Connect with us

Rozmaitości

Na co zwrócić uwagę chcąc bezpiecznie płacić w Internecie?

Opublikowano

-

W ciągu ostatnich kilku lat, zakupy i płatności w Internecie przekształciły się z niszowej aktywności w powszechną i nieodłączną część naszego życia. Internet stał się globalnym centrum handlowym, umożliwiając konsumentom zamawianie produktów i usług z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia i nocy. Jeszcze kilkanaście lat temu zakupy online były traktowane jako wygoda dla osób z ograniczoną ilością czasu i dostępnością sklepów stacjonarnych. Obecnie nie jest to już alternatywny sposób pozyskiwania dóbr, lecz preferowany przez wielu. Rozwój technologii i narzędzi internetowych w połączeniu z coraz większą dostępnością nowoczesnych smartfonów sprawił, że zakupy online stały się łatwiejsze szybsze i bardziej dostępne. Zwiększyło się również bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Niemniej jednak, na nas również spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i swoich finansów. Co zrobić i na co zwrócić uwagę, aby zakupy w sieci były bezpieczne? Odpowiadamy.

Fot. mat. reklamodawcy

Jak działają internetowi złodzieje?

Choć rozwój technologii, wiedza i ogromne nakłady finansowe na poprawę bezpieczeństwa sprawiły, że nasze pieniądze i nasze dane są coraz bezpieczniejsze, to nadal my – konsumenci, musimy wzmóc uwagę. Kampanie społeczne, banki, sklepy i większość dużych portali internetowych przestrzegają przed działaniami hakerów. Nierzadko otrzymujemy konkretne instrukcje, jakich działań nie wykonywać i na co zwracać uwagę przed zawarciem transakcji. Niestety nic nie pomoże, jeśli faktycznie nie zastosujemy się do rad i wytycznych. Warto również znać mechanizmy działania cyberprzestępców. Jak zatem działają oszuści internetowi? Oto kilka przykładów:

Jeśli robisz zakupy w serwisie aukcyjnym lub na portalu ogłoszeniowym możesz otrzymać prywatną wiadomość z propozycją wykonania płatności w inny sposób, niż jest to zalecane w serwisie. Często może to być link do płatności. Wówczas możesz się spodziewać oszustwa. Z pewnością link przekieruje cię do fałszywej strony, za pomocą której przechwycone będą dane z twojej karty.

SMS ponaglający. Niekiedy hakerzy wysyłają wiadomość SMS z ponagleniem do spłaty raty za kredyt hipoteczny https://everlike.pl/kredyt-hipoteczny/, pożyczki, rachunku za prąd lub telefon. Na ogół to pierwszy taki SMS od rzekomej firmy. Podobnie jak w przypadku serwisu aukcyjnego tym razem również w wiadomości otrzymasz link do płatności. Niestety jest to nakładka, która nie ma nic wspólnego z uregulowaniem twoich należności. Służy do pozyskania danych.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy rzekomy sprzedawca nawiązuje z tobą kontakt za pośrednictwem jednego z komunikatorów zainstalowanych na twoim telefonie. Wielce prawdopodobne, że nie jest to pracownik lub właściciel sklepu, lecz osoba, która chce wyłudzić od ciebie pieniądze lub pozyskać twoje dane. Dzięki dostępowi do twojej karty zrobi np. zakupy w twoim imieniu.

Oszust może również w trakcie zawierania transakcji poprosić o zmianę jej warunków, wymyśli dodatkową opłatę, bez której transakcja nie dojdzie do skutku.
Fałszywy sklep – stworzenie strony www, która do złudzenia przypomina sklep internetowy, nie należy do skomplikowanych działań. Najprawdopodobniej nikt w nim nie sprzedaje, a wystawiony do sprzedaży towar to zdjęcia zaczerpnięte z Internetu. Sygnałem ostrzegawczym mogą być źle napisane teksty, bez składni, rażącymi z błędami – tak jakby tłumaczył go translator, a nie prawdziwa osoba. W realnym sklepie właścicielom zależy na dokładnym, poprawnym i zachęcającym do zakupu opisie oferty, pięknych zdjęciach, czy opiniach konsumentów. W fałszywym sklepie tego nie znajdziesz.

