Connect with us

Badania

Raport ATRI: Kobiety prowadzą ciężarówki bezpieczniej. Dla firm to opłacalne

Opublikowano

-

Dane na temat jazdy 435 tys. kierowców ciężarówek nie pozostawiają złudzeń. Kobiety jeżdżą bezpieczniej – wynika z raportu American Transportation Research Institute

Fot. CC0

Z amerykańskich badań wynika, że mężczyźni za kierownicą ciężarówek o 20 proc. częściej byli uczestnikami wypadków. Fot. CC0

Jako najczęstszą przyczynę wypadków American Transportation Research Institute (ATRI) wskazał łamanie przepisów w skutek lekkomyślności oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Dane na temat jazdy 435 tys. kierowców ciężarówek ATRI zbierał przez dwa lata.

Panie bezpieczniejsze na drodze

Instytut zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy, to za kierownicą lepiej wypadają panie. Badacze zwrócili uwagę na sytuację, w których zachowanie kierowcy zwiększa bezpieczeństwo. W każdym ważnym dla bezpieczeństwa zachowaniu wytypowanym przez badaczy lepiej wypadały kobiety. Panowie o 20 proc. częściej byli uczestnikami wypadków. Okazało się także, że w przypadku kierowców, którzy byli już uczestnikami wypadków ryzyko zaangażowania w kolejny wzrasta o 74 proc.

Pracodawca prześwietli drogową historię   

Badania wskazujące, który kierowca stwarza ryzyko, że będzie uczestnikiem wypadku to już nie tylko statystyka. W Stanach Zjednoczonych przedsiębiorcy transportowi coraz chętniej sięgają po takie narzędzia przy rekrutacji pracowników. Śledząc historię drogową kierowcy oceniają na jakie ryzyko narażają się zatrudniając danego kandydata. A kraksa z udziałem firmowej ciężarówki, to dla przedsiębiorców potężne straty, dlatego bezpieczeństwo jazdy ma coraz większe znaczenie. Wkrótce może się zatem okazać, że panie za kierownicą ciężarówek będą najbardziej poszukiwanymi pracownikami.

AN