Connect with us

Infrastruktura

Koniec liczników na skrzyżowaniach. Ministerstwo zmieni prawo

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa już przeanalizowało materiały w sprawie sekundników na skrzyżowaniach zebrane od wojewodów – dowiedział się portal brd24.pl. Wnioski przemawiają przeciw urządzeniom. Resort niebawem rozpocznie prace nad zmianami w prawie

Opublikowano

-

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa już przeanalizowało materiały w sprawie sekundników na skrzyżowaniach zebrane od wojewodów – dowiedział się portal brd24.pl. Wnioski przemawiają przeciw urządzeniom. Resort niebawem rozpocznie prace nad zmianami w prawie

Licznik sygnalizacja Źródło: relogic.com

Z analiz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że liczniki na skrzyżowaniach nie przynoszą żadnych efektów w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Fot. relogic.com

Na polskich skrzyżowaniach działa dziś 736 sekundników. Urządzenia, które pokazują czas pozostający do końca nadawania sygnału zielonego lub czerwonego sygnalizatora, zainstalowane są na 176 skrzyżowaniach w 30 miejscowościach.

Ministerstwo przeanalizowało, jakie efekty przynoszą. Portal brd24.pl dotarł do wniosków z tych analiz. Są jednoznaczne: sekundniki nie poprawiają bezpieczeństwa, a doniesienia o tym, że poprawiają płynność ruchu nie mają potwierdzenia w żadnych badaniach.

Wojewodowie napisali, jak to działa

Sekundniki mają bardzo dobrą opinię wśród kierowców. Wielu z nich jest przekonanych, że to rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo i przez miasta przejeżdża się płynniej. Ale to przekonanie nie ma uzasadnienia – wiele badań przeprowadzonych na świecie wykazało, że liczniki na skrzyżowaniach nie mają istotnego wpływu ani na bezpieczeństwo, ani na płynność ruchu (zobacz: Badania na temat liczników na skrzyżowaniach).

Co więcej, z badań prowadzonych w Polsce – w Grudziądzu – wynikało, że po zainstalowaniu takiego urządzenia kierowcy dwukrotnie częściej przejeżdżali na czerwonym świetle i częściej przekraczali dopuszczalną prędkość (czytaj: Urzędnicy z Grudziądza udowodnili: liczniki na światłach są niebezpieczne).

Wiceminister Jerzy Szmit kilka miesięcy temu zapowiedział, że resort chce doprowadzić do zdjęcia tych urządzeń. Ministerstwo poprosiło wojewodów o przesłanie sprawozdań na temat tego, jak liczniki sprawdzają się tam, gdzie funkcjonują. Co napisali?

Bez wpływu, bez przyszłości

Jak ustalił portal brd24.pl z przekazanych przez wojewodów materiałów wynika, że liczniki czasu są pozytywnie odbierane przez kierowców. Jednak biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń drogowych, nie wywierają zauważalnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

W większości opinii wojewodów wskazano, że urządzenia te poprawiają płynność ruchu na skrzyżowaniach. Ale żadne z takich twierdzeń nie było poparte jakimikolwiek badaniami udowadniającymi taką tezę.

Analiza danych wykazała też, że liczniki czasu stosowane są wyłącznie z sygnalizacją stałoczasową. Zdaniem ministerstwa ogranicza to potencjalny zakres ich stosowania w przyszłości, gdzie coraz częściej stosowana jest sygnalizacja akomodacyjne oraz zaawansowane systemy sterowania ruchem na drogach.

Resort zmieni przepisy

Wnioski są więc jednoznacznie negatywne. Co z tym zrobi ministerstwo?
– Mając na uwadze m.in. otrzymane od wojewodów informacje, resort planuje rozpoczęcie prac nad przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych w powyższym zakresie – odpowiedział nam zespół prasowy MIB.

EDYTOWANE
Urzędnicy nadesłali też szersze wyjaśnienie kwestii związanej z przyszłością sekundników:

„Obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach nie reguluje kwestii stosowania sekundników na skrzyżowaniach” – podkreślił zespół prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. I dodał: „Resort planuje rozpoczęcie prac nad przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych w zakresie stosowania tego typu urządzeń. Na etapie planowanej kompleksowej nowelizacji 2 rozporządzeń: w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach oraz w sprawie znaków i sygnałów drogowych, rozwiązanie to, w ramach realizowanego procesu legislacyjnego (w tym m.in. konsultacji), zostanie poddane szczegółowym analizom”.

Łukasz Zboralski