Connect with us

Społeczeństwo

Ukrainiec, który wyciągał ludzi z płonących aut na A6, uhonorowany przez marszałka

Opublikowano

-

Żałuję, że tego czasu było tak mało i nie udało się uratować wszystkich – mówił Andreii Sirovatskyi, bohaterski kierowca ciężarówki. Marszałek województwa zachodniopomorskiego podziękował mu i zapowiedział wsparcie w staraniu o polskie obywatelstwo

Andreii Sirovatskyi (w niebieskiej koszuli) wyciągał ludzi z płonących samochodów po karambolu na autostradzie A6 pod Szczecinem. Dziękował mu za to osobiście marszałek województwa zachodniopomorskiego. Fot. UMWZ

Andreii Sirovatskyi (w niebieskiej koszuli) wyciągał ludzi z płonących samochodów po karambolu na autostradzie A6 pod Szczecinem. Dziękował mu za to osobiście marszałek województwa zachodniopomorskiego. Fot. UMWZ

9 czerwca na autostradzie A6 pod Szczecinem między węzłem Szczecin Kijewo, a węzłem Szczecin Dąbie kierowca ciężarówki najechał na samochody osobowe. Auta stanęły w płomieniach. Zginęło sześć osób, w tym troje dzieci. Kilkanaście osób zostało rannymi.

Ofiar mogło być więcej, gdyby nie kierowca z Ukrainy. Uratował kilka osób, które wyciągnął z płonących samochodów.

Za to podziękował mu marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas spotkania, które odbyło się 17 czerwca w Szczecinie. – Wiemy jak bardzo traumatycznie nasze społeczeństwo przeżyło wypadek, do którego doszło tydzień temu pod Szczecinem. To, co wspaniałe w tak tragicznym momencie to postawa ludzi, którzy ryzykując własne życie, ratowali innych. W imieniu całego społeczeństwa zachodniopomorskiego dziękuję i gratuluję wspaniałej postawy panu Andreiiowi, który nie wahając się wyciągał ludzi z płonących aut – mówił marszałek  Geblewicz.

– Zrobiłem to, co dyktowało mi serce. Gdybym nie ruszył na ratunek, nigdy bym sobie tego nie wybaczył. Żałuję, że tego czasu było tak mało i nie udało się uratować wszystkich – powiedział Andreii Sirovatskyi.

Andreii z rodziną, która także uczestniczyła w spotkaniu u marszałka, ubiega się o polskie obywatelstwo. – Swoją postawą udowodnił, że będzie wzbogacał nasze społeczeństwo na ziemiach zachodnich. W imieniu swoim oraz zarządu w liście do prezydenta poprę jego starania – zapowiedział marszałek.

W działaniach ratowniczych brało udział kilku świadków wypadku, w tym również pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Arkadiusz Misiuro.

red