Connect with us

Filmy

Dlaczego DK10 jest jedną najniebezpieczniejszych tras w Polsce? Nagranie z okolic Torunia to tłumaczy

Opublikowano

-

Droga krajowa nr 10 od lat jest jedną z najniebezpieczniejszych tras w Polsce. Więcej ludzi zginęło w ubiegłym roku tylko na trzech innych drogach. Nagranie z okolic Bydgoszczy może tłumaczyć ten smutny wynik – to ciasna krajówka, na której kierowcy jadą za szybko i wyprzedzają w niebezpieczny sposób

Statystyki policji za 2022 r. (raport za rok ubiegły nie jest jeszcze opublikowany) wskazują, że najwięcej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych odnotowano na drodze krajowej nr 8 (51 zgonów), numer 94 (29 zgonów) oraz numer 92 (28 zgonów). Tuż poza tym niechlubnym podium uplasowała się droga krajowa nr 10. W 2022 r. w 102 wypadkach zginęło tam 26 osób, a 124 zostały ranne.

Krajowa Rada BRD nie przedstawia analiz, które dawałyby odpowiedź na to – dlaczego niektóre drogi wyróżniają się wysoką liczbą wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych. Można się tylko tych przyczyn domyślać. Droga krajowa nr 10 to jednojezdniowa trasa, na której kierowcy jeżdżą często za szybko. Czasem podejmują też niebezpieczne manewry wyprzedzania. Tak zachował się kierowca BMW w okolicach Torunia. Jego manewr zagroził autorowi nagrania. Film trafił na policję, ta go upubliczniła (ale nie podała – czy i jak ukarała pirata drogowego).

bz