Connect with us

Rozmaitości

Autonomiczny samochód to za mało. Audi i Airbus testują połączenie auta i drona

Opublikowano

-

Podczas odbywającego się w Amsterdamie Drone Week, Audi, Airbus i Italdesign po raz pierwszy przedstawiały jeżdżący i latający prototyp pojazdu „Pop.Up Next”. To połącznie autonomicznego samochodu elektrycznego i pasażerskiego drona

Połączenie autonomicznego elektrycznego samochodu i drona - model pokazany podczas targów w Amsterdamie. Fot. mat. prasowe

Połączenie autonomicznego elektrycznego samochodu i drona – model pokazany podczas targów w Amsterdamie. Fot. mat. prasowe

Oczywiście to dopiero model (w skali 1:4), ale Audi twierdzi, że już w następnej dekadzie klienci wielkich aglomeracji miejskich będą mogli korzystać z mulitimodalnej taksówki – jeżdżącej i latające.
Na razie – podczas pierwszego publicznego lotu testowego na amsterdamskich, moduł latający precyzyjnie umieścił kapsułę pasażerską na module stojącym na ziemi, który następnie sterowany autonomicznie odjechał z placu testowego.

– Nadchodzi czas latających taksówek – jesteśmy w Audi co do tego przekonani – mówi dr Bernd Martens, członek zarządu AUDI AG ds. zaopatrzenia i IT oraz prezes spółki-córki Audi, Italdesign. – Coraz więcej ludzi przeprowadza się do miast i ta coraz większa ilość ludzi, dzięki automatyzacji może być bardziej mobilna. W przyszłości seniorzy, dzieci, czy osoby bez prawa jazdy będą chciały korzystać z wygodnych taksówek-robotów. Jeśli uda się nam inteligentnie podzielić ruch pomiędzy drogi, a przestrzeń powietrzną, skorzystają z tego zarówno ludzie, jak i organizmy miejskie.

By przekonać się jak może wyglądać tego typu usługa „na żądanie”, Audi we współpracy ze spółką-córką Airbusa firmą Voom prowadzi testy w Ameryce Południowej. Klienci w Mexico City albo w Sao Paulo rezerwują lot helikopterem, a Audi podstawia samochód gotów zawieźć lub przywieźć ich z lądowiska. – Usługa taka jak ta pomaga nam lepiej zrozumieć potrzeby naszych klientów. W przyszłości bowiem idea latających taksówek trafi do szerokiego grona mieszkańców miast. Dzięki pojazdowi Pop.Up Next badamy jednocześnie granice tego, co jest technicznie możliwe. Kolejnym krokiem na tej drodze będzie stworzenie pełnowymiarowego prototypu zdolnego zarówno do jazdy, jak i do lotu – dodaje dr Martens.

Oprócz powyższego przedsięwzięcia, Audi wspiera również funkcjonujący w Ingolstadt projekt latającej taksówki – Urban Air Mobility. Inicjatywa ta, na terenie zakładów produkcyjnych Audi przygotowuje test latającej taksówki. Jest też elementem wspólnego projektu Unii Europejskiej przygotowanego w ramach Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego Na Rzecz Inteligentnych Miast i Społeczności. Celem projektu jest przekonanie opinii publicznej co do korzyści płynących z wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące technik funkcjonowania akumulatorów, regulacji prawnych, certyfikacji i infrastruktury.

red