwie 5 proc. deklaruje, że nie przekracza dozwolonej prędkości. Trudno się więc dziwić, że aż ośmiu na 10 kierowców uczestniczyło w incydencie drogowym

Opublikowano

-

Tylko 11 proc. kierowców uważa, że należy przestrzegać przepisów na drodze, bo gwarantują bezpieczeństwo. Zaledwie 5 proc. deklaruje, że nie przekracza dozwolonej prędkości. Trudno się więc dziwić, że aż ośmiu na 10 kierowców uczestniczyło w incydencie drogowym

Ruch na autostradzie Fot. CC0

Najczęściej przekraczamy dozwoloną prędkość na drodze od 10-30 km/h. Fot. CC0

Blisko 80 proc. kierowców przyznaje się do przekraczania dozwolonej prędkość od 10-30 km/h. Przeszło 13 proc. na liczniku miewa między 30-40 km/h więcej niż wynika to z przepisów – wykazało badanie jakie przeprowadziła firmę FBSerwis w ramach swojej kampanii „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie”. Zaledwie 5 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zdarza im się przekracza dozwolonej prędkości na drodze.

Ankietowani pytani o to co jest największym zagrożeniem jakie czeka na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość wskazywali w pierwszej kolejności na innych uczestników ruchu (47 proc.). Na kolejnych miejscach wymieniali infrastrukturę drogową (zwężenia, zakręty itp.) – 20 proc.; zwierzęta – 19 proc. ; roboty drogowe, prace utrzymaniowe i interwencyjne na drodze -13 proc.

Przepisy? Nie warto zwracać na nie uwagi

Z sondażu wynika, że kierowcy nie są specjalnie przywiązani do przepisów ruchu drogowego. Wśród pytanych o nie tylko 11, 5 proc. odpowiedziało stanowczo, że muszą być one przestrzegane.  67 proc. uznało, że  przepisów warto przestrzegać, ale nie zawsze. Aż 21 proc. uznało, że większość przepisów nie ma sensu i poza niektórymi wyjątkami nie warto zwracać na nie uwagi. Na pytanie „czy kiedykolwiek uczestniczyłeś w incydencie drogowym?” blisko 82 proc. odpowiedziało twierdząco.

Fot. Materiały Fb Serwis

Fot. Materiały FBSerwis

Firma FBSerwis zajmująca się utrzymaniem i konserwacją dróg badanie przeprowadziła w listopadzie 2017 r. metodą ankiet internetowych CAWI. W badaniu wzięło udział 252 respondentów, z których znacząca większość prawo jazdy miała co najmniej 4 lata (98 proc.). Ponad połowa z samochodu korzysta codziennie. Po drogach krajowych i ekspresowych codziennie jeździ 29 proc. respondentów, kilka razy w tygodniu 34 proc.

FBSerwis badanie przeprowadził w ramach kampanii, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom pracującym na drogach a także uświadomienie kierowcom, w jaki sposób ich kultura jazdy może wpływać na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

AN