Connect with us

Społeczeństwo

Prokurator i biegły obwinili Zosię uderzoną na pasach. Sąd zmiażdżył tę opinię: „Dyskwalifikujące dla biegłego”

Opublikowano

-

Kierowca busa wjechał w nastolatkę na przejściu dla pieszych w Żarach. Prokuratura obwiniła ofiarę i umorzyła postępowanie. Portal brd24.pl wskazał, że śledczy oparli się na opinii biegłego, który wybielał kierowcę i na siłę szukał winy w ofierze. Silił się też na własne oceny prawne. Sąd wytknął te same błędy, które wskazał brd24.pl i skwitował opinię biegłego: „dyskwalifikująca”. Nakazał wznowić postępowanie
16-letnia Zosia Świstek w karetce tuż p wypadku i w szpitalu, gdzie przeszła operację Fot. arch. rodzinne

16-letnia Zosia Świstek w karetce tuż po wypadku i w szpitalu, gdzie przeszła operację Fot. arch. rodzinne

Historię wypadku Zosi Świstek portal brd24.pl opisał miesiąc temu. 16-latka w ubiegłym roku została uderzona na przejściu dla pieszych przed swoim domem. Doszła już do połowy pasów, gdy wjechał w nią kierowca dostawczego renault traffic Marcin J. Nastolatka do dziś nie odzyskała pełnej sprawności po wypadku, wciąż utyka na nogę.

Po dziesięciu miesiącach od wypadku prokurator z Żar Radosław Wrzołek podpisał decyzję o umorzeniu postępowania prowadzonego w sprawie poszkodowania dziewczynki w wypadku „wobec stwierdzenia że czyn nie nosi znamion czynu zabronionego”. Uznał, że kierowca w ogóle nie zawinił. Winna jest tylko poszkodowana nastolatka. – Szlag mnie trafił – mówiła nam Magdalena Świstek, matka poszkodowanej. – Jak dostaliśmy te papiery z prokuratury, to się we mnie zagotowało. No przecież to jest aż śmieszne.

Kuriozalna opinia, pominięci świadkowie i sprzeczne zeznania

Portal brd24.pl wskazywał, że w tej sprawie roiło się od nieścisłości. Pokazaliśmy również, że opinia dr inż. Marek Jakubczak, biegły Sądu Okręgowego w Poznaniu w dziedzinie techniczno-kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych i techniki samochodowej na temat tego wypadku została napisana tak kuriozalnie, jakby na siłę chciał wybielić kierowcę.

Po pierwsze, Marcin J. zeznawał policjantom tuż po wypadku, że było ciemno, padał deszcz i widoczność dla niego była bardzo ograniczona. Jednocześnie doskonale opisał wygląd jego ofiary – że miała na sobie ciemne ubrania, założone na głowę dwa kaptury – jeden od bluzki, drugi od kurtki, a na uszach miała „duże słuchawki”. Nikt w prokuraturze nie zastanowił się, jak kierowca, który nie zauważył całej pieszej, doskonale zauważył detale jej stroju tuż przed wypadkiem. No i jakim cudem dostrzegł słuchawki na jej uszach, skoro – jak sam twierdził – miała na głowie dwa kaptury. Portal brd24.pl wskazał też, że w chwili wypadku nie mogło być „ciemno”, bo zdjęcia świadków zrobione już po wypadku pokazują, iż na ulicy było jeszcze jasno, nie paliły się nawet latarnie uliczne. Nie było też prawdą, iż Zosia ubrana była w ciemny strój. Miała na sobie jasne, dresowe spodnie. Słuchawki miała, ale założone na szyi.

To wszystko potwierdziła świadek wypadku, do której dotarła rodzina, bo policja tej kobiety sama nie przesłuchała. Zrobiła to dopiero, gdy świadek sama na prośbę mamy Zosi zgłosiła się na komendę. Policja zaprzepaściła też zeznania drugiego świadka wypadku.  – W tej sytuacji świadkiem był też człowiek, który jechał srebrnym samochodem i zwalniał, żeby przepuścić moją córkę. On był tego wszystkiego świadkiem. Niestety, jego policja o nic nie zapytała. A nam nie udało się do niego dotrzeć – opowiada mama poszkodowanej.

