Connect with us

Społeczeństwo

Trzy młode ofiary na ulicy Młodzieżowej w Wodzisławiu. Spowodowali taki wypadek, przed jakim przestrzega telewizyjny spot

Opublikowano

-

W koszmarnym wypadku w Wodzisławiu Śląskim na miejscu zginęły trzy młode osoby. Wszystko wskazuje na to, że był to dokładnie taki wypadek, przed jakim ostrzega najnowsza polska kampania w telewizji. Jeden kierowca nie ustąpił pierwszeństwa, drugi prawdopodobnie jechał dużo za szybko
Zniszczone audi, w którym zginął 18-leni kierowca i dwaj jego nastoletni pasażerowie Fot. Policja

Zniszczone audi, w którym zginął 18-leni kierowca i dwaj jego nastoletni pasażerowie Fot. Policja

Peugeot, którego kierowca miał nie ustąpić pierwszeństwa na skrzyżowaniu w Wodzisławiu Śląskim Fot. Policja

Do tej tragedii doszło wczoraj w Wodzisławiu Śląskim około godziny 20.30. Na skrzyżowaniu zderzyły się dwa samochody osobowe – audi a3 i peugueot. Audi dachował. Kierował nim 18-latek. Zginął na miejscu. W jego samochodzie zginęli też dwaj pasażerowie w wieku 18 i 19 lat. Pozostali pasażerowie – 17-latka i 19-latek – zostali przewiezienie do szpitala. Do szpitala trafił też po wypadku 24-letni kierowca peugeota.

Zderzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ulic Młodzieżowej i Paderewskiego w dzielnicy Zawada. Według wstępnych ustaleń policji to kierowca peugeota wyjeżdżając z podporządkowanej ulicy Paderewskiego nie ustąpił pierwszeństwa młodemu kierowcy audi. Jednak rozmiary zniszczeń samochodu audi wskazują, że prawdopodobnie poruszał się on z dużą prędkością. Oprócz zdjęć mocno zniszczonego wraku auta świadczyć o tym mogą m.in. umieszczona w mediach społecznościowych fotografia koła auta, które po wypadku znajdowało się kilkaset metrów od skrzyżowania.

Tę wersję uprawdopodobnia też samo miejsce zdarzenia. Ulica Młodzieżowa, gdy dojeżdża się nią z obu stron do tego skrzyżowania, to długa prosta, która pozwala rozpędzić się do gigantycznych prędkości.

To niestety także miejsce, w którym jest przejście dla pieszych, które uczęszczane jest przez dzieci. Po wjechaniu do miejscowości od strony centrum – na mapach google zapisujących stan z 2019 r. – są nietypowe znaki ostrzegające kierowców „Uwaga szkoła”.

Znak "Uwaga szkoła" poprzedzający skrzyżowanie ulic Młodzieżowej i Paderewskiego w Wodzisławiu Śląskim Źródło: Google Maps

Znak „Uwaga szkoła” poprzedzający skrzyżowanie ulic Młodzieżowej i Paderewskiego w Wodzisławiu Śląskim Źródło: Google Maps

Drugi nietypowy znak "Uwaga dzieci" na wielkim odblaskowym tle - ze znaczkiem wydziału ruchu drogowego Policji - poprzedzający skrzyżowanie ulic Młodzieżowej i Paderewskiego w Wodzisławiu Śląskim Fot. Policja

Drugi nietypowy znak „Uwaga dzieci” na wielkim odblaskowym tle – ze znaczkiem wydziału ruchu drogowego Policji – poprzedzający skrzyżowanie ulic Młodzieżowej i Paderewskiego w Wodzisławiu Śląskim Fot. Policja

Dokładnie przed tym ostrzega najnowsza polska kampania: jeden za szybko, drugi nie ustępuje pierwszeństwa

