Connect with us

Rozmaitości

Poradnik: jak wybrać kask na cross / enduro?

Opublikowano

-

Kask cross / enduro jest najważniejszym elementem wyposażenia miłośnika jazdy terenowej na motocyklu. W naszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać kask na motocykl crossowy i enduro, aby był on gwarancją bezpieczeństwa na trudnym terenie
Kask cross enduro Fot. mat. reklamowe

Kask cross enduro Fot. mat. reklamowe

Oglądając zawody, możesz niejednokrotnie zobaczyć, jak kaski ratują zdrowie i życie. I nie ma tu znaczenia, czy jest to motocross, cross-country, enduro czy hard enduro – w każdym przypadku zasady są identyczne. Bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu. Kask to najważniejsza część ubioru, na której nie można oszczędzać

Kaski cross enduro – bardzo ważny jest atest bezpieczeństwa!

Wybierając kask cross dla siebie, musisz w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy posiada on atest bezpieczeństwa – jeśli go nie ma, nie zwracaj nawet na niego uwagi! Atest na kaski cross enduro jest nadrukowywany na naklejce, która znajduje się z tyłu skorupy lub/i na metce w białym kolorze na kasku. Obowiązująca w Europie norma to ECE 22-05, gdzie ECE oznacza Economics Commission for Europe, natomiast liczba odpowiada krajowi produkcji. Dużo bardziej rygorystyczna od europejskiej jest norma amerykańska DOT.

Kask do motocrossu / enduro powinien mieć zapięcie DD

Bardzo istotnym elementem kasków do crossu / enduro zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa jest zapięcie. Powinieneś szczególną uwagę zwrócić na to, aby nie było ono na zatrzask. Koniecznie musi to być system DD – dwie metalowe klamry, które są oplatane przez pasek. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że kask nie spadnie Ci z głowy, a w razie ewentualnych krytycznych zdarzeń łatwo go rozepniesz. Dodatkowym atutem jest system szybkiego wypinania bocznych gąbek, który jest ułatwieniem przy wypadkach.

Kaski motocross / enduro – skorupa i wentylacja

Na jakość kasku cross enduro przekłada się skorupa. Jej zadaniem jest przyjmowanie siły uderzenia na siebie. Jest ona zbudowana z kilku warstw, co przekłada się na jak największe niwelowanie skutków uderzenia. Rozwiązanie to jest najbardziej efektywne w przypadku, gdy poszczególne warstwy stopniowo przyjmują siłę uderzenia i przekazują na głowę jak najmniejszą jej część. Zwróć uwagę na rozmiary: lepsze kaski w przypadku każdego rozmiaru mają także inny rozmiar skorupy, natomiast te z niższych półek różnią się pomiędzy sobą jedynie rozmiarem gąbek.
Kask do motocrossu / enduro musi też zapewniać dobrą wentylację. Będąc cały czas w ruchu i podejmując duży wysiłek fizyczny, głowa się poci. Im więcej wlotów oraz wylotów powietrza jest w kasku tym lepiej — warto, aby posiadały one możliwość regulacji.

Kask cross enduro musi być dopasowany Fot. Mat. reklamowe

Kask cross enduro musi być dopasowany Fot. Mat. reklamowe

Kask cross powinien być dobrze dopasowany i wygodny

Kolejnym aspektem, który powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając kask cross dla siebie, jest to, aby był on bardzo dobrze dopasowany. Nie może on pod żadnym pozorem latać w górę i w dół czy na boki. Jeśli kupujesz nowy model, powinien on lekko uciskać policzki, gdyż ściółka (którą wyciąga się do prania) z czasem się ułoży.
Pamiętaj również, że Twój kask musi być jak najwygodniejszy – dzięki temu będziesz mógł się maksymalnie skupić na samej jeździe i ograniczysz rozpraszanie na inne rzeczy. W swoim kasku musisz czuć się dobrze, komfortowo i bezpiecznie.

Jak wybrać kask cross enduro? Podsumowanie

Kask na motocykl do jazdy po trudnym terenie powinien przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo. Nie szukaj więc oszczędności i zdecyduj się na produkt najwyższej jakości. Pamiętaj również o tym, że kaski trzeba koniecznie zmieniać – po każdym poważniejszym upadku Twój kask nie będzie się nadawać do dalszego użytku!

Artykuł sponsorowany