Najem pierwszego mieszkania jest ważnym krokiem dla młodej osoby – usamodzielnienie się jest często związane z przeprowadzką do nowego miasta, podjęciem studiów lub pierwszej pracy. W euforii, która towarzyszy tym zmianom łatwo popełnić błędy – zwłaszcza w przypadku dużych miast, gdzie rynek mieszkaniowy nie należy do najłatwiejszych. Na co przede wszystkim powinien zwrócić uwagę niedoświadczony najemca przed podpisaniem umowy?

Fot mat. reklamodawcy/Getty Images
Dokładne obejrzenie mieszkania przed wynajęciem
Bardzo ważnym aspektem przy wynajęciu mieszkania jest wnikliwe zapoznanie się z jego stanem. Jeśli w mieszkaniu zauważmy usterki, należy zadbać o to, by informacja o tym fakcie znalazła się w protokole zdawczo-odbiorczym. W innym przypadku będziemy polegać na uczciwości i dobrej pamięci właściciela mieszkania lub agenta nieruchomości, który przy zakończeniu współpracy może zapomnieć, że powstała szkoda znajdowała się w lokalu jeszcze przed naszym wprowadzeniem się. W sytuacji spornej właściciel może chcieć potrącić część wpłaconej kaucji, dlatego tak ważne są stosowne zapisy przy podpisywaniu umowy, które zabezpieczą interesy najemcy na taki wypadek.
Spisanie liczników przed wprowadzeniem się
Wiele osób ma wątpliwości, kiedy najlepiej jest spisać liczniki w wynajmowanym mieszkaniu, a nawet czy jest to w ogóle potrzebne. Dla własnego spokoju najlepiej jest spisać liczniki zarówno przed wprowadzeniem się, jak i przy wyprowadzce. Informacja powinna być zawarta w protokole zdawczo-odbiorczym, którego kopia trafia do najemcy. Zapobiegnie to sytuacji, w której najemca miałby ponieść koszty nieswojego zużycia prądu, gazu lub wody.
Bardzo staranne zapoznanie się z umową
Ten punkt dla części osób wyda się oczywistością, ale prawda jest taka, że wiele sporów między najemcami a wynajmującymi wynika z niedokładnego zapoznania się z warunkami umowy, jaką zawarły strony. Jeśli którykolwiek zapis w umowie wzbudza nasze wątpliwości, warto przeanalizować jego możliwe konsekwencje, a w wyjątkowych sytuacjach poprosić o jego usunięcie. Najemcę chroni prawo lokatorskie, które w Polsce jest dość przychylne tej stronie umowy, dlatego należy zweryfikować, czy wynajmujący nie zawarł w umowie klauzul sprzecznych z tym, co mówi prawo. Takie zachowania powinny wzbudzić czujność u potencjalnego najemcy.

Fot. mat. reklamodawcy/Adobe Stock
Przeglądanie ofert z różnych źródeł
Jeśli chcemy wynająć mieszkanie w dobrej cenie, warto przeglądać ogłoszenia z różnych miejsc w sieci. Faktem jest, że część ofert będzie się powtarzać, dotyczy to zwłaszcza mieszkań wynajmowanych przez agencje. Prywatni właściciele często zamieszczają ogłoszenie na jednym lub dwóch portalach, skąd szybko ono zniknie, jeśli mieszkanie jest naprawdę atrakcyjne. Najlepsze okazje znikają z serwisów ogłoszeniowych tak szybko, jak się pojawiły, dlatego szukając mieszkania trzeba być wyjątkowo czujnym.
Sprawdzenie okresu wypowiedzenia
Bardzo ważnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na decyzję o wynajmie, jest okres wypowiedzenia. Właściciele różnie podchodzą do tej kwestii – jedni oczekują, by najemca poinformował ich o planie zwolnienia nieruchomości na miesiąc przed wyprowadzką, ale są też tacy, którzy chcieliby podpisać umowę na rok z góry, bez możliwości jej wcześniejszego zerwania. Ta druga sytuacja dotyczy zwłaszcza osób mieszkających za granicą, dla których ponowna procedura wystawiania ogłoszenia, rozmów z zainteresowanymi i podpisywania umowy byłaby po prostu problematyczna. Można to oczywiście zrozumieć, ale w przypadku najemcy o niepewnej płynności finansowej, taki zapis w umowie jest kłopotliwy. Dlatego gdy cenimy sobie większą elastyczność i możliwość zmiany mieszkania w dowolnym momencie, najlepiej jest wybrać taką ofertę, gdzie okres wypowiedzenia jest krótszy. Może to pomóc oszczędzić najemcy wiele nerwów.
Jeśli zamiast wynajmu planujesz jednak zakup nowego mieszkania, sprawdź np. nowe mieszkania w Łodzi na obido. Na stronie znajdziesz również mieszkania w innych popularnych miastach jak Warszawa czy Kraków.
Artykuł sponsorowany