Connect with us

Społeczeństwo

Propozycja ministerstwa: kierowca co roku na egzamin teoretyczny

Każdy kierowca co roku będzie musiał zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy – to jedna z propozycji zespołu ekspertów, których powołał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk

Opublikowano

-

Kierowca co roku będzie musiał zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy – to jedna z propozycji zespołu ekspertów, których powołał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk

Wzór dokumentu prawo jazdy

Eksperci ze specjalnego zespołu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa proponują m.in., by każdy kierowca co roku musiał zdawać egzamin teoretyczny.

Od jakiegoś czasu w resorcie infrastruktury pracuje zespół ekspertów, który ma opracować zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kierowców w Polsce. O potrzebie zmian mówi się od dawna. Jednak propozycje, które przedstawiają ministerialni eksperci mogą szokować.

Co roku na egzamin z teorii

Jeden z powołanych przez ministra Adamczyka specjalistów – Dariusz Chyćko, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie – zdradził w rozmowie z TOK FM kilka propozycji, które przygotował zespół doradców. Uznali oni, że każdy kierowca ma co roku od nowa zdawać egzamin teoretyczny na prawo jazdy.

– Według mnie, to bardzo słuszne rozwiązanie – stwierdził w TOK FM Chyćko. – Egzamin z teorii nie może być zdawany tylko raz i dożywotnio. Przepisy zbyt często się zmieniają, a kierowcy nie mają chęci czy czasu albo zapominają o tym, że trzeba na bieżąco śledzić zmiany tych przepisów. Od tego może zależeć ich życie.

Eksperci z ministerialnego zespołu chcieliby także pozwolić kandydatom na kierowców na jazdę po drogach publicznych jeszcze przed zdaniem egzaminu – musiałby z nimi w pojeździe jechać „doświadczony” kierowca. W ten sposób kandydat na kierowcę mógłby zdaniem Chyćko nauczyć się obserwacji ruchu drogowego.

Zespół działający w MIB zaproponować ma również ucięcie możliwości przygotowywania się do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy poprzez e-learning. Takie szkolenie miałoby się odbywać jedynie w ośrodkach szkolenia kierowców.

Resort odcina się od eksperta

Po opublikowaniu tych informacji, rzecznik resortu odniósł się do sprawy na Twitterze i zaprzeczył słowom eksperta z zespołu powołanego przez ministra: „Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie pracuje nad takim pomysłem, w ocenie ministerstwa takie rozwiązanie byłoby nie do zaakceptowania” – napisał Szymon Huptyś.

Nie wiadomo jednak, jak odczytywać to dementi ministerstwa. Bo taki zapis w propozycjach zmian prawa przygotowanych przez zespół ekspercki w MIB jednak był. Do dokumentu – projektu zmian ustaw przygotowanych przez tych ekspertów – dotarła redakcja miesięcznika „Szkoła jazdy”. [czytaj pełen opis projektu zmian] Wśród opisanych przez dziennikarzy propozycji zmian powstałych w resorcie była i taka mówiąca o przywróceniu rocznego okresu „ważności” pozytywnego wyniku z państwowego egzaminu teoretycznego”.

red