Connect with us

Pojazdy

Warszawskie metro – co o nim wiemy?

Opublikowano

-

Warszawski system podziemnej komunikacji jest jedynym takim rozwiązaniem w Polsce. Metro w stolicy Polski składa się z dwóch linii. Pierwszy odcinek otwarto jeszcze w ubiegłym wieku, w 1995 roku. Łączy on centrum Warszawy z północą i południem miasta. Połączenie dzielnic zachodnich i wschodnich planowano w roku 2010, a pierwszy odcinek zaczął służyć pasażerom w roku 2015. Dziś metro w Warszawie przewozi rocznie ponad miliard pasażerów[1].
Metro Źródło: mat. partnera

Metro Źródło: mat. partnera

Popularne i lubiane

Metro warszawskie dzieli się na dwie linie – M1 i M2. Pierwsza z nich łączy północ i południe stolicy, druga – wschód i zachód. Obie z nich cieszą się ogromnym zainteresowaniem pasażerów, którzy każdego dnia przemieszczają się za jego pomocą po stolicy.

Co ciekawe, metro otrzymuje również liczne nagrody i wyróżnienia. Ankiety pokazują, że osoby korzystające z tego rodzaju transportu są zadowolone – oceniają go albo jako dobry, albo jako bardzo dobry[2]. To ogromny sukces metra, które na drodze do powstania musiało mierzyć się z licznymi przeciwnościami.

Historia metra w pigułce

Co ciekawe, decyzję o budowie warszawskiego metra podjęto już w 1925 roku. Cztery lata później powstało nawet biuro, które miało się zajmować nadzorem nad budową. Niestety – w związku z kryzysem lat 30. prace zostały wstrzymane. Kolejne próby z kolei przerwał wybuch II wojny światowej. Krótko po zakończeniu konfliktu zbrojnego pomysł budowy metra pojawił się po raz kolejny. Niestety – znów okoliczności nie były sprzyjające i z projektu zrezygnowano.

Następne próby miały miejsce w latach 50. XX wieku. Na rok 1965 zaplanowano otwarcie trzech linii, a budowa zaczęła się już 1951 roku. Znów jednak wstrzymano ją z powodu rosnących kosztów. Powstały już tunel zalano wodą. Pomysł na budowę powrócił w latach 70. – znów jednak plan spalił na panewce.

Faktyczne analizy nad budową metra w Warszawie rozpoczęto w 1982 roku. Prace nad pierwszym odcinkiem trwały aż 12 lat. Ostatecznie fragment trasy został otwarty w 1995 roku. Od tego momentu w stolicy uruchomiono dwie linie metra, które łączą północne i południowe oraz wschodnie i zachodnie części miasta.

Mieszkanie blisko metra

Dzisiaj warszawskie metro cieszy się wielkim powodzeniem wśród pasażerów i jawi się jako jeden z najdogodniejszych środków transportu. Nic dziwnego. Metro nie stoi w korkach, pozwala oszczędzić masę czasu i pozwala sprawnie przemieszczać się po różnych miejscach Warszawy.

Ogromną popularnością cieszą się mieszkania blisko warszawskiego metra, jak np. na osiedlu 19.Dzielnica na Woli. Bezpośrednie sąsiedztwo stacji pozwala na wygodne poruszanie się po całym mieście. Nie musimy już martwić się cenami paliwa ani marnować czasu w ogromnym ruchu ulicznym. Mieszkanie blisko metra to gwarancja komfortu o każdej porze dnia – zarówno w godzinach szczytu, jak i wieczorami.

[1] https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/warszawa-12-mld-pasazerow-komunikacji-miejskiej-w-2019-roku-63888.html

[2] https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/metro-warszawskie-pozytywnie-ocenia-97-proc-pasazerow-59253.html