Connect with us

Społeczeństwo

Czy w Polsce mogą zostać obniżone limity prędkości? Debata w Krakowie pokazała nastawienie władz

Opublikowano

-

Podczas Kongresu BRD 2024 w Krakowie naukowcy wskazywali, że wiele krajów obniża limity prędkości na drogach. Pytano przedstawiciela resortu infrastruktury, czy rozmowa z władzami o tej sprawie w Polsce jest dziś w ogóle możliwe. Czego się dowiedzieli?
Moderator i uczestnicy panelu "Zarządzanie prędkością". Od lewej: prof. Stanisław Gaca, Politechnika Krakowska; Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska; Artur Czapiewski, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego; Marek Dworak, ekspert w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego; Jakub Hanak, instruktor jazdy, dziennikarz motoryzacyjny; dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu, Instytut Transportu Samochodowego; Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Urzędu Miasta St. Warszawy; Michał Pabich, inżynier ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, menedżer projektu, Autostrada Wielkopolska S.A.; Konrad Romik, dyrektor sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; Jacek Pasikowski, wicedyrektor Prowerk Sp. z o.o. Fot. Łukasz Zboralski/brd24.pl

Moderator i uczestnicy panelu „Zarządzanie prędkością”. Od lewej: prof. Stanisław Gaca, Politechnika Krakowska; Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska; Artur Czapiewski, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego; Marek Dworak, ekspert w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego; Jakub Hanak, instruktor jazdy, dziennikarz motoryzacyjny; dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu, Instytut Transportu Samochodowego; Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Urzędu Miasta St. Warszawy; Michał Pabich, inżynier ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, menedżer projektu, Autostrada Wielkopolska S.A.; Konrad Romik, dyrektor sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; Jacek Pasikowski, wicedyrektor Prowerk Sp. z o.o. Fot. Łukasz Zboralski/brd24.pl

Trwający od 13 marca Kongres BRD 2024 przyciągnął do Krakowa naukowców, przedstawicieli służb i pasjonatów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Byłem tam i ja, by z bliska obserwować jedną z najciekawszych rozmów – o zarządzaniu prędkościami na drogach. Po tej debacie wnioski mam smutne…

Co mnie zasmuciło? Po pierwsze to, co podczas wstępnej prezentacji pokazywał w Krakowie sekretarz Krajowej Rady BRD Konrad Romik. Oprócz przedstawienia ogólnych danych o wypadkach za 2023 r. (policyjny raport za ten okres wciąż nie został jeszcze opublikowany), z których wynikało, iż w ubiegłym roku utrzymaliśmy dobry, obniżony poziom wypadków śmiertelnych, przedstawiciel resortu pokazał też podsumowanie dwóch pierwszych miesięcy tego roku. Okazuje się, że po dwóch latach dobrego trendu spadkowego mamy nagły jego odwrót.

Nowy rok źle się zaczyna

W styczniu i lutym (a przecież pełne dane za luty będą dopiero na koniec marca – bo zmarłych w ciągu 30 dni od wypadku dopiero się do niego zaliczy) o 6,6 proc. wzrosła liczba wypadków w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. To o 173 wypadki więcej. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych o sześć (do 253), czyli o 2,4 proc. Liczba rannych zwiększyła się o 228 (do 3075), czyli o 8 proc. A liczba kolizji  poszybowała do 66 371 – czyli aż o 12,4 tys. więcej (wzrost o ponad 23 proc.).

Powodów tej zmiany nie znamy. I to kolejny powód do smutku. Bo władze powinny już dziś mieć na biurku analizy i próbować dowiedzieć się, dlaczego po dwóch najlepszych w historii latach, następuje odwrót. I jak może to być głęboki odwrót. Oczywiście, to bardzo krótki czas do analiz. Na zwiększenie się liczby wypadków wpływ mieć mogła rzeczywista wiosna zamiast zimy. Lepsze warunki drogowe, ciepło – to zawsze „sprzyja” wypadkowości.

Patrząc z szerszej perspektywy – którą w trendach światowych przedstawiał prof. Kazimierz Jamroz z Politechniki Gdańskiej – różowo też nie jest. Na świecie słabo idzie redukcja wypadków drogowych, w Europie też. To Polska jest liderem. Skoro więc i u nas zaczyna to hamować, to wiadomości są podwójnie niedobre.

Wielu obniża limity. Co na to Polska?

Panel dyskusyjny – co cenne, z udziałem pytań publiczności – o zarządzaniu prędkością poprowadził prof. Stanisław Gaca,  z Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Zanim udzielił głosu dyskutantom pokazał kilka naukowych dowodów. Te powinni sobie dobrze zapamiętać zarówno politycy centralnego szczebla, jak i samorządowi oraz ci, którzy od lat przekonują, że zamiast zwężać ulice i nadzorować kierowców, należy edukować dzieci w przedszkolu.