Miejsce i sposób, w który kierowca dostawczaka uderzył w pieszą - odtworzone na podstawie rekonstrukcji dostarczonej prokuraturze. Opracowanie: brd24.pl

Miejsce i sposób, w który kierowca dostawczaka uderzył w pieszą na przejściu dla pieszych na ulicy Katowickiej w Żarach – odtworzone na podstawie rekonstrukcji dostarczonej prokuraturze. Opracowanie: brd24.pl/Google Maps

Rekonstrukcja wypadku, na której oparł się prokurator, miała poważne wady. Dr inż. Marek Jakubczak wyliczył na przykład, że kierowca jechał z maksymalną dozwoloną przez prawo prędkością 50 km/h. Jeśli sam zeznał, że widoczność miał utrudnioną, padał deszcz, a na jezdni były kałuże, to nie mógł dojechać do przejścia z maksymalną dozwoloną prędkością, bo to nie było bezpieczne – dowodem tego z resztą jest zaistnienie wypadku. Tymczasem biegły Jakubczak uznał, że „brak jest podstaw, aby uznać, iż prędkość, z jaką jechał kierujący nosiła znamiona prędkości niebezpiecznej, nie zapewniającej panowania nad pojazdem”.

Biegły Jakubczak odnotował, że kierowca jechał z maksymalną dopuszczalną prędkością, w warunkach niepełnej widoczności, zbliżając się do przejścia dla pieszych i zeznawał, że „nie zauważył pieszej. I doszedł do wniosku, że kierowca prowadził ostrożnie i prawidłowo obserwując drogę. „(…) zachowując szczególną ostrożność i prowadząc w sposób prawidłowy obserwację drogi, pomimo podjętego manewru obronnego w postaci hamowania, nie był w stanie zatrzymać samochodu przed torem ruchu pieszej” – czytamy we wnioskach opinii. I dalej: „(…) brak jest zdaniem opiniujących podstaw, aby można było wnioskować, iż zachowanie kierującego Renaultem nie było dostosowane do zaistniałej sytuacji i występujących w chwili wypadków warunków drogowych”.

Rekonstruktor wypadku uznając, że taktyka jazdy kierowcy była poprawna, za cały wypadek postanowił w opinii obwinić poszkodowaną nastolatkę. Tu jednak poważnie wykroczył poza kompetencje biegłego, którego zadaniem jest odtworzenie przebiegu wypadku w czasie i przestrzeni. W opinii zajął się bowiem interpretowaniem prawa i w zasadzie wydawaniem wyroku.

Biegły Jakubczak napisał, że poszkodowana była objęta szczególną ochroną prawną przysługującą pieszym przekraczającym przejście, ale – jak zaznaczał z emocjonalnymi wykrzyknikami w treści opinii– „pod warunkiem zachowania niezbędnych wymogów!!!”. Podkreślił, że prawo zabrania „wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów: bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych”. Jakubczak zarzucił też nastolatce, że gdyby patrzyła lepiej na drogę, to zdołałaby uciec z przejścia przed kierowcą. „(…) gdyby małoletnia, już po wejściu na przejście obserwowała zbliżający się pojazd (który jak wnosi wcześniej widziała), przyspieszając kroku miałaby możliwość zejścia z toru jazdy hamującego Renaulta i tym samym mogłaby uniknąć potrącenia” – czytamy w opinii.

Sąd: biegły nie jest od oceniania, czy naruszono prawo

Rodzin zaskarżyła do sądu decyzję o umorzeniu postępowania przypisującą całą winę Zosi. 13 marca Sąd Rejonowy w Żarach uchylił umorzenie prokuratury. W uzasadnieniu tej decyzji sędzia Robert Matysiak wytknął śledczym i biegłemu Jakubczakowi to samo, co wcześniej portal brd24.pl

Po pierwsze, sędzia wytknął, iż nie przesłuchano bezpośredniego świadka zdarzenia M.J. Nie przesłuchano też policjantki, która zapisała relację kierowcy o tym, że nie zauważył pieszej, którą potrącił, a potem w zeznaniach podawał odmienną wersję. Nakazał prokuraturze przesłuchać kierowcę, by wyjaśnił, dlaczego policjantom mówił, że nie zauważył pieszej, a prokuratorowi zeznawał, iż widział, że wchodzi ona na pasy.

Sędzia zwrócił też uwagę, że zeznania kierowcy „stoją w sprzeczności zarówno z treścią notatki urzędowej, jak i z zeznaniami obiektywnego świadka K.T., która, jak sama pokrzywdzona wskazał, że miała słuchawki na szyi nie na uszach, jak wskazywał Marcin J.”.

