Connect with us

Filmy

Czy ten kierowca nie ustąpił pieszemu? Wyjaśniamy wątpliwości

Opublikowano

-

Kierowcy wciąż mają wątpliwości, kiedy mają ustąpić pieszemu „wchodzącemu”, czyli zamierzającemu przejść przez przejście

Wydawałoby się, że przepuszczenie pieszego na przejściu nie jest niczym trudnym, jednak polscy kierowcy wciąż mają wątpliwości co do tego, jak powinni się zachowywać.

Jeden z naszych czytelników nadesłał film z sytuacją, na której pieszy zbliża się do przejścia. I pyta „Czy w tej sytuacji kierowca powinien się zatrzymać?”.

Nie zawsze musisz się zatrzymać przed przejściem

Nasz Czytelnik nagrał sytuację, w której zjeżdżał z ronda i przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Miał dobry ogląd sytuacji i widział pieszego zbliżającego się do pasów. Jako kierowca widział więc wyraźnie, że pieszy ma zamiar przekroczyć „zebrę”. Tymczasem, jak niedawno orzekł sąd w pierwszej takiej sprawie, kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który w jakikolwiek sposób wyraża zamiar wejścia na przejście.

Nie zawsze jednak oznacza to, że kierowca musi się zatrzymać. Na nagraniu widać, że pieszy zmierzający do przejścia po wyspie rozdzielającej przejścia, musi pokonać jeszcze pewną odległość, zanim dojdzie do „zebry”. Kierowca poprawnie ocenił, że zanim pieszy znajdzie się przy krawężniku, on zdąży bezpiecznie tamtędy przejechać. Wszystko odbyło się więc najzupełniej prawidłowo.

Przypomnijmy, że według prawa nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oznacza zmuszenie go do zatrzymania, przyspieszenia lub zwolnienia kroku. W tej sytuacji do niczego takiego nie doszło.

Pamiętajmy też jednak, że zgodnie z pierwszym wyrokiem w takiej sprawie, za pieszego „wchodzącego” uznaje się też pieszego, który dopełniając obowiązku zachowania szczególnej ostrożności, zatrzyma się przed wejściem, by upewnić się, że kierowca mu ustąpi. W takiej sytuacji kierowca nie wpuszczający pieszego na „zebrę” będzie uznany za tego, który nie ustąpił pierwszeństwa.

Jak więc zachowywać się w sytuacjach pieszego wyraźnie mającego zamiar wejść na przejście i zbliżającego się do „zebry”? Po pierwsze, do przejścia należy dojechać z prędkością, która umożliwia poprawną ocenę sytuacji. Gdy widać, że pieszy dotrze do tego punktu, w którym będzie wchodził na pasy przed pojazdem, lub w tym samym czasie, należy zwolnić tak, aby móc mu ustąpić (niekoniecznie do zatrzymania włącznie, czasem wystarczy tylko zwolnić, by pieszy zauważył, że kierowca mu ustępuje).

luz