Connect with us

Rozmaitości

Uniwersalny środek WD-40 – do czego można go wykorzystać?

Opublikowano

-

WD-40 to popularny środek o dość wszechstronnym zastosowaniu. Pierwotnie stworzony został w celu zabezpieczania metalowych elementów przed szkodliwym działaniem wilgoci, dziś jednak wykorzystuje się go również do rozluźnienia zapieczonych śrub czy nawet usunięcia gumy do żucia przyklejonej do dywanu. Niektóre możliwe zastosowania mogą wydawać się nietypowe, a jednak ich znajomość ułatwia wykonanie wielu zadań. Co warto wiedzieć o popularnym WD-40 i dlaczego środek ten przyda się w każdym domu?
WD-40 Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Skład produktu to tajemnica handlowa

Dziś sprzedawany na całym świecie środek WD-40 został opracowany w Stanach Zjednoczonych w latach 50. minionego wieku. Jego główna rola to zapobieganie korozji przez całkowite wyparcie wilgoci. Preparat ma penetrować wszystkie szczeliny, wypierając najmniejsze drobiny wody i zabezpieczając przed ich szkodliwym działaniem. Zespół, który zajmował się jego opracowaniem, stworzył właściwą mieszankę składników dopiero przy czterdziestej próbie!

Chociaż wiadomo, że w składzie WD40 znaleźć można węglowodory i lepki olej, pełen skład pozostaje tajemnicą handlową. Trudno się dziwić – mowa o produkcie znanym i używanym praktycznie na całym świecie, więc podanie jego składu wiąże się z ryzykiem opracowania podobnego środka przez konkurencyjne firmy. WD-40 nie został nawet opatentowany, aby uniknąć podania wszystkich jego składników.

Typowe i nietypowe zastosowania preparatu WD-40

Preparat WD40 powstał po to, aby zabezpieczać metale przed korozją i skutecznie usuwać z nich rdzę. Do jednych z jego głównych zastosowań należy także ułatwienie odkręcenia zapieczonych śrub czy przeciwdziałanie pojawianiu się wilgoci w różnych wrażliwych na nią układach. Co ważne, nie dotyczy to układów elektronicznych ani urządzeń takich jak gniazda i przedłużacze, komputery, czy telefony komórkowe, które nie powinny mieć kontaktu z preparatem.

Nie brakuje także bardziej nietypowych zastosowań WD40. Warto je znać, ponieważ trudno przewidzieć, kiedy dokładnie przyda się taka wiedza. Preparat bywa używany między innymi do:

  • usuwania gumy do żucia wklejonej w dywan, dowolną tkaninę, albo włosy;
  • czyszczenia fug pomiędzy płytkami na podłogach i ścianach;
  • czyszczenia płytek ceramicznych z plam i przebarwień;
  • czyszczenia karoserii samochodu z zabrudzeń i owadów;
  • usuwania zacieków wodnych ze szklanych powierzchni jak lustra czy ściany kabiny prysznicowej;
  • usuwania śladów kleju po taśmie klejącej i różnego rodzaju naklejkach;
  • upłynnienia pracy zacinających się zamków błyskawicznych;
  • uciszenia skrzypiących zawiasów w drzwiach i oknach.

Chociaż WD-40 to bardzo uniwersalny środek, który sprawdza się często w dość niespodziewanych okolicznościach, warto także wiedzieć, kiedy go nie używać. Należy unikać kontaktu preparatu z elementami wykonanymi z gumy, ponieważ może to grozić ich uszkodzeniem. WD40 nie sprawdza się również jako środek do czyszczenia łańcuchów rowerowych – przez pozostawiany na powierzchni lepki olej łańcuch będzie zbierał zanieczyszczenia takie jak ziarenka piasku.

Używając WD-40 do zawiasów w drzwiach i oknach, warto wiedzieć, że nie obędzie się bez smaru. Preparat wyciszy skrzypiące zawiasy, jednak po czasie także wysuszy cały mechanizm i spowoduje powstanie ciemnych przebarwień. W metalowych zamkach błyskawicznych preparat również sprawdza się jako rozwiązanie doraźne – przy dłuższym stosowaniu wzrasta ryzyko zablokowania zamka.

Artykuł sponsorowany