Młodzi pasażerowie w samochodzie młodego kierowcy to zwykle dużo większe ryzyko, że on zachowa się niepoprawnie.  Jak pokazuje przegląda wielu badań dotyczących ryzyka spowodowania wypadku przez młodych kierowców („Young Drivers and Their Passengers: A Systematic Review of Epidemiological Studies on Crash Risk”, 2016 r.) jednoznacznie wskazują, że w wypadki z udziałem młodych kierowców znacznie częściej są ciężkie i śmiertelne, gdy wiozą oni pasażerów. Ryzyko istotnie rośnie, gdy pasażerami młodego człowieka są nastolatki. Wytłumaczenie jest banalne: młodzi ludzie w tym wieku, także za kierownicą, czasem próbują zaimponować znajomym lub czasem ulegają ich wpływom.

Wiadomo też – także z polskich danych o wypadkach – że kierowcy w wieku 18-24 lat powodują największą liczbę wypadków drogowych w przeliczeniu na liczbę osób w tym wieku w danej populacji wiekowej. Jak wskazywaliśmy w brd24.pl – podwyższenie kwot grzywien za wykroczeniach na drogach i liczby punktów karnych w Polsce najmocniej zadziałało właśnie na młodych kierowców. To oni przestraszyli się surowych kar i powodowali aż o ponad 40 proc. mniej wypadków.

W wypadku z Wodzisławia Śląskiego zbiegły się wszystkie najgorsze okoliczności – młody kierowca z pasażerami rówieśnikami, długa prosta droga (a więc infrastruktura podświadomie podpowiadająca kierowcy, że może się rozpędzić) oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, które jest najczęstszą przyczyną wypadków nad Wisłą.

Wypadek ten był prawdopodobnie smutną rekonstrukcją w rzeczywistości najnowszego spotu edukacyjnego, który prezentowany jest w polskiej telewizji. To klip, który obrazuje dokładnie taką sytuację, jak w Wodzisławiu Śląskim. Pokazuje dwóch kierowców na skrzyżowaniu, którzy popełnili błędy. Jeden nie ustąpił pierwszeństwa, drugi jechał za szybko i nie mógł już zareagować na błąd popełniony przez kogoś innego na drodze. Film, którego licencję Polska wzięła od Nowej Zelandii (tam prezentowano spot „Mistake”), prezentowany jest jako kampania „Zwolnij! Inni też popełniają błędy”.

Eksperci od lat apelują: wprowadźmy obowiązkowe kursy BRD dla młodych kierowców

Z psychiką młodych ludzi niewiele da się zrobić, mamy takie a nie inne uwarunkowania jako gatunek. Jednak Szwedzi tak zaplanowali swój system szkolenia kierowców, by próbować wpłynąć na postawy młodych ludzi. By zdobyć tam prawo jazdy młody człowiek musi odbyć dwa obowiązkowe kursy BRD – jeden teoretyczny, drugi praktyczny w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Chodzi o to, by na własnej skórze w praktyce zobaczył np. że niewielkie przekroczenie prędkości wiąże się z tym, iż może wpaść w poślizg, z którego nie będzie umiał wyprowadzić auta. [Czytaj więcej o systemie szkolenia młodych kierowców w Szwecji].

W Polsce jeszcze w 2011 r. powstały przepisy, które miały wpłynąć na tę grupę kierowców, która statystycznie najbardziej ryzykuje na drogach. Miały zacząć obowiązywać w roku 2013. Zgodnie z tymi regulacjami każdy kierowca w Polsce między 4 a 8 miesiącem od otrzymania uprawnień miał obowiązkowo przejść obowiązkowe szkolenie z ryzyka na drodze w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Kurs miał kosztować wówczas zaledwie 300 zł. Wejście w życie tej zmiany prawa uzależniono od zmiany systemu CEPiK na wersję 2.0. To się przez wiele lat nie udawało. W 2018 r. ostatecznie odsuniętą ją bez podania kolejnego terminu.

