Connect with us

Pojazdy

Bezpieczeństwo dzieci w samochodach Volvo: foteliki, technologia i edukacja

Opublikowano

-

Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem dla każdego rodzica. W świecie motoryzacji firma Volvo od dziesięcioleci jest symbolem bezpieczeństwa i innowacji. Dzięki zaawansowanym systemom ochrony i inicjatywom skierowanym na ochronę dzieci samochody Volvo zapewniają spokój ducha podczas każdej podróży

Foteliki samochodowe dla dzieci – podstawa bezpieczeństwa

Foteliki dla dzieci to jedno z najważniejszych narzędzi, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa najmłodszych w samochodzie. Volvo oferuje szeroką gamę fotelików dla dzieci, które są zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie dziecka. Foteliki te są dostępne w różnych rozmiarach i są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Wszystkie foteliki dla dzieci Volvo są testowane w warunkach symulujących rzeczywiste sytuacje drogowe, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Wczesne urządzenie Volvo przytrzymujące dziecko Fot. Volvo

Wczesne urządzenie Volvo przytrzymujące dziecko Fot. Volvo

Foteliki dziecięce w Volvo – dekady innowacji

Od lat 60. XX wieku Volvo pozostaje w czołówce producentów w zakresie badań i rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo dzieci. W 1964 roku firma przeprowadziła testy pierwszego prototypu fotelika samochodowego, który był zainspirowany fotelami astronautów. Fotelik ten ustawiony tyłem do kierunku jazdy miał za zadanie właściwie rozłożyć siły podczas kolizji.

W 1972 roku Volvo wprowadziło do sprzedaży fotelik samochodowy skierowany tyłem do kierunku jazdy, zaprojektowany w ten sposób, aby odpowiednio rozłożyć siły w przypadku uderzenia, przeznaczony dla dzieci w wieku do około 6 lat. W 1978 roku pojawiła się pierwsza podstawka samochodowa dla starszych dzieci, które wyrosły już z fotelików samochodowych mocowanych tyłem do kierunku jazdy. Dziecko siedzące na podstawce samochodowej było chronione pasem bezpieczeństwa. Podstawka samochodowa stała się nowym globalnym standardem bezpieczeństwa dzieci.

W 1986 roku Volvo wprowadziło na rynek fotelik samochodowy trzeciej generacji również montowany tyłem do kierunku jazdy. Fotelik ten był wyposażony w pionierskie rozwiązania mocowania stosowane do dziś, np. podpórkę do montażu na tylnym siedzeniu, zatwierdzoną do stosowania w 1990 r. W tymże roku firma Volvo Cars pokazała pierwszą na świecie zintegrowaną podstawkę samochodową, stanowiącą wbudowaną ochronę dzieci w wieku od 4 lat. Podstawka zadebiutowała w Volvo serii 850 i 900 i można ją było łatwo składać i rozkładać.

Fotelik samochodowy Volvo czwartej generacji pojawił się na rynku w 1994 roku. Miał poprawioną ochronę głowy i ochronę przed uderzeniami bocznymi. Fotelik ten był lżejszy i łatwiejszy do przenoszenia, a poza tym wyposażono go w nową wkładkę podtrzymującą dla niemowląt.

Od lat 70. Volvo wprowadzało foteliki dla dzieci montowane tyłem do kierunku jazdy Źródło: Volvo

Od lat 70. Volvo wprowadzało foteliki dla dzieci montowane tyłem do kierunku jazdy Źródło: Volvo

Foteliki samochodowe dla dzieci XXI wieku

Nowe milenium przyniosło kolejny przełom w rozwoju w zakresie bezpieczeństwa dzieci w podróży. Rok 2000 i debiut pierwszego na świecie fotelika mocowanego tyłem do kierunku jazdy z systemem ISOFIX. Rozwiązanie to umożliwiało korzystanie z tej samej bazy do mocowania zarówno fotelika dla niemowląt, jak i fotelika samochodowego dla nieco starszych dzieci.

Rok 2007 to pierwsza na świecie wbudowana podstawka samochodowa z dwoma wysokościami, którą można dostosowywać do zwiększającego się wzrostu dziecka. To rozwiązanie pozwalało zapewnić dziecku odpowiednią pozycję, niezależnie od jego wzrostu. Wprowadzono je w Volvo V70 i XC70 wraz z napinaczami pasów bezpieczeństwa i ogranicznikami obciążenia przystosowanymi do dzieci. Kolejne lata to dalsze prace i nowe koncepcje rozwoju w dziedzinie fotelików samochodowych. W 2019 roku firma Volvo Cars pomyślała też o wygodzie osób dorosłych podróżujących razem z młodszymi pasażerami. Chcąc ułatwić im wkładanie dziecka do samochodu i zapinanie go w foteliku, dodano funkcję obrotu fotelika o dziewięćdziesiąt stopni w kierunku drzwi.

Nowoczesne technologie fotelików samochodowych marki Volvo

Volvo nieustannie inwestuje w nowe technologie, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich pasażerów, w tym dzieci. Obejmują one:

  • systemy ochrony przed zderzeniami – zaawansowane technologie ostrzegające przed zderzeniem i automatyczne hamowanie,
  • innowacyjne materiały i konstrukcje – zaawansowane materiały absorbujące energię w fotelikach dziecięcych, co zwiększa ochronę w trakcie wypadku,
  • airbagi boczne i kurtyny powietrzne – dodatkowa ochrona w przypadku zderzeń bocznych,
  • system kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy – unikanie poślizgów i utraty kontroli nad pojazdem.
Fotelik Volvo dla dzieci nowej generacji Źródło: Volvo

Fotelik Volvo dla dzieci nowej generacji Źródło: Volvo

Foteliki samochodowe tworzone przez Volvo są kwintesencją fuzji bezpieczeństwa, stylowego designu i komfortu. Dzięki materiałom wysokiej jakości, ergonomicznej budowie oraz zaawansowanym systemom podróż najmłodszych pasażerów jest nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna. Obecnie rodzice mogą zaopatrzyć się u dealerów Volvo w wygodne foteliki obrotowe, standardowe modele zwrócone tyłem do kierunku jazdy, foteliki dla starszaków oraz wyposażone w oparcie podstawki. Fachową pomoc w doborze właściwego fotelika zapewniają doradcy klienta warszawskiego salonu Volvo Autogala.

Świadomość i edukacja – kompleksowe podejście do bezpieczeństwa dzieci

Volvo angażuje się również w działania edukacyjne i badawcze, mające na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Marka organizuje szkolenia i warsztaty dla rodziców, aby uświadomić im, jak ważne jest prawidłowe używanie fotelików dziecięcych i innych systemów bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Dzięki nieustającym innowacjom i zaangażowaniu w bezpieczeństwo dzieci Volvo ustanawia standardy w branży motoryzacyjnej. Podejście marki do bezpieczeństwa jest holistyczne – od projektowania i wytwarzania fotelików, przez rozwój zaawansowanych technologii ochrony, po edukację i promocję bezpiecznych praktyk. Rodzice wybierający Volvo mają pewność, że ich dzieci podróżują w jednym z najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

Materiał partnera serwisu