Connect with us

Społeczeństwo

Amerykanka zachwycona Polską: „Kierowcy szanują pieszych”

Opublikowano

-

Czasem nie zauważamy dobrze własnych sukcesów i widzą je lepiej inni. Amerykanka napisała w sieci o tym, co zaskoczyło ją nad Wisłą. Jest zachwycona zachowaniem kierowców, którzy „szanują pieszych” i pieszymi, którzy nie łamią zasad
Amerykanka, którą zachwyciło miłe zachowanie polskich kierowców podzieliła się tym na grupie facebookowej I Love Poland. Jej post podano dalej prawie tysiac razy Źródło: Facebook/I Love Poland

Amerykanka, którą zachwyciło miłe zachowanie polskich kierowców podzieliła się tym na grupie facebookowej I Love Poland. Jej post podano dalej prawie tysiąc razy Źródło: Facebook/I Love Poland

Gdy jeździmy po polskich drogach lub oglądamy kompilacje nagrań w sieci, widzimy najczęściej złe rzeczy. I prawdą jest, że wiele jeszcze możemy na drogach poprawić. Umyka nam jednak sukces i gigantyczna zmiana, jakiej doświadczamy od 2022 r., gdy kierowcy otrzymali jasny nakaz ustępowania pieszym zanim wejdą na pasy, a mandaty i punkty karne za najpoważniejsze wykroczenia wreszcie zaczęły być odpowiednio bolesne.

Przez media przemknęła informacja, że Polska dostała od ETSC europejską nagrodę za największy skok w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie. To ważna nagroda, nie oddaje jednak w pełni tego, jak wielka rewolucja dokonała się nad Wisłą po wielu latach bezczynności. Trudno też dobrze uzmysłowić sobie polski sukces patrząc wyłącznie na wykres, na którym pod względem zabijanych na drogach skoczyliśmy z ogona UE do samego środka.

Wszystko lepiej za to można zrozumieć, gdy poczyta się, co dziś obcokrajowcy sądzą o poruszani się po drogach nad Wisłą. Dobrym przykładem jest opinia Caroline Richardson, Amerykanki, która podzieliła się swoimi przemyśleniami na profilu „I Love Poland” na Facebooku.

Młoda turystka napisała, że spędziła w Polsce dwa tygodnie. I wymienia kilka swoich obserwacji. Jako pierwszą podała zachowanie kierowców wobec pieszych. Jej zdaniem Polacy za kółkiem są dużo milsi niż Amerykanie.

„Ludzie szanują pieszych. Byłam zaskoczona, że każdy samochód zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych” – opisuje innym Richardson. – „W Stanach Zjednoczonych ludzie będą próbowali w Ciebie raczej wjechać niż zatrzymać się przed przejściem pieszych. Samochody też będą trąbić, żebyś szybciej przechodził” – wskazuje i dodaje, że w Polsce piesi też nie chodzą byle jak po jezdniach i trzymają sie zasad. . Poza tym „Ludzie szanują prawo drogowe. Uwielbiam to” – podkreśliła Amerykanka.

luz