Connect with us

Badania

„Suche korytarze” czyli w Argentynie bez sprzedaży alkoholu w pobliżu dróg?

Opublikowano

-

57 proc. Argentyńczyków opowiada się za wprowadzeniem „suchych korytarzy” czyli zakazu sprzedaży alkoholu przy drogach. Temat w debacie publicznej wraca po raz kolejny. Do tej pory udało się jedynie wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Tymczasem jazda pod wpływem to poważny problem w tym kraju

Alkohol nie powinien być sprzedawany w okolicach dróg – uważa 57 proc. Argentyńczyków. Fot. CC0

Argentyńskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Drogowego Cecaitra przeprowadziło badanie sondażowe wśród mieszkańców aglomeracji Gran Buenos Aires, w której mieszka 13 z 44 mln Argentyńczyków. Okazało się, że wielu ankietowanych jest za zaostrzeniem przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu wokół dróg i większym natężeniem kontroli trzeźwości.

Za wprowadzeniem „suchych korytarzy” – czyli ustanowieniem zakazu sprzedaży alkoholu w lokalach umiejscowionych wzdłuż dróg – opowiedziało się 57 proc. ankietowanych. Przeciwnych temu pomysłowi było 22 proc. badanych.

Zakaz sprzedaży alkoholu wzdłuż dróg krajowych był już procedowany w argentyńskim parlamencie w 2008 r. w ramach ustawy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Senatorowie przyjęli przepis, ale deputowani izby niższej zrobili krok w tył wycofując go. Do tej pory udało się jedynie wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

W weekend co drugi kierowca pod wpływem

Jazda pod wpływem alkoholu to poważny problem w Argentynie. Z danych przedstawionych w lipcu przez wiceministra z resortu bezpieczeństwa Néstora Majula wynika, że w 60 proc. wypadków do jakich doszło na argentyńskich drogach sprawca lub ofiara miała we krwi alkohol. Szacuje się, że w weekendy 48 proc. kierowców wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W badaniu Obserwatorium Bezpieczeństwa Drogowego Cecaitra ankietowani pytani byli także o kontrole trzeźwości. 71 proc. opowiedziało się za zwiększeniem ich liczby. Przeciw było 11 proc.

AN