Connect with us

Filmy

Czy to było nieustąpienie pierwszeństwa pieszym? To dobry materiał na lekcję

Opublikowano

-

Kierowca przejechał przez przejście, gdy na drugim pasie ruchu znajdowała się już piesza z dziecięcym wózkiem. Czy nie ustąpił jej pierwszeństwa?

Ta sytuacja drogowa to znakomity przykład na to, że jako kierowca należy ostrożnie przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Czasem, przy przejściach przez wiele pasów ruchu, gdy pieszy jest już nawet na przejściu – da się wolno przejechać tak, że nie odczuje od żadnego zagrożenia.

Inaczej jest jednak tam, gdzie – jak na filmie – są tylko dwa pasy ruchu. Ten kierowca citroena swój pas ruchu miał wolny, ale na sąsiedni pas zaczęła już wkraczać na przejście piesza pchająca wózek. Na filmie wyraźnie widać, że zachowanie kierowcy – który nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych – zmusiło pieszą będącą już na „zebrze” do zwolnienia kroku. A to w świetle prawa oznaczy, że kierowca nie ustąpił pierwszeństwa.

Przypomnijmy, co mówi art. 2 Prawa o ruchu drogowym:

„23) ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku, a osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch – do zatrzymania się, zmiany kierunku albo istotnej zmiany prędkości;”.

bz