Connect with us

Rozmowy i opinie

System fotoradarów może mieć duże problemy

Opublikowano

-

Niczego się nie boję, wszystko odbywało się zgodnie z prawem – Alvin Gajadhur w rozmowie z brd24.pl odpiera zarzuty o rzekome nieprawidłowości w ITD za czasów Zjednoczonej Prawicy. Doradca społecznym prezydenta, były minister infrastruktury i  były Główny Inspektor Transportu Drogowego tłumaczy, jak i po co inspekcja kupiła pościgowe samochody BMW
Alvin Gajadhur w latach 2016-2023 był Głównym Inspektorem Transportu Drogowego. Od listopada 2023 do grudnia 2023 pełnił funkcję ministra infrastruktury Fot. arch. prywatne

Alvin Gajadhur w latach 2016-2023 był Głównym Inspektorem Transportu Drogowego. Od listopada 2023 do grudnia 2023 pełnił funkcję ministra infrastruktury Fot. arch. prywatne

ŁUKASZ ZBORALSKI: Nowe kierownictwo ITD na niedawnej konferencji opowiedziało mediom, że poprzednicy – czyli pan – kupili samochody BMW lepsze niż mają policyjne grupy SPEED, a wożono w nich ręczne fotoradary. Tymczasem, jak się okazuje, nowe samochody są przystosowane do montażu wideoradarów, tylko po prostu jeszcze ich w nich nie zamontowano. Dlaczego?

ALVIN GAJADHUR: 11 pierwszych samochodów kupionych dla ITD zostało od samego początku wyposażonych w wideorejestratory. Więc od razu mamy przekłamanie. Natomiast 22 kolejnych pojazdów nie mogliśmy od razu zamówić z tym sprzętem, bo na etapie ogłaszania przetargu żadne takie urządzenie w Polsce nie miało decyzji zatwierdzenia typu wydanej przez Główny Urząd Miar. Nie było takiego na rynku. A ponieważ ten zakup odbywał się ze środków unijnych, był zaplanowany – przypomnę, że zadanie dotyczące zakupu tego typu pojazdów zostało określone w studium wykonalności, które powstało w latach 2017-2018 – i brak wydatkowania środków oznaczałby konieczność ich oddania do UE, podjęliśmy decyzję o zakupie samochodów i w specyfikacji przetargu zaznaczyliśmy, że mają być przygotowane do zamontowania w nich wideorejestratorów.

I zostały przygotowane?

Tak. Na etapie przetargu zostało w specyfikacji określone, że w pojazdach musi znaleźć się okablowanie, cały osprzęt i zabudowa do wideorejestratorów. I to oczywiście w tych samochodach BMW jest. Zabezpieczyliśmy też środki w budżecie, żeby takie urządzenia mogły zostać zakupione w tym roku.

To skąd wzięły się w autach te ręczne mierniki, które były podstawą oskarżeń o możliwe wadliwe wydatkowanie pieniędzy przez ITD?

Auta przygotowane do montażu wideorejestratorów zostały dostarczone dodatkowo z ręcznymi miernikami prędkości. One do momentu dokończenia wyposażania aut pościgowych miały być w nich używane podczas codziennych działań kontrolnych, ale też od razu planowaliśmy, że potem one również przydadzą się inspektorom na drogach, jako uzupełnienie czynności kontrolnych wykonywanych z użyciem wideorejestratorów.

Czyli nie boi się pan, że będzie się musiał tłumaczyć z zakupu samochodów dla ITD w prokuraturze?

Ja się niczego nie boję. Wszystko jest lege artis. Zakupy były zrealizowane przy zastosowaniu publicznych procedur przetargowych. Ponieważ dotyczyło to funduszy unijnych, to mieliśmy zgodę na organizowanie przetargów z takim wyposażeniem pojazdów od Ministerstwa Funduszy oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych. A kwalifikowalność tych wydatków została potwierdzona przez CUPT.

Czyli ogłaszając nieprawidłowości w ITD wprowadzono wszystkich w błąd?

Wprowadzono w błąd nawet ministra infrastruktury, który na sejmowym korytarzu biegał za mną ze zdjęciami BMW i straszył mnie prokuraturą twierdząc, że ITD kontroluje tylko samochody ciężarowe i że po co nam takie samochody pościgowe. To nawet trudno w sumie komentować. Bo to wygląda, jakby szef resortu się nie douczył i nie wiedział, czym zajmuje się podległa mu jednostka.

