Connect with us

Rozmaitości

Skanska zbudowała chodnik pochłaniający smog. Wynik? 30 proc. mniej zanieczyszczeń

Opublikowano

-

Dzięki współpracy z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie i partnerami naukowymi firma Skanska zbudowała przy Rondzie Daszyńskiego chodnik, który redukuje zanieczyszczenia powietrza

Antysmogowy chodnik przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Fot. ZDM Warszawa

Antysmogowy chodnik przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Fot. ZDM Warszawa

Specjalne płyty chodnikowe w technologii TXACTIVE, które zostały zamontowane na odcinku o powierzchni 350 mkw. na ul. Towarowej – tuż przy Rondzie Daszyńskiego – mogą pomóc w trudnej walce z pyłem i spalinami w Warszawie.

Jak to działa

Specjalny beton z domieszką tlenku tytanu, dzięki promieniom słonecznym wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi o redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby.

„Chodnik wybudowany przy Rondzie Daszyńskiego przynosi już pierwsze efekty. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30 proc.” – informuje ZDM Warszawa – „Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci”.

Będą kolejne

Pozytywne testy pierwszego, chodnika pochłaniającego smog wypadły na tyle dobrze, że w planach firmy Skanska jest budowa kolejnych 6 tys. mkw. trotuarów z wykorzystaniem tej technologii. ZDM zapowiedział dalszą współpracę przy realizacji tego projektu.

ai