Connect with us

Społeczeństwo

Taryfikator mandatów 2022. Podwieziesz podpitego znajomego rowerem – dostaniesz 500 zł mandatu

Opublikowano

-

W nowym taryfikatorze mandatów 2022 za podwiezienie osoby, która użyła alkoholu zaplanowano 500 zł mandatu. Tyle zapłaci nawet rowerzysta

Pijany człowiek na bagażniku roweru. Fot. pxhere.com/Fernando the butcher/CC BY 2.0

Co do zasady rowerem nie można przewozić osób (chyba, że to tandem, albo wiezie się dziecko w specjalnych urządzeniach). Nowy taryfikator mandatów, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. zakłada surową karę za podwiezienie rowerem człowieka, który uraczył się alkoholem.

Jeśli weźmiemy na ramę czy bagażnik roweru kogoś, kto tylko użył alkoholu (wystarczy, że ma co najmniej 0,2 promila alkoholu w organizmie), albo użył innego środka odurzającego i złapie nas policja – może wlepić nam mandat w kwocie 500 zł. Taka sama kara grozi za wożenie pasażera będącego po użyciu alkoholu (lub innego podobnie działającego środka) motorowerem czy motocyklem.

Dlaczego zaplanowano za takie zachowania karę dla rowerzysty w wysokości porównywalnej do maksymalnej grzywny np. za jazdę autostradą bez zachowania bezpiecznej odległości? Nie wiadomo. Nie ma tego w uzasadnieniu rozporządzenia premiera, które wprowadza nowy taryfikator mandatów.

ai