Connect with us

Badania

Mit niemieckich autostrad. Na odcinkach bez limitu blisko 80 proc. jedzie do 130 km/h

Opublikowano

-

Gdy w Polsce wskazuje się, że limit prędkości na autostradach – 140 km/h – jest najwyższy w UE, zawsze pojawia się temat niemieckich autostrad „bez limitu”. Tymczasem, jak pokazuje najnowsze badanie, w Niemczech blisko 80 proc. kierowców nawet na odcinkach bez limitu jeździ do 130 km/h
Na wielu odcinkach niemieckich autostrad prędkość jest limitowana oznakowaniem Fot. CC0

Na wielu odcinkach niemieckich autostrad prędkość jest limitowana oznakowaniem. Nawet na tych bez limitu – jak pokazują badania – większość kierowców jeździ mniej niż 130 km/h Fot. CC0

To badanie zburzy przekonanie wielu polskich kierowców, którzy przy dyskusjach o prędkościach na autostradzie wciąż przywołują przykład niemieckich autostrad. Tam – na niektórych odcinkach – nie ma żadnego limitu prędkości. Są więc przekonani, że wszyscy wciskają tam gaz do dechy i i tak jest relatywnie bezpieczniej niż na polskich drogach szybkiego ruchu. Jak pokazuje najnowsze niemieckie badanie, prawda mocno odbiega od utrwalonego w Polsce mitu.

77 proc. jedzie do 130 km/h, a zaledwie 2 proc. jedzie ponad 160 km/h

Zanim przybliżymy wyniki niemieckiego badania, przypomnijmy, że choć na niektórych odcinkach autostrad w Niemczech nie ma limitu prędkości, to istnieje tam prawne pojęcie tzw. prędkości zalecanej. Wynosi o na 130 km/h. Kolizja lub wypadek powyżej tej prędkości obciążają kierowcę, gdyż przecenił swoje możliwości. Np. wiele firm ubezpieczeniowych uznaje przyczynienie się do zdarzenia w wysokości 20 proc. nawet w przypadkach, gdy kierowca wyraźnie nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenie, ale można było jemu zapobiec jadąc z prędkością zalecaną.
Z niemieckiego badania wygląda, że kierowcy w większości biorą pod uwagę właście to prawne zalecenie.

Eksperci z Institut der deutschen Wirtschaft przez cztery miesiące analizowali ruch na autostradowych odcinkach bez limitu prędkości w Nadrenii Północnej-Wesfalii. W tym czasie zarejestrowali ok. 1,2 mld podróży samochodem.

Wyniki? Około 77 proc. kierowców na odcinkach autostrady bez limitu jeździ z prędkościami poniżej 130 km/h. Z kolei ok. 12 proc. porusza się z prędkościami 130-140 km/h. Z olbrzymimi prędkościami – powyżej 160 km/h – jeździ niecałe 2 proc. kierowców (połowa z tej grupy jeździ tak w nocy).

Rozkład prędkości pojazdów na niemieckich odcinkach autostrad bez limitu prędkości

Z jakimi prędkościami jeżdżą kierowcy na niemieckich autostradach bez limitu Źródło Institut der deutschen Wirtschaft

 

Warto zauważyć, że prędkość 160 km/h między w godzinach 15.00 – 18.00 przekracza zaledwie 1 proc. wszystkich podróżujących samochodami. Po godzinie 19.00 odsetek ten wzrasta, ale nadal pozostaje bardzo mały. Dopiero w nocy (w godzinach 22.00 – 4.00) więcej kierowców jedzie tak szybko. Nadal jest to jednak zaledwie… 4 proc. z wszystkich na trasie.

Liczby pokazują, że nawet podczas swobodnego poruszania się w nocy tylko nieliczni czują się komfortowo przy maksymalnych prędkościach” – piszą autorzy badania Thomas Puls i Jan Wendt.

W Polsce – 10 proc. jeździ szybciej niż 150 km/h

Jak wynika z danych, do których dotarł portal brd24.pl, na polskich autostradach (pomiary AmberOne) z prędkościami z przedziału 130-150 km/h porusza się 21 proc. kierowców. A aż 10 proc. kierowców jeździ szybciej niż 150 km/h [CZYTAJ O TYM]

luz

Źródło: Verkher auf der Autobahn: Schneller als 130 – Regel oder Ausnahme?, Thomas Puls, Jan Wendt, IW-Kurbericht 59/2021