Connect with us

Społeczeństwo

Aż 3 tys. mandatu za jazdę elektryczną hulajnogą. Policja w Lesznie stanowcza

Opublikowano

-

 27-latek na elektrycznej hulajnodze na oczach funkcjonariuszy złamał tyle przepisów, że  policjanci nałożyli na niego mandat w kwocie aż 3 tys. zł

Leszczyńska policja na co dzień zwraca uwagę nie tylko na zachowania kierowców, ale i pieszych czy rowerzystów. To, co zobaczyli w czwartek (21 września) wprowadziło ich w zdumienie. Mężczyzna na elektrycznej hulajnodze najpierw jechał z bardzo dużą prędkością środkiem jednej z ulic Leszna. Kierowca jednośladu nie zwalniając, poruszał się w taki sposób także chodnikiem na ulicy Grunwaldzkiej – nie zważał na poprzeczne drogi, na których między innymi poruszali się piesi i rowerzyści. W pewnym momencie gwałtownie skręcił w jednokierunkową ulicę Prochownia, jadąc jezdnią „pod prąd”.

Policjanci skontrolowali kierowcę hulajnogi, okazał się nim 27-letni mieszkaniec powiatu górowskiego. Za popełnienie szeregu wykroczeń został ukarany przez policjantów mandatem karnym w wysokości 3 tysięcy złotych, który uregulował elektroniczne na miejscu kontroli.

27-latek złamał wiele zasad jazdy na hulajnodze elektrycznej – musi zapłacić 3 tys. zł grzywny Fot. Policja

Policja przypomina zasady jazdy hulajnogą elektryczną

– hulajnogą elektryczną nie może się poruszać dziecko do 10 roku życia. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, gdzie dziecko do 10 roku życia może poruszać się na hulajnodze elektrycznej wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

– kierujący hulajnogami elektrycznymi mają obowiązek poruszać się po drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów, jezdnią (obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30km/h oraz brakuje drogi dla rowerów) oraz chodnikiem (gdy ruch pojazdów odbywa się po jedni z dozwoloną prędkością większą niż 30km/h oraz brakuje drogi dla rowerów)

– na chodniku oraz drodze dla pieszych kierujący hulajnogą ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu

– dozwolona prędkość hulajnogi elektrycznej to 20km/h, jednak na chodniku i drodze dla pieszych to prędkość zbliżona do prędkości pieszego.