Connect with us

Rozmaitości

Outsourcing księgowości czy wewnętrzny dział księgowy? Plusy i minusy obu rozwiązań

Opublikowano

-

Wybór osoby, która będzie dbać o sprawy księgowe w Twojej firmie, to jedna z pierwszych decyzji, jaką musisz podjąć, gdy zdecydujesz się dołączyć do grona przedsiębiorców. Nawet jeśli na początku będziesz należeć prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, a Twoja firma nie będzie generować zysków, rachunkowość i związane z nią zadania muszą być powierzone specjaliście. Czy warto zatrudniać księgową w Twojej firmie, czy może lepiej zlecić te usługi w ramach outsourcingu? Przedstawiamy korzyści i zalety obu rozwiązań
Fot. roberto wenwahl/pixabay

Fot. roberto wenwahl/pixabay

Na czym polega outsourcing usług księgowych?

Pod nazwą outsourcingu księgowości kryją się usługi związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa przez firmę zewnętrzną. Takie rozwiązanie, wbrew pozorom, nie jest popularne tylko wśród mikro- i małych przedsiębiorstw, gdyż korzyści związane ze zleceniem usług księgowych na zewnątrz będą odczuwalne także przez większe firmy.

Korzyści związane z outsourcingiem księgowości

Redukcja kosztów operacyjnych

Koszt zatrudnienia pracownika jest dużo większy, niż wynosi jego pensja, do czego dochodzi konieczność prowadzenia list płac, a co za tym idzie, konieczność zatrudnienia kadrowej. Wynajem przestrzeni biurowej, stworzenie działu księgowo-kadrowego, kupno specjalistycznego oprogramowania, a także obowiązki związane z kształceniem kadry mogą znacznie przewyższyć możliwości finansowe Twojej firmy, dlatego szczególnie na początku swojej biznesowej drogi zalecamy prowadzenie księgowości powierzyć firmie zewnętrznej.

Skupienie na kluczowych obszarach

Zlecenie księgowości na zewnątrz pozwala skupić się na innych działach, które będą kluczowe do rozwoju Twojej firmy. Może to być dział handlowy, eksport czy marketing – o każdy z tych obszarów funkcjonowania firmy należy odpowiednio zadbać, zgrać zespół i wyznaczyć cele, których wynikiem powinien być rozwój przedsiębiorstwa.

Dostęp do specjalistycznej wiedzy

Liczba zmian w przepisach podatkowych i kadrowych potrafi zaskoczyć nawet osoby, które posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu biura rachunkowego. Bez odpowiednich szkoleń i dostępu do specjalistycznej prasy dział księgowy pracujący wewnątrz firmy może nie nadążyć za zmianami, co często wiąże się z dalszymi konsekwencjami. Dobre biuro księgowe powinno posiadać wypracowany system dotyczący szkoleń i dostęp do specjalistycznej wiedzy.

Elastyczność i skalowalność

Wraz z rozwojem firmy będą zmieniały się potrzeby względem księgowych i zadań, jakie będą musieli wykonać. Współpracując z biurem rachunkowym na zasadzie outsourcingu, masz możliwość zwiększania zakresu wsparcia o np. prowadzenie spraw kadrowych czy doradztwo podatkowe. Zatrudniając własny dział księgowy, możesz nie uzyskać wsparcia w tego typu kwestiach, co będzie wiązać się z potrzebą zwiększenia zatrudnienia lub doszkolenia pracowników.

Czy outsourcing usług księgowych posiada wady?

Choć korzyści z outsourcingu są trudne do podważenia, nie oznacza to, że zlecenie księgowości na zewnątrz nie jest ryzykowne.

Utrata kontroli nad danymi i zagrożenie związane z poufnością

Przede wszystkim, oddając księgowość w ręce zewnętrznej firmy, możesz obawiać się utraty kontroli nad danymi. Samo zaufanie w tej kwestii nie wystarczy – wybierając biuro rachunkowe, warto dopytać, w jaki sposób chronione są w nim dane wrażliwe czy jakie zabezpieczenia zostały wdrożone, aby oprogramowanie nie zostało narażone na atak hakerski.

Niższa jakość usług

Obawa o niższą jakość usług może wynikać z tego, że biuro rachunkowe będzie prowadzić księgowość wielu firmom i nie będzie aż tak zaangażowane w Twoje sprawy jak pracownicy, których zatrudniasz w firmie. Oczywiście Twoje obawy mogą być uzasadnione, dlatego warto pamiętać, że rozpoczynając działania z biurem księgowym, zawsze podpisujemy umowę, która powinna dać możliwość rozwiązania współpracy.

Outsourcing księgowości – rekomendacja biura rachunkowego

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego pozwoli uniknąć sytuacji, w których będziesz żałował, że powierzyłeś sprawy księgowe firmie zewnętrznej. TAX Edyta Wajer to biuro księgowe, które od 2000 roku wspiera firmy w ich rozwoju, zapewniając pełne wsparcie w sprawach związanych z księgowością, zatrudnieniem czy finansami. Choć biuro TAX Edyta Wajer zlokalizowane jest w Bydgoszczy, doskonała komunikacja i nowoczesne podejście do współpracy z klientem pozwalają na prowadzenie księgowości firmom z całej Polski.

Artykuł sponsorowany

Reklama