Connect with us

Filmy

Pieszy na wysepce? Ten instruktor uczy kierowców, żeby go zauważyć i przepuścić

Opublikowano

-

Choć w Internecie kierowcy wciąż kłócą się o to, kiedy powinni ustępować pieszym, nowych kierowców wychowuje się przeważnie w pełnym zrozumieniu tego, jak zachować się przy przejściach. Instruktor ze Szkoły Jazdy Winiarski nagrał dla kursantów film

Policja nie ma dziś wątpliwości, że do ustąpienia pieszemu kierowca ma być gotowy, zanim pieszy postawi nogę na „zebrze”. Tak samo oceniają to sądy, czy egzaminujący na prawo jazdy w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Tylko… w Internecie przez dwa lata pojawia się grupa kierowców, która wciąż wykłóca się o to, czy musi ustępować pieszemu. Zwykle są to kierowcy, którzy uprawnienia zdobyli lata temu i niejako zostali wychowani w innej kulturze prawnej. Im trudno zmienić swój pogląd.

Na szczęście rzesze przyszłych kierowców wychowywane są w empatii i w bezpiecznej jeździe, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych. Tak swoich kursantów uczy Szkoła Jazdy Winiarski z Chojnowa. Jej instruktor nagrał film, na którym pokazuje, jak zachować się przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, gdy pieszy dopiero jest na wyspie rozdzielającej pasy.

– Na co dzień wszyscy mamy z nimi do czynienia. Są to piesi – niechronieni uczestnicy ruchu. W internecie można obejrzeć całą masę filmów pokazujących ich próby przejścia przez „pasy”.
Dyskusja pod filmami przypomina walkę dobra że złem. „Nie ma pierwszeństwa” „Nie muszę się zatrzymać” „To on ma uważać” – mówi brd24.pl Michał Winiarski. – Jako instruktor nauki jazdy od pierwszych zajęć pragnę zaszczepić przyszłym kierowcom poszanowanie przepisów jak i zdrowia i życia innych uczestników ruchu. Chęć respektowania swoich obowiązków, bo kto jak nie my sami zadba najlepiej o bezpieczeństwo na drodze? Nagrany film ma za zadanie pokazać, że możemy razem bezpiecznie, z wzajemnym szacunkiem, wspólnie korzystać z drogi.