Connect with us

Społeczeństwo

Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ poświęcony dzieciom

Dziś rozpoczął się Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. Akcja potrwa do 10 maja i skupić się ma na bezpieczeństwie dzieci

Opublikowano

-

Dziś rozpoczął się Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. Akcja potrwa do 10 maja i skupić się ma na bezpieczeństwie dzieci

#SaveKidsLive fotografia miesiąca Fot. Sylwester Pawłowski/Świadomy Kierowca

W kampanii #SaveKidsLive biorą też udział Polacy. I to z powodzeniem. Zdjęcie wykonane przez Sylwestra Pawłowskiego z projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca zdobyło tytuł „Selfie of the month”. Fot. Sylwester Pawłowski/Świadomy Kierowca

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia co cztery minuty ginie na drodze dziecko. Corocznie tracimy w wypadkach blisko 200 tysięcy maluchów. Setki z nich codziennie zostają ranne, często bardzo ciężko. Jak wskazuje WHO wiele dzieci poszkodowanych w wypadkach pochodzi z biednych rodzin. Wskaźniki zgonów dzieci w następstwie wypadków drogowych są trzykrotnie wyższe w państwach rozwijających się niż w państwach rozwiniętych.

Dzieci giną głównie jako piesi – to aż 38 proc. wszystkich ofiar. – Ten wysoki odsetek dzieci – pieszych ginących na drogach odzwierciedla historyczne uprzywilejowanie transportu samochodowego, skutkiem czego drogi buduje się bez należytego uwzględnienia potrzeb społeczności, przez których miejscowości przebiegają. Potrzebna jest pilna zmiana sposobu myślenia, aby drogi spełniały potrzeby i były bezpieczne dla wszystkich użytkowników, również dzieci – apeluje WHO.

Dlatego trzeci Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Trzeci Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ  i prowadzona w tym czasie światowa kampania #SaveKidsLives, mają zwrócić uwagę na to, co spotyka dzieci na światowych drogach i zainicjować działania na rzecz zwiększenia ich bezpieczeństwa.
WHO postuluje wdrożenie pakietu dziesięciu strategii:

Kontrola prędkości
Zmniejszenie liczby przypadków prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu
Korzystanie z kasków przez rowerzystów i motocyklistów
Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych
Zwiększenie widoczności dzieci na drodze i umożliwienie im lepszego widzenia drogi
Poprawa infrastruktury drogowej
Przystosowanie konstrukcji pojazdu
Wdrożenie etapowego przyznawania uprawnień do kierowania pojazdem
Zapewnienie właściwej opieki nad dziećmi, które odniosły obrażenia
Nadzór nad dziećmi przebywającymi w pobliżu dróg

W Polsce? Jeden piknik w stolicy

W Polsce światowy tydzień koordynuje Krajowa Rada BRD działająca przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Trudno jednak wyczytać, co urzędnicy zaplanowali z tej okazji. Na stronie internetowej informują jedynie, że do współpracy zaprosili „partnerów z organizacji rządowych, pozarządowych i prywatnych”. Nie wymieniają jednak żadnych nazw partnerów.
KRBRD podaje też tylko jedno wydarzenie zaplanowane z okazji tygodnia poświęconemu dzieciom – dostępne będzie jedynie dla mieszkańców Warszawy. 9 maja w stolicy ma odbyć się piknik. Co w jego ramach?
„Dowiemy się, jak najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego oraz ich opiekunowie mogą wpływać na bezpieczeństwo swoje i innych. Projekt umożliwi odwiedzającym zapoznanie się ze szczegółowymi działaniami służb odpowiedzialnych za realizację priorytetów, od których zależy życie i zdrowie ludzkie.” – zapowiadają urzędnicy.

red