Connect with us

Rozmaitości

Co to jest KNF i jakie są jej zadania?

Opublikowano

-

Na polskim rynku finansowym funkcjonują różne podmioty i instytucje. Na co dzień nie zwracamy na nie większej uwagi. Tymczasem od ich decyzji zależy bardzo wiele. W poniższym tekście przybliżymy rolę KNF, czyli Komisji Nadzoru Finansowego. Wyjaśnimy, czym się zajmuje oraz dlaczego warto śledzić wydawane przez nią komunikaty na temat działalności podmiotów, które zwróciły uwagę nadzorcy rynku.
Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Komisja Nadzoru Finansowego czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem rynku finansowego

Tak jednym zdaniem można podsumować zakres jej działalności, przy czym warto podkreślić, że KNF zyskiwała kolejne uprawnienia wraz z upływem czasu. Jeszcze kilkanaście lat temu osobno funkcjonowały bowiem:
• Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE),
• Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG),
• Komisja Nadzoru Bankowego (KNB).

Aktualnie wszystkie te komórki działają pod jedną nazwą UKNF – Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Które sektory obejmuje nadzór Komisji Nadzoru Finansowego?

KNF wyróżnia się szerokim zakresem nadzoru. Obejmuje on:
• nadzór bankowy, emerytalny, ubezpieczeniowy;
• nadzór nad agencjami ratingowymi, SKOK-ami (Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi);
• nadzór nad pośrednikami kredytów hipotecznych i ich agentami;
• nadzór nad rynkiem kapitałowym (GPW, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne);
• nadzór nad instytucjami płatniczymi, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz biurami usług płatniczych.

Z nadzoru KNF wyłączone są m.in.: BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), ZUS, KRUS oraz firmy pożyczkowe.

Ekspert hapipożyczki wskazuje, że legalnie działające firmy pożyczkowe podlegają pod przepisy ustawy o kredycie konsumenckim oraz kodeks cywilny. To sprawia, że każdy konsument decydujący się skorzystać z ich usług ma zapewnione bezpieczeństwo. Z myślą o firmach pożyczkowych KNF utworzyła Rejestr Instytucji Pożyczkowych. Znajdują się w nim informacje o podmiotach, które na dzień dokonania wpisu miały stosowne uprawnienia do prowadzonej działalności w tym sektorze. Mimo że KNF informuje, że znalezienie się w rejestrze nie oznacza objęcia takiej firmy nadzorem urzędu, to brak obecności w spisie jest równoznaczny z faktem, że firma nie spełnia stawianych przed nią wymogów, a tym samym lepiej jej unikać.

Jak jest finansowana Komisja Nadzoru Finansowego?

KNF nie jest finansowana przez państwo. Ma kilka źródeł przychodu, z czego najważniejsze to opłaty wnoszone przez podmioty podlegające pod jej nadzór oraz opłaty za egzaminy dające uprawnienia do wykonywania zawodu maklera, brokera czy aktuariusza. Komisja Nadzoru Finansowego wydaje również odpłatne interpretacje w odpowiedzi na składane do niej zapytania.

Misją KNF jest bezpieczny rynek finansowy dla wszystkich jego uczestników

Wiemy już, które podmioty są nadzorowane przez KNF. To dobry moment na wspomnienie o tzw. liście ostrzeżeń publicznych, która znajduje się na stronie internetowej urzędu. Trafiają na nią podmioty, co do których istnieją poważne podejrzenia co do legalności prowadzonej działalności. Są to m.in. firmy (platformy inwestycyjne) działające bez żadnych wymaganych zezwoleń i oferujące klientom różnego rodzaju „atrakcyjne” inwestycje.

Jak łatwo się domyślić, są to oferty obiecujące ponadprzeciętne zyski, które są w rzeczywistości obarczone ogromnym ryzykiem – z utratą całości wpłaconych pieniędzy włącznie. Duża część tych podmiotów ma swoje siedziby poza Polską, co dodatkowo utrudnia dochodzenie swoich praw i odzyskanie utraconych oszczędności. Mimo że KNF stale aktualizuje swoją listę, podmiotów chętnych do działalności bez zezwolenia nie brakuje.

Edukowanie i informowanie o zagrożeniach płynących z korzystania z usług „podejrzanych” podmiotów jest nie mniej istotne niż bieżący nadzór nad wymienionymi wcześniej instytucjami. W dobie Internetu niezwykle łatwo jest dotrzeć z przekazem do tych mniej wyedukowanych finansowo konsumentów i próbować skłonić ich do inwestycji. Praktyka dowodzi, że zazwyczaj musi dojść do naruszenia interesów pewnej grupy klientów, aby dana firma znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych. Najczęściej dopiero pokrzywdzeni klienci zgłaszają się do KNF lub UOKiK i opisują swoją historię. Wówczas KNF, wpisując taki podmiot na swoją listę, ostrzega kolejnych potencjalnych klientów. Z tego powodu, zanim przyjdzie nam do głowy powierzyć pieniądze jakiekolwiek nieznanej szerzej firmie, warto sprawdzić, czy nie jest ona już wymieniona na liście ostrzeżeń.

Komisja Nadzoru Finansowego odgrywa niezwykle ważną rolę. Wszystkie będące pod jej nadzorem instytucje muszą spełniać najwyższe standardy i zapewniać swoim klientom bezpieczeństwo obrotu. Te nieuczciwe wcześniej czy później trafiają na listę ostrzeżeń, co rozpoczyna wszczęcie wobec nich postępowania przez prokuraturę. Sama KNF nakłada również na nieuczciwe podmioty lub osoby z nimi związane kary finansowe sięgające od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Dzięki funkcjonowaniu KNF jako uczestnicy rynku finansowego mamy prawo czuć się bezpiecznie.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. „Pożyczka Długoterminowa” trwa od 01.07.2021 i dotyczy pożyczki przez Internet od 2000 zł do 15000 zł, spłacanej od 12 do 36 miesięcy, dostępna jest dla Nowych Klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15000 zł, całkowita kwota do zapłaty 17268 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 2268 zł (w tym prowizja 1701 zł, odsetki 0 zł, opłata hapiserwis 567 zł), 35 miesięcznych równych rat w wysokości 479,67 zł, ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. „Pożyczka Długoterminowa” zajęła 1 miejsce w rankingu pożyczek ratalnych wg. TotalMoney.pl oraz 2 miejsce w rankingu wg. Loando.pl. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Artykuł sponsorowany