Connect with us

Rozmaitości

Na czym polega i czy jest wymagana legalizacja tachografu?

Opublikowano

-

Do obowiązków firm w branży transportu drogowego należy korzystanie z urządzeń rejestrujących, czyli z tachografów. Niezbędna jest też ich kalibracja oraz legalizacja. Dowiedz się więcej na ten temat
Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Tachograf jest wykorzystywany do monitorowania czasu pracy kierowców. Urządzenie to rejestruje czas pracy kierowcy, jazdy czy postoju, a także liczbę przejechanych kilometrów. Zawiera też inne dane dotyczące pojazdu. Następnie są one przetwarzane przez oprogramowanie i wyświetlane na ekranie komputera.

Stosowanie tachografów cyfrowych jest obowiązkowe w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Montaż tych urządzeń jest obowiązkowy w samochodach ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, przeznaczonych do transportu towarów oraz zarejestrowanych po 1 maja 2006 roku.

Kalibracja tachografu

Kalibracja cyfrowego tachografu to jego aktualizacja na bieżąco albo określenie i potwierdzenie parametrów pojazdu, które znajdują się w jego pamięci. To proces weryfikacji działania urządzenia, który ma na celu zapewnienie, że wszystkie jego funkcje działają prawidłowo. Proces ten obejmuje sprawdzenie, czy wszystkie elementy tachografu są właściwie skonfigurowane i działają zgodnie z wymaganiami prawa.

Kalibrację urządzenia trzeba przeprowadzić w okresie 14 dni od daty rejestracji pojazdu. Dochodzi wtedy do tzw. personalizacji tachografu poprzez wprowadzenie do danych identyfikujących pojazd do pamięci tachografu. Można jej dokonać w każdym warsztacie, który ma odpowiednie uprawnienia i w Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów.

Legalizacja tachografu

Legalizacja tachografu to potwierdzenie przebiegu kalibracji – to dowód na to, że tachograf może być legalnie użytkowany. Jest wymagana w celu zapewnienia, że urządzenie jest w pełni sprawne i zgodne z przepisami. Polega na wykonaniu okresowych kontroli technicznych, które mają na celu sprawdzenie czy urządzenie jest w pełni sprawne i zgodne z przepisami.

Kontrole te są wykonywane przez uprawnionych techników i muszą być wykonywane co dwa lata. Po wykonaniu kontroli technicznej tachograf jest legalizowany i może być używany do monitorowania czasu pracy kierowców.

 Artykuł sponsorowany