Żeby było śmieszniej, tydzień po ogłoszeniu rzekomej „afery” w ITD media podały, że został ogłoszony przetarg na ponad 70 samochodów dla rządu, w tym część aut dla resortu funduszy i resortu edukacji, które mają mieć moc min. 250 KM. To kogo będą ścigać tymi autami w MEN – nauczycieli, którzy zadają prace domowe? I czy minister infrastruktury Dariusz Klimczak złożył już zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie na swojego szefa, czyli premiera Donalda Tuska? Bo przecież powinien być konsekwentny…

Czy to nie dziwne, że nawet w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego, które powinno być ponad partyjnymi sporami, toczycie polityczną wojnę?

Ja żadnej wojny nie prowadzę. Rozpoczęło i prowadzi ją obecne kierownictwo GITD i Ministerstwa Infrastruktury.

Uważam, że sprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego powinny być ponadpartyjne. W poprzedniej kadencji parlamentu była nowelizacja przepisów zaostrzająca kary dla kierowców, zmieniająca prawo w sprawie pierwszeństwa pieszych i mieliśmy tam zgodę polityczną. Wszyscy, niezależnie od politycznych barw, głosowali za takimi przepisami, które mogły poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. I to było słuszne. Wszystkim nam powinno na tym zależeć.

Może nie wszyscy wiedzą, że ITD oprócz kontrolowania ruchu samochodów ciężarowych od dawna też zajmowała się kontrolowaniem osobówek, przecież to ta służba odpowiada za automatyczny system nadzoru nad kierowcami, czyli m.in. za fotoradary. Samochody z radarami od dawna kontrolowały też wszystkich kierowców.

Samochody z rejestratorami były głównie wykorzystywane do zatrzymywania kierowców samochodów osobowych, którzy w rażący sposób łamali przepisy. To były pojazdy, które mogły rejestrować wykroczenia zarówno stojąc na poboczu, jak i będąc w ruchu.

To dotyczyło piratów drogowych w pojazdach osobowych. Dlatego nie rozumiem, dlaczego to teraz przeszkadza? I to komu! Obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego pełni przecież człowiek, który wiele lat pracował w ITD. A jego zastępcą jest Tomasz Połeć, który współtworzył tę służbę i wprowadził sam do niej samochody pościgowe – w tym ople insignia.

Według zapowiedzi samochody BMW kupione do ITD mają zostać przekazane policjantom.

W mojej ocenie nie można tego zrobić, bo naruszona zostanie zasada trwałości projektu unijnego.

W ITD zajść ma chyba nawet więcej zmian…

Z nieoficjalnych informacji wynika, że docelowo w ogóle nie ma być inspektorów w CANARD. Pracować mają jeszcze ponad 10-letnie samochody ze starymi fotoradarami AD9C, ale one powoli są wycofywane z działań, bo notorycznie się psują, a części zamiennych dla tych fotorejestratorów brakuje.

Inspektorzy CANARD, którzy patrolowali miejsca niebezpieczne tymi samochodami, mają zajmować się już tylko ewentualnie prowadzeniem postępowań wyjaśniających, albo być przeniesieni do Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej i inspektoratów wojewódzkich.

To byli inspektorzy, którzy zajmowali się też obsługą fotoradarów w miejscach ich instalacji. I jeśli ich zabraknie, to ten system będzie miał duże problemy.

A może to był jakiś grzech pierworodny tej służby. Bo stworzono ją by kontrolowała transport ciężki, a dołożono do niej fotoradary czy właśnie samochody pościgowe.

W 2002 r. inspektorzy ITD rozpoczęli kontrole drogowe, bo taka służba dbająca o transport drogowy i walcząca m.in. z nieuczciwą konkurencją w tym transporcie była konieczna w związku z wejściem Polski do UE.

W 2011 r. mój poprzednik przejął fotoradary od policji, powstał CANARD. Ten system w mojej ocenie jest dobrze zarządzany. Wiem, że pan powie, że mógłby być bardziej efektywny…

…owszem, Wasza skuteczność pozostawiała wiele do życzenia, co zauważał nawet NIK w raportach.

