Connect with us

Badania

Steve. Dummy, który wysiadł z samochodu

Toyota opracowała nowy model manekina do testowania samochodów. Steve udaje zachowanie pieszego i pomaga udoskonalać najnowsze systemy bezpieczeństwa

Opublikowano

-

Toyota opracowała nowy model manekina do testowania samochodów. Steve udaje zachowanie pieszego i pomaga udoskonalać najnowsze systemy bezpieczeństwa

Steve - manekin, który imituje pieszego. Fot. Toyota

Steve – manekin, który imituje pieszego powstał przy współpracy inżynierów Toyoty i naukowców dwóch amerykańskich uniwersytetów. Fot. Toyota

To nietypowy dummy. Bo nie jest jednym z tych, które tkwią w samochodach rozbijanych w crash testach, by pokazać, jakich obrażeń doznałby człowiek. Steve jest ruchomy. Przechadza się po przejściach dla pieszych. Potrafi naśladować ruchy różnych osób w różnym wieku (zebrano wiele danych od wolontariuszy i na tej podstawie powstały modele zachowań). A głównym zadaniem manekina jest testowanie najnowszych systemów bezpieczeństwa samochodów, które mają zapobiegać kolizjom z pieszymi. Steve od tego roku testuje samochody koncernu Toyota.

Manekin jest wspólnym dziełem pracowników Centrum Współpracy Badań Bezpieczeństwa Toyoty oraz dwóch uczelni: Indiana University-Purdue University at Indianapolis (IUPUI) i Ohio State University.
– Toyota jest jednym z wielu firm oferujących pojazdy z systemami pre-kolizyjnymi, które pomagają zwolnić samochód lub doprowadzić do jego zatrzymania, gdy istnieje ryzyko uderzenia w coś znajdującego się przed pojazdem, w tym w pieszego. Ale Toyota chciała pójść o krok dalej, by pomóc w standaryzacji testowania tych technologii w całej branży – piszą przedstawiciele koncernu w komunikacie. – Partnerstwo pomogło to opracować.

Manekinem zainteresowało się już prestiżowe międzynarodowe zrzeszenie inżynierów i techników przemysłu lotniczego i samochodowego – SAE International. Przyjęło manekiny Steve jako podstawę do opracowania ogólnych standardów testowania systemów pre-kolizyjnych.
Projekt okazał się takim sukcesem dla uczelni IUPUI, że został wydzielony jako osobna firma.

Toyota zapowiada, że to dopiero początek. Chce rozwijać projekt i umożliwiać pracę manekinów w jeszcze bardziej rozmaitych warunkach i środowisku. Nie wyklucza, że będzie też opracowywać wersję manekina, który będzie imitował zachowanie rowerzystów.

in