Connect with us

Społeczeństwo

MSW tłumaczy się z wpadki i zapowiada: dodamy ostrzeżenie do filmu z błędem

Po tym, jak ujawniliśmy, że w konkursie MSW dla szkół nagrodzono film, w którym łamane są przepisy ruchu drogowego, resort zapowiedział dodanie ostrzeżenia w klipie

Opublikowano

-

Po tym, jak ujawniliśmy, że w konkursie MSW dla szkół nagrodzono film, w którym łamane są przepisy ruchu drogowego, resort zapowiedział dodanie ostrzeżenia w klipie

Kadr z filmu "Bądź błyskotliwy, noś odblaski" - zwycięzcy konkursu MSW "Odblaskowi"

W tym fragmencie filmu, który wygrał konkurs MSW dla szkół, pojawią się napisy z ostrzeżeniem, by nie chodzić niewłaściwą stroną drogi. Fot. YouTube

We wtorek opublikowaliśmy informację, że MSW w konkursie na filmy promujące noszenie odblasków, pierwszą nagrodę przyznało klipowi, w którym pokazane zostało łamanie przepisów. Bowiem na nagrodzonym filmie licealistów z Sokółki dziewczynka chodziła niewłaściwą, prawą stroną drogi.

Zobacz film „Bądź błyskotliwy, noś odblaski” oraz pozostałe nagrodzone klipy

Błąd wychwycił instruktor nauki jazdy Robert Górski, który uważał, że promowanie takiego filmu może kształtować niewłaściwe postawy u dzieci. Ministerstwo odpowiedziało, że film był tak dobry, iż mimo błędu i tak zebrał najwięcej punktów od jury. Dlatego LO z Sokółki otrzymało pierwszą nagrodę w wysokości 6 tys. zł za swój spot. Przedstawiciel resortu przekonywał, że film z takim błędem nie powinien zostać zdyskwalifikowany.

Okazało się, że nie tylko uczniowie popełnili błąd. Samo ministerstwo niezbyt szczęśliwie promowało przedsięwzięcie dla młodzieży. Na plakacie, który reklamował konkurs „Błyskotliwi”, MSW umieściło sytuację z dzieckiem znajdującym się na prawym poboczu drogi.

MSW: dodamy w filmie ostrzeżenie

Po naszej publikacji rzeczniczka ministerstwa zaproponowała, że w filmie pojawi się odpowiednie ostrzeżenie. – Dopiszemy komentarz, że pokazywane dziecko idzie nieprawidłową stroną drogi – zapewnia Małgorzata Woźniak i tłumaczy: – W małych miejscowościach realia są właśnie takie, że dzieci często chodzą w nieprawidłowy sposób. Dzięki takiemu filmowi pokazujemy, że nawet jak idą źle, to dzięki odblaskom mają szanse być zauważone przez kierowcę.

Woźniak podkreśla, że konkurs zaangażował wielu uczniów. Swoje filmy zgłosiło ponad 180 szkół. – A przy każdym pracowały kilkuosobowe grupy – dodaje rzeczniczka MSW. – Myślę więc, że udało nam się naprawdę rozpropagować dobrze ideę noszenia odblasków przez pieszych. Chodziło nam o to, żeby mówić nie tylko o karaniu, ale właśni zachęcić młodych ludzi do noszenia elementów odblaskowych, żeby utrwaliło się im, że to jest fajne i ratuje życie.

luz