Connect with us

Prawo

Przesiewowe policyjnie kontrole alkomatami zalegalizowane. Nie odmówisz dmuchania

Sejm przyjął zmianę prawa przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki niej policyjne przesiewowe kontrole alkomatami na drogach staną się legalne

Opublikowano

-

Sejm przyjął zmianę prawa przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki niej policyjne przesiewowe kontrole alkomatami na drogach staną się legalne

Policja kontroluje taksówkarzy w Białymstoku

Policja kontroluje taksówkarzy w Białymstoku. Źródło: policja.pl

Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął nowelizacje kilku ustaw przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowe przepisy dotyczą głównie zaostrzenia kar w stosunku do pijanych kierowców oraz tych uciekających przed policjantami. Przy okazji postanowiono też naprawić to, na co eksperci wskazywali od lat – umocować w prawie przesiewowe kontrole kierowców alkomatami. Te prowadzone są od lat przez policję na wielką skalę, ale ich podstawa prawna była wątpliwa (bo oparta o interpretację innych przepisów). Chodziło o to, że zgodnie z prawem policjant mógł przebadać kierowcę tylko, gdy miał uzasadnione podejrzenie, że ten prowadzi pod wpływem alkoholu. A to oznaczało, że akcje typu „trzeźwy poranek”, podczas których badane są wyrywkowo miliony kierowców w kraju, odbywały się nielegalnie. Wskazywał to m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Policjant każe – musisz dmuchać

Resort sprawiedliwości uznał (i słusznie), że „możliwość dokonywania badań na zawartość alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w toku kontroli drogowej w istotny sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez wyeliminowanie nietrzeźwych i odurzonych kierowców”.

Dlatego prawo do takiej kontroli dla policjantów i m.in. ITD wpisano do Prawa o ruchu drogowym. Zawierać będzie się w dodanym do ustawy artykule 129ja o następującym brzmieniu:
„W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może  poddać  kierującego  pojazdem  lub  inną  osobę,  w  stosunku do  której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia  w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.”

I gdy do tej pory można było odmówić badania podczas przesiewowej akcji, to po wejście w życie znowelizowanych przepisów nie będzie można odmówić, zarzucając policjantom brak podstaw prawnych do działania. Nadal jednak, jak do tej pory, kierowca może odmówić poddania się badaniu alkomatem i wybrać badanie krwi na obecność alkoholu.

luz