Connect with us

Badania

Nowy raport: Polskie drogi najbardziej śmiercionośne w Europie

Opublikowano

-

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu po raz pierwszy porównała kraje UE najdokładniejszym wskaźnikiem – liczbą ofiar wypadków na miliard kilometrów przejechanych przez samochody. Polski wskaźnik śmiertelności okazał się najwyższy w Europie!

Liczba ofiar śmiertelnych na milion kilometrów przejechanych przez samochody. Źródło: ETSC

Liczba ofiar śmiertelnych na miliard kilometrów przejechanych przez samochody. Źródło: ETSC

W tegorocznym raporcie ETSC oprócz dotychczasowych, tradycyjnych wskaźników (takich jak liczba ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców – tu Polska jest w końcówce Europy ze wskaźnikiem 74, ale są od nas gorsi), zebrała też dokładniejsze dane oddające stan bezpieczeństwa drogowego.

Przedstawiono trzyletnie wskaźniki liczby ofiar na miliard kilometrów przejechanych przez samochody. Z tego zestawienia wynika, że śmierć na drogach najczęściej wydarza się w Polsce. Nasz wskaźnik to 14,6. Nigdzie poza Polską nie jest on tak wysoki. Tuż przed nami były następujące kraje: 12,7 – Chorwacja, 12,1 – na Łotwa 10,1 – Czechy, 8,5 – Portugalia.

Średni wskaźnik w UE wynosi 5,8. W najlepszych krajach osiąga: 3,0 – Norwegia, 3,3 – Szwajcaria, 3,4 – Szwecja i Wielka Brytania.

Należy zauważyć, że Polacy przekazali ETSC jednak o rok starsze dane niż większość krajów objętych zestawieniem. Nasze trzyletnie wskaźniki objęły okres 2013-2015. Tymczasem większość danych z innych krajów pochodzi z lat 2015-2017. Z kolei część krajów (m.in. Bułgaria, Litwa, Rumunia, Słowacja) nie przekazała danych.

Doroczną nagrodę 2019 PIN Award przyznano Irlandii, która od 2010 r. obniżyła liczbę ofiar śmiertelnych na drogach o 31 proc., a tylko w 2018 r. w porównaniu do roku poprzedniego zredukowała liczbę śmiertelnych wypadków aż o 6 proc. (w Polsce w tym czasie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 1 proc.).

luz