Connect with us

Społeczeństwo

Policja podsumowała: w ubiegłym roku zginęło o 120 osób mniej niż w 2013

Nie ma jeszcze rocznego raportu policji, ale to już pewne, że 2014 r. na drogach okazał się minimalnie lepszy niż rok 2013. Było mniej wypadków, ofiar i rannych. Dwukrotnie częściej kontrolowano trzeźwość kierowców

Opublikowano

-

Nie ma jeszcze rocznego raportu policji, ale to już pewne, że 2014 r. na drogach okazał się minimalnie lepszy niż rok 2013. Było mniej wypadków, ofiar i rannych. Dwukrotnie częściej kontrolowano trzeźwość kierowców

policja_wypadki2014_1

Liczba wypadków drogowych w Polsce na tle przyrostu liczby pojazdów. Źródło: KGP

Komenda Główna Policji podsumowała ubiegły rok. Pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego było lepiej niż w 2013 r. Zanosiło się na to od wakacji, gdy – po oddanym połączeniu autostrad A1 i A2, czyli trasie z Warszawy aż nad morze – liczba wypadków była dużo mniejsza niż latem poprzedniego roku.

Poprawa nie jest znaczna, ale mniej zmarłych w wypadkach, to zawsze bardzo pozytywna wiadomość. Jak podaje KGP w 2014 r. doszło do 34 694 wypadków (o 691 mniej niż w roku poprzednim). Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 3 171 osób (mniej o 120), a liczba osób rannych wyniosła  42 177 (spadek o 1294).
– Ten rok jest kolejnym rokiem, w którym odnotowaliśmy spadek liczby ofiar na drogach – mówił na konferencji podsumowującej gen. insp. Marek Działoszyński, komendant główny policji. – Nie jesteśmy usatysfakcjonowani tą wielkością, podejmujemy wiele działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jednym z kierunków naszych działań jest eliminacja osób nietrzeźwych z ruchu drogowego.

policja_wypadki2014_2

policja_wypadki2014_3

Dwa razy więcej kontroli z alkomatami

W policyjnym podsumowaniu widać, jak bardzo w ubiegłym roku zwiększyła się liczba kontroli stanu trzeźwości kierowców. Jeszcze pięć lat temu w ciągu roku skontrolowano ok. 3,3 mln kierujących, w 2013 r. – blisko 9 mln, a w ubiegłym roku w alkomat dmuchnęło prawie 15,5 mln kierowców.

Jak na wypadki z udziałem pijanych kierowców wpłynęła prawie dwukrotnie większa liczba kontroli trzeźwości? W 2013 r. pijani spowodowali 21o1 wypadków, rok później o 299 mniej.
Zwiększone kontrole musiały w dużym stopniu wpłynąć na świadomość kierowców. Bo gdy w 2013 r. przyłapano ponad 162 tys. kierowców na „podwójnym gazie”, to przy dwukrotnie częstszym kontrolowaniu w ubiegłym roku przyłapano na tym ponad 20 tys. osób mniej.

Więcej ludzi w drogówce

Z pewnością na bezpieczeństwo na drogach miała wpływ większa liczba funkcjonariuszy drogówki. W ubiegłym roku – pierwszy raz od trzech lat – przybyło w tej sekcji prawie tysiąc etatów i liczba funkcjonariuszy wydziałów ruchu drogowego zwiększyła się do 9173. A w tym roku ma być ich jeszcze ciut więcej – w sumie 9237. Od roku 2009 liczba etatów w drogówce wzrosła o ponad 20 proc.

Oczywiście same etaty to nie wszystko, ważne jest, ilu policjantów ruchu drogowego pełni codzienną służbę na drogach. Tu także widać zwiększoną mobilizację służb. W 2013 r. było to 3010 policjantów, a w ubiegłym 3480 (czyli  więcej o ponad 15 proc.).

Specgrupy od agresji

Policja przypomniała także, że w sierpniu ubiegłego roku komendant główny policji polecił we wszystkich komendach wojewódzkich powołać specjalne zespoły do zwalczania agresywnych zachowań na drogach. W ich skład wchodzą m.in. policjanci ruchu drogowego (analizy, grupa realizacyjna z wideorejestratorem), pionu kryminalnego (wywiad kryminalny, walka z cyberprzestępczością, operacyjno-rozpoznawczy).

BRD wśród priorytetów na 2015 rok i przyszłe lata

Jednym z priorytetów policyjnych działań w tym roku ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tym roku powstaną także nowe priorytety KGP na lata 2016 – 2018. Zdaniem policjantów z obecnych materiałów już wynika, że przyszła strategia także będzie uwzględniać działania w obszarze BRD.

red