Connect with us

Rozmaitości

Jaki nawilżacz powietrza kupić do domu?

Opublikowano

-

Człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich warunków. Jednym z ważniejszych elementów jest odpowiednia wilgotność powietrza. Jeśli będzie ono zbyt suche, może to powodować nie tylko subiektywne gorsze samopoczucie, ale także obiektywnie wpływać na pogorszenie naszego stanu zdrowia. Dlatego, w sezonie grzewczym, dobrze jest zaopatrzyć się w urządzenia do nawilżania powietrza. Nawilżacze powietrza występują w kilku rodzajach – czy lepiej kupić ultradźwiękowy nawilżacz, nawilżacz ewaporacyjny czy parowy? Czy w przypadku nawilżaczy parowych można mówić o bezpieczeństwie? Na co zwracać uwagę, wybierając nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza Fot. mat. reklamowe

Nawilżacz powietrza Fot. mat. reklamowe

Odpowiednio nawilżone powietrze

W okresie grzewczym, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, odczuwamy niekorzystne warunki w domu. Występuje w nich suche powietrze. Aby zrozumieć lepiej to zjawisko, należy wiedzieć, czym charakteryzuje się wilgotność. Wyrażana jest ona bowiem jako względna i bezwzględna. Ta pierwsza podawana jest w procentach, podaje ona stosunek między ilością wody w powietrzu do jej maksymalnej wartości, jaką może ona wykazać w danej temperaturze. W warunkach prawidłowych mowa o wartościach 40-60%. Tymczasem wilgotność bezwzględna, mierzona w g/m3 mówi nam o ilości wody, która została rozpuszczona w 1m3. Im temperatura jest wyższa, to więcej wody może zostać w niej rozpuszczone.

Zimą, w naszych domach, powietrze zewnętrzne jest nagrzewane, ale ilość wody nie zmienia się. Takie powietrze zimowe, posiada mało wody, która wytrąca się np. w postaci mgły, szadzi, lodu czy śniegu. Jeśli to zimne powietrze z niską zawartością wody wpadnie do domu i się nagrzeje, to niska ilość cząsteczki wody sprawi, że wilgotność względna spadnie do kilku procent. Efektem tego działania będzie zbyt suche powietrze w danym pomieszczeniu.

Jeśli natomiast zaczniemy długo pozostawać pod wpływem takiego suchego powietrza, możemy spodziewać się bólu gardła, kaszlu, kataru. Samopoczucie domowników w takich warunkach spada, powodując alergie, choroby górnych dróg oddechowych, obniżoną jakość snu czy problemy z koncentracją.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Remedium na małą wilgotność w domu jest nawilżacz. Na rynku nawilżacze powietrza występują w trzech opcjach – nawilżacza ewaporacyjnego, nawilżacza ultradźwiękowego i nawilżacza parowego.

Nawilżacz parowy podgrzewa wodę, uzyskując temperaturę wrzenia poprzez grzałkę, a następnie oddaje ją do pomieszczenia przez wentylator. Problemem jest tu gorąca para wodna. Co prawda para wodna miesza się z powietrzem i prowadzi do zwiększenia wilgotności, ale jednocześnie urządzenia te stwarzają ryzyko poparzenia się. Z uwagi na unoszenie się owej pary, nie należy stawiać tego nawilżacza powietrza blisko mebli, by uniknąć nalotów. Raczej nie warto go też stawiać tam, gdzie często przechodzimy, właśnie przez ryzyko poparzeń. Są to także urządzenia dość głośne i energochłonne, chociaż tanie.

Kolejną opcją jest nawilżacz ultradźwiękowy. Posiada on drgającą membranę, która zamienia wodę w chłodną mgiełkę. Nawilżacze ultradźwiękowe są energooszczędne i charakteryzuje je cicha praca, używają jednak wody destylowanej. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza podczas odparowywania mgiełki, wytwarza też związki chemiczne, odpowiedzialne za wytrącanie się minerałów, które mogą osiadać na meblach. Dlaczego tak się dzieje? Ultradźwięki rozbijają wodę i wszystko, co ona posiada w sobie. Efektem tego jest powstawanie białego osadu, który również dostaje się do powietrza jakim oddychamy. Dlatego, aby uniknąć złych skutków zdrowotnych, konieczne jest stosowanie wody destylowanej. Urządzenia te nie nadają się też dla domów ze zwierzętami. Wielu domowych pupili jest wyczulona na ultradźwięki, co może spowodować ich niepokój.

Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje natomiast naturalną formę odparowywania wody. Taki nawilżacz posiada matę ewaporacyjną, filtr lub obrotowy dysk, zamoczony w wodzie. Posiada także wentylator. Powietrze jest zasysane przez wentylator, następnie trafia na filtr i już nawilżone wraca do pomieszczenia. Nawilżacze ewaporacyjne są ciche, energooszczędne i bezpieczne. Nie powodują nalotów na meblach. Polecane są w pokojach dziecięcych, dla alergików, w domach ze zwierzętami czy egzotycznymi roślinami.

Nawilżacz z jonami srebra?

Dobry nawilżacza powietrza może być także wszechstronny. Sam nawilżacz wpływa na wilgotność, jednak nie oczyszcza powietrza z zanieczyszczeń. Jeśli zależy ci zatem na tej funkcji, warto postawić na oczyszczacz powietrza, czyli nawilżacza wyposażony w jonizator powietrza. Oczyszczacze powietrza emitują jony dodatnie i ujemne w taki sposób, że cząsteczki łączą się z bakteriami, wirusami i kurzem, a następnie je neutralizują. Urządzenia wyposażone w jonizator mogą usunąć nawet 99,9% zanieczyszczeń, dzięki czemu przydadzą się w domach z dziećmi czy alergikami.

Na co zwracać uwagę w nawilżaczach powietrza?

Wybierając nawilżacz, zwróć uwagę na kilka jego aspektów. Po pierwsze, wydajność urządzenia. Określa ona, ile pary trafia do powietrza w godzinę pracy. Mówi nam ona oczywiście o tym, ile urządzenie jest w stanie pracować, określając jego żywotność. Wydajność powinna być zależna od wielkości pomieszczenia. Stosunek powierzchni do wydajności powinien wynosić 70 ml/h na 10m2 lub wyższy.

Kolejny punkt to głośność. Najcichsze modele wytwarzają 30db.

Trzeci punkt to pojemność zbiornika. Oczywiście im jest większy, tym rzadziej go wymieniasz. Zalecane jest jednak, aby woda wymieniana była codziennie.

Wiele osób podkreśli też pobór prądu. Najbardziej energochłonne pozostają nawilżacze parowe, więc jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo, zainwestuj w sprzęt nieco bardziej droższy, ale pobierający mniejszą ilość prądu.

Czy w nawilżaczach ważny jest panel sterowania? Na pewno w mniejszym stopniu niż ilość trybów pracy czy funkcja timera. W pierwszym przypadku znajdziemy tryb automatyczny oraz wiele prędkości pracy manualnej, a nawet tryb nocny. Timer pozwala natomiast na automatyczne wyłączanie lub włączanie, a także na możliwość sterowania poprzez aplikację mobilną.

Ostatnią, przydatną funkcją jest poziom nawilżenia, czyli wyposażenie w higrostat. Jest to czujnik wilgotności, który zwiększa lub zmniejsza poziom wilgotności w zależności od tego, czy spada ona poniżej 40% czy wzrasta powyżej 70%.

A jeśli szukasz odpowiedniego nawilżacza do swojego domu, polecamy zajrzeć na stronę https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/oczyszczacze-powietrza.html