– To miał być kurs uświadamiania ryzyka w ruchu drogowym składający się z 90 min teorii i 60 min praktyki – opowiada Rafał Zięba, prezes Ośrodka Doskonaleni Techniki Jazdy Tor Modlin  i wylicza założenia, jakie były określone w rozporządzeniu: – Podczas zajęć teoretycznych młody kierowca miał dowiedzieć się o tym, co i jak wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także jakie są przyczyny wypadków drogowych , ich skutki czy jaka jest charakterystyka takich zdarzeń w Polsce. Tak samo jak w Szwecji miał obowiązkowo zapoznawać się z tym, jak na percepcję za kierownicą wpływają alkohol i inne używki, ale też zmęczenie, wahania stanu emocjonalnego czy używanie telefonów i innych urządzeń.

Podczas zajęć praktycznych młody kierowca miał pokonywać zakręt z włączonym ESP (stabilizacji toru jazdy) od prędkości 20 km/h do takiej, przy której panowanie nad pojazdem jest utrudnione. To samo miał zrobić z wyłączonym systemem ESP. Miał też doświadczyć hamowania awaryjnego przy prędkościach 30 km/h, 40 km/h i 50 km/h z włączonym i wyłączonym ABS (systemem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania). – Kurs teoretyczny miał trwać 45 minut, a praktyczny 60 min. Uważam, że przyjęto wówczas w rozporządzeniu trochę za krótki czas na te zajęcia – wskazuje Rafał Zięba.

Uczenie samych przepisów nie czyni kierowców bezpiecznymi

Na potrzebę zmian w kształceniu kierowców wskazywał też w rozmowie z brd24.pl Tomasz Matuszewski, egzaminator, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. –  Nasz model szkolenia od lat jest kształtowany z takim założeniem, że jeśli kierowca będzie znał przepisy to będzie jeździł bezpiecznie. W etyce był taki prąd prezentowany przez Sokratesa – dzisiaj nazywamy to intelektualizmem etycznym. Sokrates twierdził, że jak ludzie się dowiedzą co jest dobre, to będą dobrze postępować. Niestety nie jest to prawdą. Można wiedzieć co jest dobre, aprobować rzeczy dobre, a skłaniać się ku gorszym. Podobnie jest z kierowcami. To, że nauczymy ich przepisów nie znaczy, że będą ich przestrzegać i jeździć bezpiecznie – tłumaczył.

Oczywiście zdaniem Matuszewskiego nadal kierowców należy uczyć przepisów, jednak to za mało. Uważa, że powinniśmy wprowadzić szkolenia BRD wzorem szwedzkim. – Decyzja o powszechnej drugiej fazie szkolenia jest zawieszona. Doskonalenie techniki jazdy jest w tej chwili sprowadzone do ćwiczeń na płytach poślizgowych, a i tak obowiązują one jedynie kierowców zawodowych czy kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Bez takiego szkolenia dla wszystkich kandydatów na kierowców na naszych drogach nie będzie bezpieczniej – stwierdził. – W Szwecji w trakcie kursu na prawo jazdy kandydat na kierowcę ma obowiązek odbycia kilku godzin szkolenia w ramach którego m.in. ma zadaną prędkość i do tej pory przejeżdża przez nawadniany plac aż sam ominie przeszkodę. Instruktorowi, który jest poza pojazdem nie wolno udzielać instruktażu. Kursant sam musi dojść do wniosku, że jeśli nie zredukuje prędkości, to nie uda mu się ominąć przeszkody – objaśniał.

Gdy w 2013 r. po raz pierwszy planowano w Polsce obowiązkowe kursy dla młodych kierowców, ubolewano, że brakuje ośrodków i infrastruktury. Że nie wszyscy kierowcy zdążą taki kurs odbyć w narzuconym im czasie. Dziś sytuacja jest odwrotna – ośrodki doskonalenia techniki jazdy rozbudowały zaplecze, mają kadrę, przygotowane kursy, jednak nie mają komu uświadamiać ryzyka na drodze, bo nowego prawa jak nie było tak nie ma.

Łukasz Zboralski