Connect with us

Rozmaitości

Praktyczne wskazówki dla kierowców: Jak efektywnie zarządzać czasem jazdy i odpoczynkiem?

Opublikowano

-

Rejestracja czasu pracy to jeden z najważniejszych wymogów, które muszą spełniać osoby pracujące jako zawodowy kierowca. Obecnie istnieje szereg konkretnych wytycznych co do tego, w jaki sposób należy rejestrować czas pracy. W poniższym artykule przedstawiamy, jakie są podstawowe zasady czasu jazdy i odpoczynku a także przekazujemy kilka cennych wskazówek
Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Podstawowe Zasady

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym jest czas pracy kierowcy. Jest to okres, w którym kierowca jest zatrudniony bądź wykonuje czynności związane z prowadzeniem pojazdu. Na czas pracy składa się wiele elementów, takich jak czas jazdy, przerwy, odpoczynek. Warto też nadmienić, że do tej kategorii zaliczają się też różne czynności, które nie są związane z jazdą, takie jak rozładunek czy załadunek.

W kontekście czasu jazdy kierowców obowiązują ściśle określone limity. Mianowicie: wyróżnia się np. dobowy czas pracy – jest to okres 24 godzin liczony od momentu rozpoczęcia pracy. Czas pracy kierowcy może wynosić 9 godzin na dobę. Można go wydłużyć do 10 godzin dwa razy w ciągu tygodnia. Dodatkowo, zawsze po 4,5 godzinach jazdy trzeba odbyć minimum 45-minutowy odpoczynek.

Z kolei w skali tygodnia kierowca może pracować maksymalnie łącznie 56 godzin. Jednocześnie limit czasu pracy wynosi 60 godzin, więc te 4 godziny mogą być przeznaczane wyłącznie na inne czynności, które nie są związane z prowadzeniem pojazdu.

Istotne są też zasady dotyczące odpoczynku wśród kierowców. Odpoczynek dzieli się na dobowy, dzienny i tygodniowy. W przypadku odpoczynku dobowego może on mieć wymiar regularny (trwający minimum 11 godzin) bądź skrócony (trwa minimum 9 godzin). Odpoczynek dzienny każdy z kierowców musi zaplanować od momentu podjęcia pracy w danym dniu. Z kolei odpoczynek tygodniowy przysługuje kierowcy po 144 godzinach – dzieli się go na regularny (minimum 45 godzin) lub skrócony (co najmniej 24 godziny).

Ważność Monitorowania Czasu Jazdy

Monitorowanie czasu jazdy jest istotne nie tylko ze względu na fakt, iż brak przestrzegania tych reguł może doprowadzić do nałożenia na daną firmę transportową kar. Znacznie ważniejsze jest to, iż kierowca, który pracuje ponad ustalone limity, będzie bardzo zmęczony. To z kolei doprowadzić może do znacznego spadku refleksu, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku drogowego.

Warto zaznaczyć, że w monitorowaniu czasu jazdy wykorzystuje się profesjonalne urządzenia. Mowa tutaj oczywiście o tachografach cyfrowych. Są to wyspecjalizowane urządzenia pomiarowe odpowiadające za rejestrowanie podstawowych danych dotyczących pracy kierowcy i parametrów pojazdu. Dzięki tachografom zwiększono kontrolę nad czasem pracy kierowców, co skutkuje znaczącym wzrostem bezpieczeństwa samego kierowcy jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jak obsługiwać tachograf cyfrowy? Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na fleet.vdo.pl.

Narzędzia i Aplikacje

Obecnie istnieje szereg aplikacji mobilnych, które znacząco ułatwiają pracę kierowcom zawodowym. Do najbardziej znanych zaliczają się: 

  • Bans For Trucks. Specjalna aplikacja zawierająca informacje dotyczące ograniczeń w ruchu pojazdów ciężarowych a także w zakresie zakazu wjazdu do miast. Dzięki temu kierowca może zaplanować trasę bez zakazów i ograniczeń.
  • TransParking. Aplikacja zawierająca niezwykle szeroką bazę parkingów dedykowanych ciężarówkom.
  • Clear Scan. Aplikacja służąca do skanowania dokumentów i paragonów. Dokumenty, które zeskanujemy, można udostępniać innym kierowcom bądź dyspozytorom.

Wskazówki dla Kierowców

Obecnie praca kierowcy jest bardzo stresująca, ponieważ niezbędne jest dojechanie z punktu A do punktu B zgodnie z harmonogramem, a jednocześnie trzeba mieć na uwadze obowiązujące limity w zakresie czasu jazdy. Z tego względu warto z wyprzedzeniem planować najbardziej optymalne trasy a także rozsądnie zarządzać przerwami.

Wskazówki dla Zarządców Flot

Zarządcy flot również mogą wiele zdziałać, aby kierowcy mogli wykonywać swoją pracę efektywnie. Przede wszystkim powinni oni zaoferować wsparcie merytoryczne – wielu z nich zapewnia dostęp do najbardziej zaawansowanych aplikacji a także dba o to, by wszystkie pojazdy były sprawne technicznie.

Podsumowanie

Spełnianie wytycznych co do czasu pracy i odpoczynku to jeden z najważniejszych obowiązków kierowców. Dzięki temu wzrasta ich bezpieczeństwo, co jest niezwykle ważne. Obecnie monitorowanie czasu jazdy jest znacznie ułatwione, ponieważ istnieje szereg wyspecjalizowanych narzędzi, takich jak tachografy.

Artykuł sponsorowany

Reklama