W ostatnich latach ta skuteczność znacznie wzrosła. Tam, gdzie stoją fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości śmiertelne wypadki drogowe spadają do zera. To jest wielka wartość.

Czy wcielenie ITD do policji byłoby złym krokiem?

Nie wyobrażam sobie tego. Na pewno byłyby od razu protesty przewoźników. Bo policja nie będzie kontrolowała transportu drogowego tak, jak my. Bo jak będzie np. jakieś wezwanie do wypadku, to policjant będzie tam musiał pojechać. Jak będzie prewencja potrzebowała wsparcia, też pewnie będzie musiał jechać. A oddzielna służba, jaką jest ITD, zwłaszcza wojewódzkie inspektoraty zajmują się m.in. kontrolowaniem nieuczciwej konkurencji oraz przewoźników zagranicznych, poprzez to chronią też polski rynek.

Nigdy nie byłem też fanem krokodylka Tirka. Więc ja nie będę po nim płakał. Słyszę jednak, że działalność edukacyjna ITD ma zostać zatrzymana.

Też tak słyszałem. A to kolejny projekt unijny, w którym następcy próbują znaleźć, że było coś nie tak. Zapewniam, że wszystko było w porządku. To projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość projektu oszacowano na 7,5 mln zł, z czego 6 375 000 zł to dofinansowanie ze środków UE. Jak się porówna do „Rogatka”, czyli projektu edukacyjnego Urzędu Transportu Kolejowego, na który przeznaczono kilkadziesiąt milionów złotych, to nasz nie był duży. Za to przeszkoliliśmy w 2023 r. blisko 30 tys. dzieci.

Podczas pandemii i po jej zakończeniu uczyliśmy też dzieci na lekcjach online. Dzieci są znakomitymi odbiorcami…

…wiem, dlatego wiele służb tak bardzo lubi pokazywać, że coś robi, robiąc coś z dziećmi. Ja uważam, że edukacją dzieci powinni się zajmować odpowiednio przeszkoleni nauczyciele.

Ja uczestniczyłem w wielu tych lekcjach. Odpytywaliśmy też na nich dzieci, jak jeżdżą ich rodzice. A dzieci są bardzo szczere. Mówiły, że mama np. prowadząc auto rozmawia przez komórkę, a tata jeździ za szybko. My prosiliśmy je, żeby przekonywały rodziców, by nie łamali przepisów na drodze. Tłumaczyliśmy, że zamiast wydawać na mandat, można te pieniądze dołożyć np. do wakacyjnego wyjazdu.

Oprócz krokodylka Tirka mieliśmy też projekt edukacyjny „Szanuj zasady – chroń życie” skierowany do młodzieży szkół średnich, którzy zdają na prawo jazdy. Chodziliśmy do zakładów karnych, gdzie młodzież spotykała się więźniami skazanymi za wypadki drogowe. Byłem na takich spotkaniach. To młodym ludziom dużo dawało. Mówili, że to lepsze niż lekcje z nauczycielami. Do nich taki przykład zmarnowanego życia przez nieodpowiedzialność i chwilę brawury na drodze naprawdę trafiał. Przychodzili uśmiechnięci, wychodzili zadumani.

Mieliśmy też program skierowany do seniorów. Kontrole są ważne, ale edukacja też powinna funkcjonować.

Wiem, że panu się to nie podobało, że wytykał pan zdjęcie krokodylka z Papieżem.

No bo wyjazd ITD do Watykanu był jednak trochę memiczny. Tak uważam.

Organizując ten wyjazd – a nie było to łatwe – rozmawiałem z osobą, która nam w tym pomagała. I ona mówiła mi, że Ojciec Święty często powtarzał, iż nie tylko kary i kontrole, ale edukacja to środek na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Ależ ja nie krytykuję tego, że papież Franciszek wierzy w edukację  w zakresie BRD. Ja tylko pytałem, co Polsce pomogło to, że pan pojechał do papieża z maskotką ITD?

Na pewno więcej się mówiło o bezpieczeństwie drogowym. Do ludzi trafiało to, że w dbanie o bezpieczeństwo na drogach zaangażowanych jest wiele osób, również osoby duchowne takie jak papież.