W produkcji rolniczej istotną rolę odgrywają siewniki, które służą do wysiewu różnego rodzaju nasion roślin uprawnych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli. Jak wybrać siewnik odpowiednio dobrany do potrzeb gospodarstwa? Na co zwracać uwagę?

Fot. mat. partnera
Do czego służy siewnik?
Siewnik to jedna z podstawowych maszyn rolniczych w gospodarstwach nastawionych na produkcję roślinną. Jego najważniejszym zadaniem jest efektywne podawanie nasion do gleby. Jest to o tyle ważne, że wzrost upraw jest uzależniony od tego, na jakiej głębokości umieszczono materiał siewny. Nie bez znaczenia jest także równomierne rozłożenie nasion. Jeśli zostaną rozlokowane zbyt gęsto, może dojść do strat w ilości ziarna. W przypadku zbyt rzadkiego rozmieszczenia powierzchnia pola nie będzie efektywnie zagospodarowana, a to oznacza mniejsze plony i niższe zyski dla producenta.
O czym warto pamiętać, wybierając siewnik?
Przed zakupem siewnika warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, takich jak: cena, dostępność części do maszyn rolniczych, możliwości wykorzystania sprzętu w gospodarstwie. U każdego rolnika panują nieco inne warunki, jednak ich problemy są bardzo podobne. W tym wypadku decydujące są następujące czynniki:
- dopasowanie maszyny do gatunku rośliny — podstawą działania siewnika są tarcze wysiewające wyposażone w otwory, które muszą pomieścić różnej wielkości ziarna. Największa średnica (4,5-5 mm) jest potrzebna do wysiewu kukurydzy, pozostałe zboża mają mniejsze wymiary, m.in. 2,5 mm dla ziaren słonecznika czy 1,2 mm dla rzepaku;
- możliwości rozstawu sekcji — w wielu siewnikach można regulować rozstaw międzyrzędzi od 45 do 75 cm, co pozwala na optymalne rozsiewanie ziarna. Jednocześnie na rynku można spotkać konstrukcje, które nie mają takiej funkcji;
- równoczesny wysiew ziaren z nawozem — dotyczy głównie nowszych modeli, ponieważ starsze siewniki nie są dostosowane do tego typu zabiegów. W nowoczesnych konstrukcjach nasiona i nawóz trafiają do gleby poprzez osobne redlice, dzięki czemu rośliny rozwijają się w bezpieczny sposób.
Kupując siewnik Poznaniak, warto też zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych. Najbardziej zagrożone zużyciem są komponenty, które mają bezpośredni kontakt z glebą: redlice, zagarniacze czy koła zagniatające. Pozostałe elementy również ulegają zużyciu pod wpływem eksploatacji, jednak w mniejszym stopniu.
Jakie są najciekawsze siewniki na rynku?
Producenci siewników i agregatów uprawowo-siewnych prześcigają się w tworzeniu nowych konstrukcji, które mają przyćmić poprzednie modele. Niektóre z nich nadają się do uprawy uproszczonej, która zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Dzięki niej można efektywnie uprawiać glebę, nawet w przypadku trudnych warunków wodnych, panujących w głębszych warstwach próchniczych.
Siewnik Meprozet SU1 Solo
Należy do najtańszych maszyn na rynku. W tej konstrukcji zastosowano rowkowe zestawy wysiewające, które są zasilane za pomocą przekładni łańcuchowej. Dzięki temu można wpływać na prędkość prowadzenia siewu. Zbiornik ma pojemność 210 litrów. Nasiona są rozmieszczane przez zespół 17 redlic, występujących w odległości 12 cm od siebie. Meprozet SU1 Solo wykorzystuje redlice talerzówki typu V.
Siewnik Unia Poznaniak 330/500
Wyróżnia się lekką budową. Najlepiej sprawdza się w pracy wraz z zawieszanymi agregatami uprawowymi. W sprzedaży są maszyny z trzema szerokościami roboczymi: 2,5 m; 2,7 m oraz 3,0 m. Największy zbiornik do tego siewnika pomieści 500 L materiału siewnego. Warto także zwrócić uwagę na duży wybór części do siewników Poznaniak, takich jak np. redlice stopkowe, redlice talerzowe V-Tech, koła dogniatająco-kopiujące czy indywidualne siłowniki.
Siewnik Uniport 500
Samojezdna maszyna to wyrób brazylijskiej firmy Jacto. Służy głównie do bezpośredniego wysiewania zbóż i upraw warzywnych. Konstrukcja wyróżnia się silnikiem hybrydowym o mocy 470 KM. Taka duża moc jest niezbędna do zasilenia 4 niezależnych silników elektrycznych, które napędzają koła. Dzięki temu skrzynia biegów i układ przenoszenia napędu na koła okazał się niepotrzebny.
Siewnik Horsch TD
Model siewnika pasowego. Umożliwia spulchnianie pojedynczych pasów gleby, które zostały wysiane wraz z nawozem. To zwiększa oszczędności i sprawia, że wysiewanie jest bardziej skoncentrowane. Focus TD sprawdza się w trudnych warunkach klimatycznych. Przy okazji oczyszcza pole z resztek pożniwnych i pozwala na prawidłowe odkładanie się nawozów, które mogą być wykorzystane przez rośliny.
Siewnik Omega OO_L
Maszyna marki Bednar to pneumatyczny siewnik, który ma uniwersalne zastosowanie w produkcji rolnej. Może być wykorzystany zarówno do uprawy tradycyjnej, jak i uproszczonej. Maszynę wyróżnia duży wybór dodatkowego wyposażenia, lekka konstrukcja oraz dwie opcje rozstawu między redlicami: 12,5 cm lub 16,7 cm. Omega posiada unikalne połączenie przedniej włóki z wałem, dzięki czemu świetnie wyrównuje glebę na polu.
Gdzie można kupić najlepsze części do siewników Poznaniak i innych konstrukcji?
Części do siewnika Poznaniak i elementy pasujące do maszyn innych marek zamówisz w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Oferuje on ponad 200 tysięcy różnych produktów w rozsądnych cenach. Gwarantuje sprawną realizację zamówień, wiele atrakcyjnych akcji promocyjnych i aż 100 dni na zwrot towaru. W przypadku pytań lub wątpliwości zawsze można skorzystać z profesjonalnego doradztwa pracowników sklepu.
Artykuł sponsorowany