Niepowtarzalna i super atrakcyjna oferta – to kolejny trick oszustów. Jeśli cena produktu jest zdecydowanie niższa niż u konkurencji, możesz nie czekać na dostarczenie paczki.

To tylko kilka najczęstszych tricków, jakie stosują oszuści. Niektóre nie są nawet szczególnie wyszukane ani nie wymagają niesamowitych umiejętności. Często bazują na naiwności i niewiedzy konsumentów. Dlatego, zanim zdecydujesz się wydać pieniądze, wykonaj poniższe czynności.

Na co zwrócić uwagę chcąc bezpiecznie płacić w Internecie?

Zakupy w Internecie pozwalają nam na wyszukanie bardzo atrakcyjnych towarów w niższej cenie. Jednak zanim skusisz się na niepowtarzalną okazję dla własnego bezpieczeństwa, wykonaj poniższe czynności.

Sprawdź sklep lub sprzedawcę w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce: „nazwa sklepu opinie”. Wówczas będziesz miał pewność, czy sklep faktycznie istnieje i jak zachowuje się względem konsumentów. W podobny sposób możesz sprawdzić wystawców na serwisach aukcyjnych. Na ogół większe serwisy dają kupującym możliwość wystawienia opinii zarówno o sprzedawcy, jak i produkcie.

Bardzo istotnym szczegółem, który ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo zarówno twoich pieniędzy, jak i twoich danych osobowych ma certyfikat SSL. Certyfikat jest gwarancją, że połączenie między tobą a sprzedawcą jest bezpieczne i nikt nie jest w stanie wykraść twoich danych. Jak sprawdzić, czy strona ma certyfikat SSL? To proste wystarczy sprawdzić, czy adres strony zaczyna się od https:// i czy przed tym znakiem znajduje się symbol zamkniętej kłódki. Szczególną uwagę zwróć na literę s, to ona świadczy o połączeniu szyfrowanym http:// bez litery s, nie jest bezpiecznym połączeniem.

Zanim przejdziesz do finalizacji zamówienia i opłacenia transakcji sprawdź dane kontaktowe i informacje o firmie. Bardzo prawdopodobne, że jeśli sklep jest nielegalny, dane będą trudne do odnalezienia lub w ogóle ich nie będzie. Nie zdziw się, jeśli dane firmy nie będą pochodziły z Polski. Dodatkowo możesz wpisać w wyszukiwarkę dane sprzedawcy i sprawdzić opinie. Jeżeli informacje prowadzą do polskiej firmy, można dodatkowo zweryfikować ich zgodność w bazie przedsiębiorców.

Nie bez znaczenia pozostaje system płatności, z którego korzysta sklep. Jeżeli masz do wyboru kilka opcji i sprzedawca współpracuje ze znanym na rynku operatorem, możesz czuć się bezpiecznie. Operator systemów płatniczych przed podpisaniem umowy ze sklepem zawsze weryfikuje go pod kątem formalnym. O bezpieczeństwie może również świadczyć możliwość wykonania płatności odroczonych, o których przeczytasz na stronie internetowej lendup.pl.

Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest czas realizacji zamówienia. Przeważnie sklepom internetowym zależy na jak najszybszym dostarczeniu towaru do konsumenta. Jeśli natomiast czas dostawy jest dużo dłuższy niż 7 dni roboczych możliwe, że produktu nie ma na stanie. To naturalne przy produktach wytwarzanych na zamówienie, lecz w innym przypadku może świadczyć o celowej zwłoce sprzedawcy.

Podsumowanie

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wykonując płatność przez Internet? Przede wszystkim zawsze warto sprawdzić, gdzie i z kim zawierasz transakcję. Niepewne i podejrzane źródła zawsze warto sprawdzić kilkukrotnie, tak by mieć pewność, że transakcja jest bezpieczna. Jeśli coś wzbudza twoje wątpliwości, lepiej odpuścić, niż dać się oszukać. Nie działaj również pod presją czasu. Za pośpiechem często stoją nietrafione okazje, które mogą być bardzo kosztowne. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie klikać linków niewiadomego pochodzenia. Szczególnie tych, które nigdy wcześniej nie pojawiały się ze strony operatora sieci komórkowej, czy banku.

Artykuł sponsorowany

Reklama