Najdosadniej sędzia rozprawił się z opinią biegłego Marka Jakubczaka. „Oczywiście zasadne jest stwierdzenie pełnomocnika skarżącej, iż wnioskowanie w przypadku potrącenia na pasach, że sprawca jechał z administracyjnie dopuszczalną prędkością 50 km/h, wobec czego nie ponosi winy za spowodowanie wypadku, jest kuriozalne”. Sędzia dał do zrozumienia, że często przejeżdża samochodem w miejscu, w którym doszło do wypadku. „(…) z doświadczenia życiowego Przewodniczącego wielokrotnie tamtędy przejeżdżającego  nie sposób sobie nawet wyobrazić uznania w takich warunkach jazdy z prędkością ok. 50 km/h za prędkość bezpieczną w rozumieniu art. 19 ust. 1 uPrd, tym bardziej, gdy były trudnej warunki do jazdy, padał deszcz, było mokro i ślisko”.

Sędzia Robert Matysiak rozprawił się też z największą zmorą polskich postępowań po wypadkach, czyli biegłymi inżynierami ds. rekonstrukcji wypadków, którzy zamiast odtwarzać przebiegi zdarzenia biorą się za interpretowanie Prawa o ruchu drogowym i próbują w swoich opiniach wskazywać winę. Takich opinii na poziomie postepowań prokuratorskich czy potem sądowych w Polsce wydawanych jest mnóstwo. Niektórzy biegli inżynierowie od lat w sieci przekonują, że w sprawie pieszych to oni jako „eksperci” najlepiej rozumieją zmienione prawo drogowe i utrzymują, że piesi wciąż dokonują rzekomych wtargnięć na przejścia.

„Biegli nie są uprawnieni do formułowania ocen, czy pokrzywdzona naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czy też nie, leży to wyłącznie w gestii organów procesowych, podobnie jak ocena czy wejście na przejście dla pieszych w odległości ok. 20 metrów przed pojazdem jest wtargnięciem >>tuż<< przed nadjeżdżający pojazd, >>bezpośrednio przed jadący pojazd<<” – czytamy w uzasadnieniu o uchyleniu umorzenia postępowania.

W sprawie tego konkretnego wypadku z pieszą na pasach sąd dodał, że biegli rekonstruujący wypadki nie są również uprawnieni „do podważania wersji pokrzywdzonej w zakresie drugiego pojazdu jadącego z przeciwnej strony, który miał zwolnić, by przepuścić pokrzywdzoną, mimo że w sprawie nie został przesłuchany bezpośredni świadek M.J. Zeznania pokrzywdzonej są takim samym dowodem, jak inne w postępowaniu” – zauważył sędzia i dodał, że biegli „tym bardziej powinni zwrócić uwagę organowi procesowemu na braki postępowania dowodowego, zważywszy, iż wskazują, że nie zabezpieczono odzieży pokrzywdzonej, przyjmują, że poszkodowana mogła być >>słabo widoczna dla kierującego”, podczas, gdy na zdjęciach  dołączonych przez pełnomocnik wynika, iż odcień szarości spodni dresowych jest zdecydowanie jasny, co dyskwalifikuje opinię w części dotyczącej rekonstrukcji przebiegu wypadku”.

Sędzia wskazał na nieudolność w interpretowaniu obowiązków pieszych przez biegłego, które posłużyły mu do obwiniania ofiary wypadku. „Dyskwalifikujące dla biegłego jest stwierdzenie, iż piesza była zobowiązana >>upewnić się<< przed wejściem na przejście dla pieszych, biegły zdaje się nie rozróżniać pojęć >>upewnienia się<<, jak np. w przypadku art. 23 ust. 1 pkt 3 uPrd, art. 24 ust. 1 uPrd i inne i  jedynie „zachowania szczególnej ostrożności”, jaka jest wymagana od pieszego mocą art. 13 ust. 1 uPrd, a nie skutkuje obowiązkiem uzyskania pewności co do możliwości bezkolizyjnego wykonania ruchu. Zważywszy, że użyto tego zwrotu w dwóch miejscach opinii, nie może być to przypadkowe. Nie ma w tym miejscu większego sensu powoływanie obszernego orzecznictwa SN w tym przedmiocie (…)” – czytamy w uzasadnieniu Sądu Rejonowego w Żarach.

Sędzia Robert Matysiak nakazał prokuraturze z Żar uzyskać inną opinię biegłego i przesłuchać świadków oraz skonfrontować kierowcę z jego sprzecznymi wypowiedziami co do wypadku.

Łukasz Zboralski