Connect with us

Pojazdy

Filtry powietrza do samochodu – wszystko, co warto wiedzieć

Opublikowano

-

Większości z nas trudno jest wyobrazić sobie codzienne życie bez samochodu. Posiadanie pojazdu to jednak nie tylko spora wygoda, ale też mnóstwo zadań, jakie trzeba zrealizować. Jednym z nich jest dokonywanie wszelkiego rodzaju napraw i wymian, dzięki którym auto może służyć wydajnie przez długi okres. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy eksploatacji pojazdu!

Jak się okazuje, jednym z istotniejszych elementów w samochodzie, są filtry powietrza, które spełniają szereg funkcji. To dzięki nim pojazd jest w stanie pracować na najwyższych obrotach. W związku z tym warto dokładnie przyjrzeć się temu, jaką dokładnie rolę odgrywają filtry powietrza, jak działają i gdzie można je kupić. 

Jak dokładnie działają filtry powietrza w aucie?

Podstawową funkcją tego rodzaju filtrów jest oczywiście wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń o średnicy 0,2-20 mg na metr kwadratowy, kurzu, piasku i elementów, które mogłyby przedostać się do podzespołów. Dokładne oczyszczenie powietrza, które dostaje się m.in. do silnika jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów w pojeździe. Obecnie filtry powietrza do samochodu muszą spełniać wygórowane wymagania, a wybór jest na tyle duży, że każdy kierowca powinien znaleźć coś dla siebie. 

Czym kierować się przy wyborze filtrów powietrza?

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rodzaju, a więc zastanowienie się nad tym, czy ma być np. filtr kabinowy, silnikowy itp. Kolejną kwestią jest sprawdzenie, z jakiego materiału wykonana jest plisa oraz sama obudowa filtra powietrza. Filtry należy wybierać zawsze zgodnie z indywidualnymi potrzebami, w oparciu o model pojazdu. Decydując się na zakup filtrów powietrza do silnika najlepiej wybierać oferty sprawdzonych i renomowanych producentów, dzięki czemu zyskuje się gwarancję najwyższej jakości. Warto potraktować tego typu zakup jako inwestycję, która szybko się zwróci.

Filtry powietrza w samochodzie – jak często zmieniać?

Zużycie filtra powietrza wpływa znacząco na zmniejszenie osiągów całego pojazdu, a nawet może być przyczyną wystąpienia awarii. To dlatego tak ważne jest regularne wymienianie filtrów powietrza w samochodzie, dzięki czemu unikniemy problemów. Jak często zmieniać filtry? Większość producentów zaleca wymianę po przejechaniu 20 000 – 50 000 kilometrów, ale jeśli nie pokonamy tego dystansu w ciągu roku, warto dokonać wymiany podczas przeglądu samochodu. Okazuje się bowiem, że filtry mają datę ważności, w praktyce już po 2 latach mogą zacząć się kruszyć, a to z kolei prowadzi nawet do zatarcia silnika. 

Jak wymienić filtr powietrza? 

Wymiana filtrów powietrza w samochodzie nie jest tak trudnym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Można to zrobić samodzielnie i to od ręki, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze oraz czas. Jedną z najważniejszych kwestii w tej materii jest dokładne odkurzenie komory filtra powietrza, ponieważ w przeciwnym razie znajdujący się na niej kurz może dostać się do silnika. Sprawdźmy też dokładnie stan całej obudowy oraz to, czy wszystkie uszczelki są szczelne. Następnie ostrożnie zdemontujmy stary filtr powietrza, uważając na to, aby niczego nie uszkodzić, później nie pozostaje nic innego, jak starannie włożyć nowy filtr i sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zmienić filtr powietrza, zawsze można skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. 

Artykuł sponsorowany