Connect with us

Rozmaitości

Bezpieczeństwo vs. ryzyko: czy możesz sobie pozwolić na brak ubezpieczenia NNW?

Opublikowano

-

Ubezpieczenie NNW samochodu to jedno z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, które możesz kupić wraz z OC. Nie kosztuje ono wiele, a może się przydać, gdy dojdzie do wypadku. Sprawdź, czemu nie stać Cię na nieposiadanie NNW
Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

W jakich sytuacjach działa ochrona NNW?

Polisa NNW wielu kierowcom kojarzy się z wypadkiem. Rzeczywiście, do wypłaty świadczenia z tytułu tego ubezpieczenia dochodzi po wypadku, którego skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Jednak ochrona NNW dotyczy nie tylko prowadzenia samochodu – do nieszczęśliwego wypadku może dojść również w innych okolicznościach. Stąd też ubezpieczenie NNW obowiązuje:

  • gdy kierowca lub pasażer wsiada (wysiada) z pojazdu;
  • gdy kierowca usprawnia pojazd w trasie, np. zmienia koło;
  • podczas załadowywania lub rozładowywania pojazdu.
Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

To jednak nie wszystko. Wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do pożaru samochodu. Również wówczas poszkodowany ubezpieczony może liczyć, że firma ubezpieczeniowa wypłaci mu odszkodowanie. Inną sytuacją, gdy świadczenie zostanie wypłacone, jest wybuch pojazdu. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, kiedy ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę, sprawdź ubezpieczenie NNW samochodu na Warta.pl.

Kiedy ma miejsce wypłata z NNW?

Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym może otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. Co jednak ze sprawcą? Podobnie jak osoba, która doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu np. podczas wsiadania do samochodu, nie może on liczyć na OC – to ubezpieczenie spełnia inną rolę. Stąd też zakup NNW to sposób, aby wypełnić lukę w ochronie ubezpieczeniowej.

Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Ubezpieczenie NNW zapewnia finansowe wsparcie po wypadku poszkodowanemu lub wskazanym przez niego osobom w razie jego śmierci. Kluczowa jest suma ubezpieczenia – im jest ona wyższa, tym na wyższe świadczenie może liczyć poszkodowany. Jednak z ubezpieczenia NNW mogą zostać wypłacone też dodatkowe świadczenia. Przykład? Na stronie Warta.pl można przeczytać, że ten ubezpieczyciel:

  • pokryje koszty sprowadzenia zwłok do Polski – gdy do nieszczęśliwego wypadku doszło poza granicami kraju;
  • pokryje koszty transportu medycznego do Polski – gdy do wypadku dojdzie poza granicami Polski;
  • wypłaci dodatkowe jednorazowe świadczenie rodzinie zmarłego – w przypadku wykupienia opcji Bezpieczna Rodzina.

Dlaczego zakup NNW to korzystne rozwiązanie?

O wypadek nie jest trudno – wystarczy chwila nieuwagi lub nieszczęśliwy splot okoliczności. Gdy jego skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu, często konieczne jest wdrożenie leczenia, a niekiedy dojście do pełnej sprawności wymaga również rehabilitacji. Pieniądze na leki, zajęcia z fizjoterapeutą czy dodatkowe badania zapewnia właśnie polisa NNW. Kwota, jaką ubezpieczony otrzyma, zależy głównie od sumy ubezpieczenia. Zasada jest jednak prosta – im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym wyższe będzie odszkodowanie. W niektórych firmach proponowana suma ubezpieczenia wynosi nawet 100 tys. zł na osobę.

Dlaczego żaden kierowca, bez względu na pojazd, z jakiego korzysta, nie może pozwolić sobie na brak ubezpieczenia NNW? Powód jest prosty: NNW oferuje konkretne wsparcie w kryzysowej sytuacji – wówczas, gdy pieniądze na leczenie, leki czy rehabilitację będą najbardziej potrzebne.

Artykuł sponsorowany

Reklama