Connect with us

Społeczeństwo

Rolniku – będziesz miał po ciągniku. Konfiskata obejmie też rolnicze maszyny

Opublikowano

-

Obowiązkowa konfiskata pojazdów pijanych kierowców ma zacząć obowiązywać za tydzień. Mało kto pamięta, że dotknie też rolników. A jeżdżenie po pijanemu maszynami rolniczymi nie jest, niestety, rzadkie w Polsce
Pijany traktorzysta spadł z ciągnika w Starych Boiskach. Pojazd pojechał dalej sam i staranował ogrodzenie Fot. Policja

Pijany traktorzysta spadł z ciągnika w Starych Boiskach. Pojazd pojechał dalej sam i staranował ogrodzenie Fot. Policja

Ubiegły weekend. Stare Boiska (pow. opolski). Środek dnia. Godzina 14.00. Kierowca jadący przez wieś zauważa na środku drogi leżącego mężczyznę. Jest ranny. Wezwana pomoc przewozi go do szpitala. Okazuje się, że kilka metrów dalej stoi ciągnik rolniczy z przyczepą pełną drewna – wbity w płot posesji. Policjanci zajmujący się sprawą dość szybko ustalają, że 58-latek prowadził ciągnik i wypadł na jezdnię. Okoliczności nieznane. Jednak wizyta w szpitalu rozwiewa mgłę niejasności. Mieszkaniec Józefowa ma we krwi 2,5 promila alkoholu.

Ostatni wtorek. Wojska w województwie śląskim. Wieczór. Piesza przechodzi przez przejście koło pobliskiego sklepu wiejskiego. Nagle nadjeżdża ciągnik rolniczy, który taranuje bronami zaparkowane przed sklepem samochody, piesza cudem uchodzi cało z wypadku. Zawiadamia policję. Funkcjonariusze szybko ustalają, że ciągnik prowadził 37-letni mieszkaniec wioski, który wiózł w nim dziecko. Był kompletnie pijany – miał 3 promile alkoholu w organizmie, a sąd już wcześniej za pijaństwo na drodze zabronił mu prowadzić pojazdy.

Odda traktor i kombajn

Takie historie na polskiej wsi nie należą, niestety, do rzadkości. Tymczasem już za tydzień w życie wejdą przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Mało kto chyba uświadamia sobie, że to surowe prawo obejmie także rolników, którzy pijani wsiądą do ciągnika lub kombajnu. Tymczasem już w ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniało, że w tej sprawie „ciągnik uczestniczący w ruchu drogowym będzie traktowany jak każdy inny pojazd mechaniczny”.

Każdy rolnik, który pijany pojedzie ciągnikiem przez wieś, będzie więc mógł go stracić. Przypomnijmy – konfiskata będzie obowiązkowo orzekana przez sąd, gdy kierowca będzie miał 1,5 promila alkoholu we krwi. Przepadek pojazdu nastąpi też, gdy kierowca spowoduje wypadek i ma co najmniej 1 promil alkoholu we krwi. Pojazd zostanie też odebrany przy niższym stężeniu – 0,5 promila – gdy kierowca po raz kolejny zostanie przyłapany na jeździe po pijanemu.

W przypadku leasingowanych maszyn rolniczych, pijany kierowca będzie musiał liczyć się z nakazem zapłaty grzywny wartości pojazdu. A te kwoty mogą być gigantyczne.

luz