Prof. Gaca pokazał, co najefektywniej oddziałuje na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy samochodów. Dla branżowców zdziwienia tu nie ma. Najmocniej na kierowców działa… zwężanie ulic. To dlatego na Zachodzie od dekad przebudowuje się miasta i kameralizuje ruch na ulicach. Drugie najmocniejsze narzędzie to automatyczny nadzór nad kierowcami. Czyli fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości.

Fragment prezentacji prof. Stanisława Gacy, który pokazuje, co najmocniej wpływa na obniżenie prędkości, z jaką kierowcy poruszają się na drogach Fot. brd24

No i akurat oba te obszary działań w Polsce są wciąż w powijakach. System automatycznego nadzoru pozostanie niedorozwinięty i szalenie niesprawny. Przedstawiciele ITD przyznali, że obecnie sprawność nakładania mandatów to ok. 60 proc. Zatem aż 40 proc. kierowców w Polce nie udaje się ukarać za wykroczenia zarejestrowane przez automaty. Nie pomaga w tym złe prawo, które nie nakłada kar w trybie administracyjnym na właściciela pojazdu, dając mu czas na wskazanie ewentualnego sprawcy. Nowe władze ITD zapowiedziały, że nad takim prawem będą pracować. Ucieszyłbym się, gdyby nie to, że poprzednie władze ITD zapowiadały dokładnie to samo i „pracowały” nad nowymi przepisami kilka lat. Bez efektu.

Optymizmem mogły napawać wypowiedzi osób zaproszonych do debaty. Bo oznaczają, że diagnozy ekspertów są słuszne i wiedzę merytoryczną w Polsce mamy. Dr  Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego wskazywała, że następne pokolenia patrzą na swoich rodziców za kółkiem i – niestety – przejmują ich zachowania. Jakub Hanak, instruktor doskonalenia techniki jazdy tłumaczył, że potrzebujemy masowego szkolenia przyszłych kierowców z zagadnień BRD m.in. praktycznych, w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Artur Czapiewski, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz jego zastępca Tomasz Połeć mówili o potrzebie rozwijania systemów nadzoru nad kierowcami.

Przed Arturem Czapiewskim, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego niełatwe zadanie - rozbudowa polskiego systemu i uczynienie go prawdziwie automatycznym Fot. brd24

Przed Arturem Czapiewskim, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego niełatwe zadanie – rozbudowa polskiego systemu i uczynienie go prawdziwie automatycznym Fot. brd24

Nawet przedstawiciel silnej branży transportowej w Polsce – Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska – namawiał, by prędkość na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce wynosiła maksymalnie 120 km/h. Miał jedynie wątpliwości, czy wzorem części krajów UE przyjmować jako docelową prędkość w obszarach zabudowanych jako 30 km/h.

Jacek Pasikowski, wicedyrektor Prowerk Sp. z o.o. pokazywał, że obecne urządzenia zabezpieczające kierowców na drogach testowane są przy prędkościach 110 km/h i coraz częściej wykonywane są z odchudzonych materiałów, co powoduje, że rzeczywiście wytrzymywać mogą już nie więcej niż testowa prędkość. Dlatego jako inżynier zakomunikował kierowcom wprost – albo powinniście jeździć wolniej po autostradach i drogach ekspresowych, albo powinniśmy zdjąć część urządzeń z tych dróg, bo przy większych prędkościach one jedynie mogą zaszkodzić po uderzaniu w nie.

Jacek Pasikowski z Prowerk tłumaczył, że infrastrukturalnie polskie drogi szybkiego ruchu przystosowane są do 110 km/h. Fot. brd24

Jacek Pasikowski z Prowerk tłumaczył, że infrastrukturalnie polskie drogi szybkiego ruchu przystosowane są do 110 km/h. Fot. brd24

Prof. Stanisław Gaca ujawnił, że w Niemczech toczą się zaawansowane rozmowy na temat wprowadzenia nowego limitu prędkości na drogach pozamiejskich. Niemcy planują zmniejszyć ten limit z obecnych 100 km/h do 80 km/h – czyli do poziomu, na który zdecydowały się Niderlandy czy wcześniej Francja.

Kiedy jednak prowadzący panel pytał wprost, czy jest w ogóle pole do takiej dyskusji z ministerstwem, przedstawiciel resortu kluczył. Konrad Romik nie odpowiedział na to wprost. Mimo ponawiania pytania. Wniosek jest oczywisty – Ministerstwo Infrastruktury nawet nie ma ochoty na dyskutowanie o limitach prędkości w Polsce. I to jest kolejna smutna wiadomość.

Łukasz Zboralski